Субота, 27 Квітня, 2024

Фортеця біля моря: велика історія маленького Очакова

Очаків багато миколаївців і гостей області завжди асоціювали з літом, морем і курортним сезоном. У 2022 році згадали ще одне призначення цього невеликого міста – фортеця. На жаль, сталось це не в якомусь історичному контексті чи до Дня міста. Більше на сайті mykolaiv-future.

Те, що Очаків – важливе стратегічне місто, справжня фортеця, нам нагадав ворог. Росіяни вже понад три місяці намагаються захопити це місто, як намагались це зробити різні народи протягом багатьох століть.

Від сарматського міста до турецької фортеці

Серед істориків можна почути версію, що Очаків був стратегічним об’єктом ще в І-ІІІ столітті нашої ери. Вважається, що на його місці було сарматське місто Алектор. Відомостей про це давнє місто немає. Історики не знають як воно загинуло. Є лише легенди. 

Проте, вже в 1492 році на цьому місці знов завирувало життя. Кримський хан Менгли-Гірей оцінив переваги будівництва фортеці саме в цій точці. Адже, збудована тут фортеця надає повний контроль на виходом суден з Дніпра у Чорне море.

Тут збудували не маленьке укріплення, а повноцінне місто-фортецю. Назвали його Кара-Кермен, що в перекладі з татарської звучить, як Чорна фортеця. Мало укріплення й другу назву – Узу-Кале. 

Але не довго володарювали на цьому узбережжі татари. Вибили їх з фортеці загони Османської імперії. Штурм відбувся  в 1502 році. Турки захопили фортецю і дали їй нову назву. Тепер це – Ачі-Кале, або ж Фортеця у моря. Тут легко прослуховується сучасна назва міста – Очаків.  

Саме за часів турецького володіння Очаків починає розвиватись. Населення збільшується до 20 тисяч осіб. Місто багатіє і стає ще й торговельним центром. 

Не забувають турки й про укріплення. Місто вже оточено трьома новозбудованими ровами. Висота стін фортеці сягає 12 метрів. А тягнуться вона на 8 кілометрів. Очаків так і залишається важливим об’єктом. 

Козацькі, російські напади і занепад Очакова

Хоча Очаків і був добре укріплений, проте, охочих його захопити вистачало. Найбільше штурмували його запорізькі козаки. Їм потрібно було забезпечити собі вільний вихід у Чорне море. 

У 1523 році Очаків зазнав першого серйозного руйнування. Його спалив козацький отаман Дашкевич. У 1616 році весь очаківський гарнізон знищує Петро Сагайдачний. На додачу його козаки потопили й весь турецький флот. Гуляв неодноразово в Очакові й отаман Іван Сірко. 

Під час російсько-турецької війни Очаків штурмує армія князя Григорія Потьомкіна. Однією атакою взяти місто росіянам не вдалось. Осада затягнулася на п’ять місяців. Причому в російському таборі розпочались епідемії. 6 грудня 1788 року Суворов  взяв Очаків. Штурм тривав трохи менше двох годин. 

З цього моменту Очаків поступово втрачає значення важливого форпосту і стає невеличким містечком російської імперії. 

Повернення на військову стежку

Про Очаків, як про фортецю згадали під час Першої світової війни. Тоді місто стало прикриттям Дніпро-Бузького лиману з моря. 

У радянські часи, починаючи з 1928 року, в Очакові знову починають будувати укріплення. Там з’являються два аеродроми. Фортифікаційні споруди будуються на острові Первомайський. 

За часів незалежної України військові також розбудовували укріплення. Попри те, що Очаків  тривалий час був курортним містом, крім туристичних баз, тут були й військові.  Саме вони стали першими мішенями обстрілів росіян у лютому 2022 року. Тоді був зруйнований військовий навчальний центр. Були загиблі. 

Очаків систематично обстрілюють вже понад три місяці. Російські війська вже в 21 століття знову мріють взяти місто-фортецю. І хоча високих стін Очаків вже не має, проте, він не здається. Як і в сусідньому Миколаєві, російські снаряди летять в житлові квартали, магазини й ринки. Гинуть люди. 

Остання новина від окупантів – Очаків потрібно обов’язково захопити, щоб він не заважав судноплавству з окупованого росіянами Херсону. Таку думку думку окупантів озвучив колишній мер Херсону, колаборант Володимир Сальдо. Про це повідомили “Николаевские новости” з посиланням на речника Одеської військово адмнстрації Сергія Братчука. 

Останній потужний обстріл Очакова відбувся 5 червня 2022 року. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.