Понеділок, 16 Вересня, 2024

Втрачена архітектура Миколаєва: дохідний будинок Корсунського

Найвищий і найкрасивіший – таким пам’ятають миколаївці старшого покоління дохідний будинок Корсунського. Його вже немає понад 20 років. Але досі існують легенди навколо нього і пустки, яка залишилась після будинку. Більше на сайті mykolaiv-future.

Бізнес на дохідному будинку

Один з Миколаївських купців, а саме Мойсей Корсунський вирішив розширити власний бізнес. Отримувати грош вирішив з дохідного будинку. Цей вид заробітку у Миколаєві був дуже популярний, а дохідні будинки були майже на кожній вулиці міста. 

Але купець Корсунський був людиною заможною. Тож вирішив збудувати найвищий, найкрасивіший і найдорожчий дохідний будинок. Для цього він звернувся не до звичайного архітектора, а до головного. Тоді в Миколаєві головним архітектором був Євген Штукенберг. Він скористався не лише необмеженим бюджетом, а й розташуванням земельної ділянки. Будинок споруджували на розі вулиць Малої Морської і Херсонської ( тепер це проспект Центральний). Архітектор обрав стиль “модерн”,  а також примудрився зробити два різних фасади. Тож з кожної вулиці будинок виглядав по різному. Це зазначив миколаївський краєзнавець Юрій Крючков. 

Також Штукенберг застосував новітні на той час технології будівництва – залізобетонні консольні плити. Крім того, будівля була триповерхова. Для Миколаєва це була рдкість. Вважалось, що споруджувати триповерхові будинки можливо лише у спеціально визначених місцях. Проблема була в  ґрунтах. 

Будівництво завершилось у 1899 році. У кімнати заселились перші мешканці. Все повинно бути як  в інших подібних будинках. Аде будинок Корсунського виділився не лише рідкісними для Миколаєва трьома поверхами, а й своєю історією. 

Легенда про невдалий погром

Кінець 19-го століття для Миколаєва означився сумною подією. Містом прокотились антисемітські погроми. Постраждали як власники крамниць, майстерень, так і звичайні миколаївці єврейської національності. 

Прийшли погромники й до Мойсея Корсунського, який  також мешкав у своєму розкішному будинку. 

Краєзнавець В. Дорошевич у своїй книзі “Єврейський погром у Миколаєві (1899)” описав цей візит. 

Мойсей Корсунський у цій ситуацї проявив себе не лише, як бизнесмен, але й хороший дипломат і відмінний психолог. 

Він не став запирати двері. Навпаки власник будинку запросив бандитів до себе, посадив їх за стіл і запропонував смачну їжу. Крім того, висунув ще одну пропозицію – дає 25 карбованців та його будинок не чіпають. Як не дивно це спрацювало. Будинок залишили цілим, навіть нічого з нього не взяли. 

До речі, Мойсею Корсунському все це обійшлось у суму, рівну місячній зарплаті майстра на заводі.

Початок руйнування і впертий мешканець

Як і більшість дохідних будинків, будинок Корсунського став звичайним житловим. Так як вн був майже новий, то нова влада вирішила в ньому нічого не змінювати. Миколаївці назвали його “кремовим тортом” і пишались цією спорудою. 

Так тривало, поки Миколаїв не почали бомбардувати під час Другої світової війни. Тоді в будинок Корсунського прилетів снаряд. Він пошкодив дах, а також частину несучих конструкцій. Після завершення війни мешканці будинок як змогли відремонтували. Влада допомогла відновити дах. Але як в ті часи все робили швидко, а головне економно. Тож результат такого ремонту був м’яко говорячи не якісним. 

Через браковані стоки для води вона потрапляла на стіни, які від вологи почали руйнуватись. Влада будинком не цікавилась. Коштів на його капітальний ремонт не виділяла. 

Напівзруйнованим будинком зацікавився миколаївський бізнес. Бажаючих заволодіти таким шматком в центрі міста було багато. Будинок визнали аварійним. Мешканці тривалий час були впевнені, що всі документи підробили. Проте, довести нічого не змогли.

Будинок Корсунського дістався Олексію Панні. Він запланував зробити там бізнес-центр. Навіть розпочались роботи з реконструкції. Навколо будинку встановили риштування. Був замовлений проєкт капітального ремонту. 

Всіх мешканців відселили крім одного. Він влаштував справжній протест. це був власник однієї з квартир пенсіонер Барковський. Він влаштовував пікети, запрошував ЗМІ. Мешкав в будинку навіть тоді, коли там відключили всі комунікації. Його вдалось виселити лише тоді, коли на споруді розібрали покрівлю. 

Проте, для понівеченого війною і часом будинку все було втрачено. 

Зникнення дохідного будинку Корсунського з карти Миколаєва

Бізнесмену Олексію Панні не вдалось створили перший в Миколаєві бізнес-центр. У 1999 році, у вересні трагічно загинуло його єдина донька Катерина. Дівчина була талановитою музиканткою, навчалась у Європі. Там і загинула в автокатастрофі. 

На Олексія Панну це дуже вплинуло. Він закинув більшість проєктів і розпочав будівництво храму на честь доньки. Почались фінансові проблеми.  коли будівельник не отриманий черговий платіж, то просто зняли риштування, на яких фактично і тримався столітній будинок. 

У вересні 1999 року обвалилась одна зі стін будинку. 

На сайті “Віртуальний музей Миколаєва” збереглось одне історичне фото. ми бачимо на ньому миколаївського журналіста Віталія Мехеду і відеооператора Павла Холодова. За їхніми спинами єдина вціліла стіна колись найкрасивішого будинку Миколаєва. За кілька секунд після фотографування зникне й ця стіна. 

Будинок Корсунського, який пережив погроми і дві війни, не витримав боротьби з часом, байдужістю і відсутністю коштів. 

Доля будинку Корсунського залежала від чисел?

Деякі з миколаївських краєзнавців, які є шанувальниками нумерології, вважають, що сумна доля будинку Корсунського пов’язана саме з цифрами. 

Причому головну роль тут відіграла цифра “9”. Згадаємо, будинок був споруджений у 1899 році. Його остаточне руйнування сталось 9 вересня ( 9 місяць року) 1999 року. Крім того, саме ця цифра на думку нумерологів вплинула на те, що під час руйнування споруди не загинула жодна людина. Стіна впала на проїжджу частину проспекту і не зачепила жодної машини чи людини. Крім того, на момент руйнування там не було жодного безхатченка. 

На розі вулиці Малої Морської і проспекту Центральному лише пустка, огорожена парканом. Від творіння Євгена Штукенберга – будинку Корсунського не залишилось жодного каменю.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.