П’ятниця, 29 Березня, 2024

Італійці в Миколаєві, або чому Аляуди так називається

Півострів Аляуди у місті Миколаїв знаходиться у північно-східній частині. Інгул там досить хитромудрий. Далі на сайті mykolaiv-future.

Біля довгого, але вузького острова і району, що розташувався на ньому, серед городян дуже сумнівна репутація: якийсь час там був дитбудинок, а потім школа-інтернат соціальної реабілітації для важких дітей, власне тому околиці вважалися небезпечними. 

Ходять чутки, що поняття “аляушний” (прим. аляушний – розсіяний, відвернений від реальності) родом з Миколаєва, походить від назви півострова Аляуди, а ще – багато хто пам’ятає, як шкільні вчителі лякали недбайливих учнів та відчайдушних хуліганів Аляудами.

Аляуди: початок

А на самому початку ні про який Аляуди ніхто й не знав. Заселення людей на півострів почалося приблизно через 40 років після заснування Миколаїв. Земля була у володіннях Морського відомства, але не використовувалася. А тому адмірал Грейг, тодішній військовий губернатор Миколаєва, розпорядився здавати в оренду землі на острові охочим облаштувати там дачу або хутір, щоб вони не пустували даремно.

Місце для проживання було не найвдаліше: більша частина півострова була заболочена, для обробітку залишалася невелика площа в північній частині півострова. Однак були й плюси: навколо півострова зростала величезна кількість очерету, який використовувався тоді для дахів будинків, а рибний улов радував своїм багатством. Згодом на півострові утворився хутір. З Військовою Слобідкою у хутора було поромне сполучення.

Як півострів став називатия Аляуди

Новий виток у житті півострова розпочався з переїздом у 20-х роках 19 століття у Миколаїв підприємця з Італії Луїджі Аліауді. Італієць оселився у Миколаєві, де отримав підряд на постачання мундирного сукна для Чорноморського флоту та армії. З цією метою Луїджі орендував Вітовську суконну фабрику, де створювали, фарбували тканини. Тому можна сміливо говорити, що форма для Чорноморського флоту в 19 столітті виготовлялася з сукна місцевого виробника.

На півострові Аліауді заснував хутір і збудував собі маєток. Історія свідчить, що нащадки Аліауді залишилися проживати у Миколаєві, і належали до купецького стану. Існує версія, яка говорить про те, що, швидше за все, земля, на якій стояв їхній хутір, була ними куплена, тому що на плані міста 1880 хутір на півострові вже значиться як “Хутір Аліаудін”. Мова, як ми чудово знаємо, прагне до скорочення, тому незабаром хутір почали називати просто – Аляуди. Така назва за півостровом та районом закріпилася і в офіційних документах.

Маєток Аліауді.
Фото – Niklife

Аляуди у ХХ столітті

У 40-х роках у маєтку італійця Аліауді розташувався дитбудинок. Дещо пізніше – школа інтернат. У 60-ті на півострів спорудили міст: спочатку він був наплавний дерев’яний, а потім замінили на понтонний.

Відома аляудська школа для важких дітей розпочала роботу в 1969 році. Там же на півострові, в окремій будівлі, жили і працівники спеціальної школи. Школу не без скандалів закрили у 2013 році. На її місці з 2014 року розташоване військове містечко морпіхів, передислокованих із Криму.

У місті періодично обговорюють подальшу долю півострова. Одна з ідей – організувати на півострові котеджне селище або збудувати сучасний житловий масив.

Яке майбутнє у півострова покаже час.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.