П’ятниця, 26 Квітня, 2024

“Їх вже не побачити”: об’єкти, що зникли з карти Миколаєва

Миколаїв за свої 232 роки суттєва зімнився. Будуються нові мікрорайони, є зміни й в центрі міста. Але разом з тим зникають пам’ятники, будинки, цілі підприємства, пише mykolaiv-future.com.ua. Ми розповімо про деякі об’єкти, що вже ніколи не побачимо.

Один з перших будинків Миколаєва

Розпочнемо з найстарішого будинку Миколаєва. Схожий на маленьку хатинку будинок, спорудили перші жителі нашого міста. Розташований він був на перехресті вулиць 5-я Слобідська і Кузнецька. Якщо взяти дореволюційні карти Миколаєва, то там він позначений окремо. Так містяни вирішили зберегти пам’ять про своїх предків, які заснували місто. Протягом багатьох років будиночок  зберігали і доглядали. Вважається, що там жили люди, які видобували камінь для будівництва. Схожа більше на землянку споруда навіть слугувала моделлю художникам. Зокрема, його малював друг Казимира Малевича, художник Олександр Валєвахін. Митець у 1913 році був у Миколаєві. 

Проте, новій владі ця історична пам’ятка не знадобилась. Те, що так дбайливо зберігали майже півтора століття, зруйнували. Зараз на цьому місці проклали трамвайні рейки. Більшість містян навіть не здогадуються, що тут був будинок. 

Пам’ятник Грейгу 

Найбільший і найвеличніший пам’ятник військовому губернатору Олексію Грейгу теж знищили. Тут свою роль зіграла політики і зміна влади. 

На думку миколаївців адмірал дуже багато зробив для міста. Тож вирішили встановити йому пам’ятник.  Кошти збирали всім містом. Найняли відомих скульпторів Мікешина і Опекушина. 50 років монумент прикрашав собою Соборну площу. Але революція, зміна політичного курсу – і ось Грейг вже  не народний улюбленець, а послідовник царів і сатрапів. У 1922 році пам’ятник знесли. Тривалий час він зберігався в історичному музеї. На його постаменті встановили монумент новому народному улюбленцю – Володимиру Леніну. Музейники намагались зберегти бронзову скульптуру адмірала в якості експоната, але країні потрібен був метал. Тож одного разу скульптура зникла з двору музея. У народі кажуть – на переплавку. 

Альтанка “Храм Вести”

Альтанка з такою романтичною назвою була збудована в 1818 році в Адміральському саду. Ця місцина відома миколаївцям, як Дикий Сад. Побудували її за бажанням імператора Олександра І. Звідси він милувався злиттям Інгулу і Південного Бугу. Тож забажав, щоб це місце прикрасили альтанкою. Перша споруда була дерев’яною.  Але згодом її змінила кам’яна, що  й увійшла в історію як “Храм Вести”. Її в подарунок своїй дружині збудував адмірал Олексій Грейг. Назва була обрана не випадково, адже богиня Веста – берегиня домашнього вогнища. Та й привід для подарунку був вагомий – народження сина. 

До речі, альтанка мала й практичне значення. Її як орієнтир використовували моряки. “Храм Вести”  простояв сто років. Залишки альтанки ще можна було побачити в 30-40-х роках минулого століття. Але потім каміння розібрали для господарчих потреб. Зараз тут оглядовий майданчик. Проте, думки відродити альтанку виникають у краєзнавців вже не вперше. 

Прибутковий дім Корсунського

Цей будинок був одним з найкрасивіших в Миколаєві. Триповерховий прибутковий дім Мойсея Корсунського нагадував містянам величезний торт. Зараз його можна побачити лише на фото і картинах миколаївських художників. Будинок, який пережив революцію і дві війни, буквально зруйнувався на очах миколаївців 9 вересня 1999 року. Ось така містична дата. 

Хоча містика на його зникнення не впливала. Ще під час другої світової війни в дах будинку потрапила бомба. Пошкодження як-небудь залатали. Однак, з часом воно далося взнаки. Ремонтувати будинок влада не бажала. Мешканців поступово відселили, а будівлю продали бізнесмену Олексієві Панні. Він мріяв відкрити там бізнес-центр. Проте, сімейні обставини не дали цього зробити. Зараз на місці, де стояв будинок – торт, огороджена парканом пустка. 

Миколаївська філармонія

Мова йтиме про будівлю, де у минулому столітті розташовувалась Миколаївська філармонія. Зараз там багатоповерховий будинок, але ще понад сто років тому на цьому місці – перехресті вулиць Соборна і Спаська, збудували перший кінотеатр. Там розташовувався “Електробіоскоп”, де мстяни дивились на “рухомі” картинки. А в 1907 році був відкритий електротеатр “Ілюзія”.

Для філармонії приміщення дещо змінили. Миколаївці старшого покоління, які хоча б раз побували і філармонії, звертали увагу на незвичайну акустику. Такий ефект давали сотні порожніх пляшок, якими виклали стіни в залі.  Тож філармонія справді “співала”. Коли будівлю знесли в 1982 році, на її місці залишилась велика купа битого скла. Власного приміщення Миколаївська філармонія не має і сьогодні. 

Дерев’яна фортеця в дитячому містечку “Казка”

Чому ми вирішили розповісти про цей об’єкт, адже дерев’яна фортеця у “Казці” існує  дотепер? Проте, фортецю, яку ми бачимо сьогодні, суттєва змінили. 

Перша фортецю архітектор Вадим Попов проєктував, беручи за заразки старовинні дерев’яні фортеці на Соловецьких островах. Тому і нагадувала вона ілюстрацію з книжки з казками. Тут розмістили теремки, зробили справжній дерев’яний паркан. Діти могли вилізти на вежу і пограти в сніжки. Але з часом без належного догляду, фортеця почала гнити й руйнуватись. Конструкції стали небезпечними для дітлахів. Тож, до ювілею дитячого містечка її капітально відремонтували. Точніше, замінили все. Будиночки виготовили майстри з західної України. З’явився новий об’єкт – дерев’яний млин. Але оновлена фортеця вже зовсім не схожа на справжню фортецю. Зараз вона нагадує концертний та ігровий майданчик під відкритим небом. 

Миколаївська кондитерська фабрика

У Миколаєві колись виготовляли цукерки і печиво. “Королівство” солодощів розташовувалось на вулиці Садовій. Тут були не якісь окремі невеличкі цехи, а справжня кондитерська фабрика. Миколаївці свої цукерки любили і, навіть, експортували їх за кордон.  

Все змінилось, коли у фабриці з’явився новий власник. Підприємство купили столичні бізнесмени.  “Кондитерка” пропрацювала до 2003-го року. Потім фабрику визнали банкрутом. Зараз новий власник земельної ділянки будує на місці Миколаївської кондитерської фабрики житловий комплекс. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.