Неділя, 22 Травня, 2022

Архітектура, яка занепадає: втрачений костел Антонія Падуанського на Миколаївщині

Миколаївська область має чимало цікавих архітектурних пам’яток. На жаль, не всі з них збереглися. Лише кілька стін залишились від колись гарного католицького костелу святого Антонія Падуанського в селі Новоселівка Миколаївського району, збудованого колись німецькими колоністами. Далі на mykolaiv-future.

Поява німецьких колоній на Миколаївщині

Німці на території Миколаївщини почали селитись понад 200 років тому. Вони обирали зручні місця й утворювали поселення, які мали німецькі назви. Заселяти незайняті земли емігрантів запрошувала імператриця Катерина ІІ, яка, до речі, за походженням була німкенею. 

Переселенцям навіть надавались пільги й субсидії.

І зараз старше покоління пам’ятає  старі назви колишніх німецьких колоній: Ландау, Катериненталь (сучасна Катеринівка), Карлсруе ( тепер село Степове). 

Німці селились на територіях Миколаївського, Баштанского районів. Після себе залишили багатий спадок. Це й капітальні будівлі, школи, магазини. Особливу увагу привертають храми. На жаль, багато з них були знищені в різні часи.

Костел Антонія Падуанського в селі Новоселівка

Село Новоселівка було засновано німцями й мало іншу назву – колонія Гальбштадт. Його заснували німецькі колоністи у 1869 році. Жили в основному переселенці з інших колоній Березанського округу. На то час там було понад дві сотню жителів. 

Звичайно що після облаштування збудували й костел. Храм освятили на честь святого Антонія Падуанського. Святий за життя на своїй батьківщині Падуї (Італія)  прославився, як проповідник і дивотворець. Був канонізований майже одразу після смерті. 

Збереглося єдино фото, де можна побачити костел ще діючим. Бачимо скромну католицьку архітектуру. Храм без якихось особливих прикрас – будувався ж для села. Проте, наявне чудове різьблення по каменю.

Руйнування храму

Католицький храм спіткала доля багатьох культових споруд. Після революції церкви, костели, синагоги і мечеті закривали.Будівлі везло, якщо її перетворювали на склад або клуб. В іншому випадку храм просто знищували.

Костел в  Гальбштадті, на той час вже село Катюшине, зберегли. Але будівля використовувалась як господарча.

Костел пережив Другу Світову війну. Але зазнав руйнувань і вже більше не використовувався. Згодом будівля отримала статус пам’ятки архітектури і навіть підпала під охорону. 

В 2011 році костел ще мав дах, хоча й пошкоджений. Про реставрацію й годі було мріяти. Новоселівка – невелике село і коштів на такі проєкти немає. 

Як виглядає католицький костел святого Антонія Падуанського в Новоселівки в 2022 році показал миколаївський фотограф Олександр Міняйло. 

Фото він розмістив на своїй сторінці в соцмережі. Бачимо, що руйнувань додалось. Храм повністю позбавлені даху. Це добре видно на фото зверху. Відсутня дзвіниця. 

Але навіть в такій руїні костел зберіг свою кам’яну красу.

Тож, мандруючи Миколаївським районом, радимо відвідати Новоселівку і подивитися на зруйнований, але нескорений храм. 

Latest Posts