Неділя, 28 Квітня, 2024

Єдиний в Україні музей суднобудування і флоту у Миколаєві та його історія

Єдиний. Єдиний в Україні. Функціонує не дивлячись на війну. Тут побували понад 2 млн відвідувачів. Саме так можна описати Миколаївський музей суднобудування і флоту. Широка експозиція, яка представлена у 12 залах, викликає безліч емоцій. Різноманітних емоцій. Бо це довгий шлях від найдавніших часів і аж до сьогодні. Чого лише вартує сама будівля, в якій знаходяться 8 тисяч музейних експонатів. А які ж тут реалістичні моделі кораблів?! Кораблів, побудованих у Миколаєві. У різний час… Ними можна милуватися вічно. 

Більше про Миколаївський музей суднобудування і флоту читайте в матеріалі на сайті mykolaiv-future.com.ua

Історія будівлі Миколаївського музею суднобудування і флоту 

Будівлю Миколаївського музею суднобудування і флоту збудували наприкінці XVIII століття. Її проєктування займався архітектор П.В.Неєлов в стилі популярного на той час російського класицизму. В наш час це пам’ятка історії та архітектури державного значення.

Під час панування СРСР на території України, будинок миколаївського музею суднобудування і флоту реставрували. Цим займалися будівельники, інженери-конструктори та прості працівники суднобудівних заводів. Над реставрацією цінної будівлі працювали й молоді художники-проектанти Миколаївського відділення художнього фонду УРСР. Їх роботою керував український художник-оформлювач Ю.Т.Стешин. 

Від початку свого існування, в будинку Миколаївського музею суднобудування і флоту мешкали головні командири Чорноморського флоту. От як відомі адмірали І.І.де-Траверсе, М.П.Лазарєв, Б.фон-Глазенап, М.С.Мордвінов, О.С.Грейг, М.А.Аркас. По службових справах сюди часто приїжджали адмірали Ф.Ф.Ушаков, П.С.Нахімов, В.О.Корнілов, В.І.Істомін, Ф.Ф.Беллінсгаузен, Г.І.Бутаков тощо. Також тут була їхня канцелярія.

Шлях до відкриття музею

Після того, як відбулася Жовтнева революція (1917-ий р.), у будинку, де зараз знаходиться Миколаївський музей суднобудування і флоту, був розміщений гуртожиток. Тут проживали вчителі Наркомпросу. Далі тут знаходився дитячий будинок. Потім – ремеслене училище. Згодом, школа-інтернат.

Протягом 1972 – 1978 рр. згідно з проєктом Українського спеціалізованого науково-реставраційного виробництва Держбуду України, історичний будинок відреставрували. Всі роботи були проведені за кошти Миколаївського обласного товариства охорони пам’яток, обласного Управління культури та міської влади.

10 жовтня 1973-го р. Миколаївським обласним виконавчим комітетом було прийнято рішення щодо створення музею суднобудування і флоту. У самому процесі створення музею активну участь брали художники Миколаївського обласного відділення Художнього фонду України та наукові співробітники обласного краєзнавчого музею. 

Музей суднобудування і флоту по вулиці Адміральській у Миколаєві було відкрито 30 липня 1978-го р. Цю дату обрали не просто так. В цей день відзначалося свято Військово-Морського Флоту СРСР.

Учасникам створення Миколаївського музею суднобудування та флоту у 1981-му р. присудили Державну премію УРСР імені Т.Г.Шевченка. Це за сприяння ЦК КПУ та Ради Міністрів УРСР. Лауреатами премії були будівельник Л. К. Керанчук, інженер-конструктор В.А.Іванов, керівник Е.О.Шорін, архітектор-реставратор Т.В.Гусельнікова, відповідальні за провідні відділи музею Г.І.Чередниченко та Л.Д.Хлопинська, художники В.М.Семерньов, М.І.Озерний та Ю.Т.Стешин.

