Миколаїв завжди був містом, де головною галуззю виробництва було суднобудування. Проте, на початку 2000-х років суднобудівні заводи міста майже зупинились. Без роботи залишились представники технічних професій. Більше на mykolaiv-future.com.ua.
Багато професіоналів залишили Миколаїв, працевлаштувавшись у столиці або, навіть за кордоном. А дехто вирішив змінити профіль, освоївши нову професію.
В ті часи особливою популярністю стала користуватись ІТ-сфера. У Миколаєві, який хоча й не претендував на першість серед міст у цій галузі, ІТ-ринок став поступово розвиватись.
Попит породжує пропозицію
Саме попит на послуги, які можуть надати лише представники ІТ-сфери, призвів до того, до Миколаєва потягнулись ІТ-компанії. Крім того, в місті стали створювати власні студії і компанії, які надавали б цифрові послуги.
Загалом у Миколаєві нараховується майже 30 ІТ-компаній. У кожній з таких компаній можуть працювати від 50 до 500 осіб. А це майже 5000 програмістів. Крім того, на кожного, хто працює в ІТ-сфері, припадає створення ще трьох робочих місць у супутніх напрямках.
Як бачимо, ІТ-сфера суттєво вплинула на економіку нашого міста.
На комп’ютерному ринку Миколаєва представлені різноманітні ІТ-компанії. Працюють кілька провайдерів. Ці компанії не обмежуються лише наданням доступу до інтернету. Клієнтам пропонують й техобслуговування.
Активно працюють вебстудії. Вони стали корисними для представників малого й середнього бізнесу. Левову частку серед їхніх проєктів становлять розробки сайтів та інтернет-магазинів.
Крім того, в Миколаєві працювали компанії, які займались розробками для медицини, спорту тощо. Як приклад в нашому місті працювала компанія, пов’язана з фан-платформою “Манчестер Сіті”.
Кадрове забезпечення і трудова міграція
Постійний розвиток ІТ-сфери вимагає великої кількості спеціалістів. У Миколаєві є власні вищі навчальні заклади, де готують представників усіх напрямків ІТ-сфери. Часто студенти вже починають працювати ще під час навчання. Основними вишами, з якими співпрацюють ІТ-компанії, стали Миколаївський кораблебудівний університет імені адмірала Макарова і Чорноморський національний університет імені Петра Могили.
За фахівцями до цих університетів звертаються навіть закордонні компанії. Часто практичні заняття в ІТ-компаніях завершуються для студентів працевлаштуванням.
Інший спосіб працевлаштуватись в ІТ-сфері – закінчити спеціальні професійні курси. Вони бувають за різними напрямками. Їх організовують компанії, які шукають працівників. Тобто, навчають майбутнього фахівця саме для власних потреб.
Слід зауважити й про трудову міграцію. Поки миколаївський ІТ-ринок не вимагає великої кількості фахівців, місцеві спеціалісти шукають робочі місця в інших областях. Найчастіше їдуть до сусідньої Одеси або до Києва.
Вплив пандемії та активної фази війни в Україні
Великого негативного впливу миколаївський ІТ-ринок зазнав під час пандемії коронавірусу.
У 2020 році локдаун оголошували двічі. Наступного року також бізнес зачинився через карантин. Все це призвело до закриття невеликих вебстудій, які не змогли утриматись на плаву. Вистояли ті, які мали постійних клієнтів або потужну “фінансову подушку”.
Частина компаній відмовилась від оренди великих офісів.Врятувало те, що працювати в ІТ-сфері можливо навіть віддалено. ІТ-шники оговтались після всіх локдаунів. Адже почав оживати бізнес. Тому їхні послуги знов стали затребуваними.
Наступний удар по миколаївському ІТ-ринку стався 24 лютого 2022 року. З міста виїхало до різних регіонів України, а також за кордон більш ніж половина миколаївців. Деякі фірми зачинились або перенесли своє виробництво до інших міст.
Попит на послуги вебстудій у Миколаєві знизився. Хоча активно почали працювати сайти-магазини. Тож цей ІТ-напрямок залишився затребуваним.