Вона стала символом Миколаєва майже з першого дня свого відкриття. Пережила кілька воєн. У 2014 році на її верхівці з’явився напис “Слава Україні” і блакитно-жовтий прапор. Це – Шуховська вежа, якій у 2022 році виповнилось 115 років. Далі на mykolaiv-future.
Вирішили зекономити, а збудували унікальну конструкцію
Миколаївська влада на початку 20-го століття замислилась над оновленням системи водопостачання в місті. Над проєктом попрацював автор системи водопостачання в нашому місті Віктор Вебер. До проєкту він включив водонапірну башту. Вона повинна була збирати в себе воду з джерел і розподіляти її по Миколаєву.
Міська дума розглянула кілька проєктів. Проте, влада як завжди вирішили зекономити. І під економію потрапила саме водонапірна вежа. Перебравши кілька варіантів, проваливши два тендери, влада зупинилась на проєкті інженера Володимира Шухова. На його реалізацію було потрібно 25 200 карбованці. Це в рази менше, ніж пропонували одесити.
Володимир Шухов запропонував так звану гіперболоїдну конструкцію. Здається, що бак тримається на металевій сітці. За рахунок цього, вежа була легкою. Проте, і для інженера – це були випробування. Серед його веж, найбільша виримувала до 100 тисяч літрів води. Миколаївська вежа повинна була витримати бак з 600 тисячами літрів. Але цей експеримент виявився вдалим. Крім того, вежа мала надсучасне на той час обладнання.
15 березня 1907 року вежу Шухова було завершено.
Руйнування і відновлення Шуховської вежі
У 30-х роках минулого століття Шуховській вежі зробили косметичний ремонт.
Працювала вежа і в часи окупації міста німецькими військами. Від них же вона й постраждала. Залишаючи Миколаїв гітлерівці підірвали водонапірну башту. Вежа, висотою понад 25 метрів, падаючи, зруйнувала паркан і кілька допоміжних приміщень. Крім того, вона не впала остаточно, а зависла над вулицею під кутом 45 градусів.
Відновили водонапірну башту швидко. Адже, від неї залежало безперебійне постачання міста водою. Причому відновлювали важливий об’єкт силами кількох миколаївських підприємств. 23 вересня 1944 року вежу підключили до системи водопостачання Миколаєва. А всі необхідні роботи завершили в грудні того ж року. На відновлювальні роботи витратили понад 182 тисяч карбованців.
У такому вигляді Шуховська вежа слугувала миколаївцям до 1958 року. Саме тоді в місті змінили схему подачи води і вежа стала непотрібною.
Вона служила місту 51 рік.
Шуховська вежа – історична пам’ятка
Руйнувати такий цікавий об’єкт не стали. Проте, тривалий час не знали, як його примінити.
Коли в Миколаєві збирались організувати шаховий клуб, то серйозно розмірковували над тим, щоб у баку Шуховської вежі розмістити зали для гри. Але від цього проекту відмовились.
Тривалий час вежа просто іржавіла. Але у 2013 році завдяки краєзнавцям було порушено питання щодо її реконструкції і перетворення вежі в туристичний об’єкт.
У тому ж році співробітники “Миколаївводоканалу”, на балансі якого знаходиться вежа, навели лад на території. До вежі стали водити екскурсії.
Проте, вежа Шухова потребує капітального ремонту. Міська влада сподівалась, що об’єкт потрапить до програми ”Велика реконструкція”. Але не вийшло. Залишається сподіватися, що в мирні часи на унікальну вежу знайдуться кошти і час.