Життя музею суднобудування і флоту

Миколаївський музей суднобудування і флоту – це єдиний у всій країні музей кораблебудування. Цікава експозиція тут простягається на 12 залів. Вона дуже добре демонструє всі етапи розвитку будівництва кораблів на всій території Північного Причорномор’я. Тут є експонати навіть з античних часів. Потім створення Чорноморського флоту. Це ХХ ст. Паралельно ж відображено детальний розвиток кораблебудівник підприємств у Миколаєві… У цих 12 залах продемонстровано всі сторінки історії суден. Суден, побудованих у Миколаєві. 

До повномасштабного вторгнення пропутінських головорізів на українську землю, Миколаївський музей суднобудування і флоту щорік приймав близько 50 тисяч відвідувачів. Тут проводилися десь 1 тисяча екскурсій. До слова, це по кілька на день. Тут завжди цікаво. І можна дізнатися багато нових фактів про історію нашого рідного міста та будівництво кораблів. 

Фонди музею суднобудування і флоту мають приблизно 8 тисяч цікавих експонатів. Від найстаріших до найцінніших. Безліч музейних експонатів присвячені заснуванню Миколаєва як корабельної верфі у контексті створення Чорноморського флоту.

Не дивлячись на війну в Україні, повномасштабне вторгнення росіян на нашу землю, Миколаївський музей суднобудування і флоту проводить яскраву виставкову роботу. Миколаївські музейники не дають знищити нашу історію та культуру. Тут проходить до 10 виставок у рік. І це вражає. Неабияк вражає! 

До слова, це один з найбільш відвідуваних музеїв Миколаєва. Його навіть додали до маршруту екскурсійного туру членів військово-історичного клубу Швеції. За час свого існування Миколаївський музей суднобудування і флоту прийняв близько 2 млн відвідувачів. І серед них велика кількість були із-за кордону. 

Експозиції музею

У Миколаївському музеї суднобудування і флоту є понад сотні різноманітних моделей кораблів. От, наприклад, фрегат “Святий Миколай” добре розкриває епоху вітрильного кораблебудування в акваторії Чорного моря. До речі, це перше судно, яке було побудоване на Інгульському верфі. У далекому 1790-му. 

А ось діорама під назвою “Будівництво кораблів на Миколаївському адміралтействі в 1-й чверті XIX ст.” завжди викликає багато емоцій у відвідувачів музею. Автор та виконавець цього унікального експоната – лауреат Державної премії ім. Т.Г.Шевченка художник Віктор Семерньов.

Крім різноманітних предметів, у залах Миколаївського музею суднобудування і флоту представлено й портрети засновників нашого міста Миколаєва – князя Григорія Олександровича Потьомкіна, першого миколаївця Михайла Леонтійовича Фалєєва, а також головних командирів Чорноморського флоту.

Багато експонатів музею присвячені розвитку кораблебудівних підприємств у нашому місті з кінця XIX – початку ХХ ст. Це величезний шмат історії. Історії наших прабабусь і прадідусів. Нашої з вами історії. Ці музейні експонати демонструють заснування кораблебудівного заводу “Наваль” у Миколаєві. 

Тут є й окрема зала, яка присвячена німецько-радянській війні. Вона тривала у 1941-1945 рр. Тут цінні експонати показують важливу участь суден Миколаївської побудови в бойових діях.

Функціонує в Миколаївському музеї суднобудування і флоту також експозиція й про сучасне військове суднобудування. Про будівництво кораблів у Миколаєві. У наші дні. Стаціонарна виставка має назву “Морський щит Вітчизни”. Вона унікальна.

А яка ж тут яхта “Ікар”?! Точніше її модель. Це легендарне судно найперше з усіх радянських кораблів здійснило навколосвітнє плавання. Воно тривало майже рік. З вересня 1987-го по липень 1988-ий рр.

Експозиція триває не лише в приміщенні музею, а й на відкритому майданчику. Тут встановлені пам’ятні погруддя відомих нам з історії Миколаєва адміралів-флотоводців. Також тут можна поглянути й на адміралтейські якорі та корабельні гармати різних часів.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.