Субота, 20 Квітня, 2024

Що зберігав будинок родини Францевих: перший музей Миколаєва

Миколаївці, які бувають на вулиці Адміральській бачили цей будинок. Проте, особливої уваги йому не приділяли. Видно, що він був збудований ще до революції. Але якихось архітектурних прикрас на ньому немає. Тож багато хто не знає, що колись цей скромний будинок був одним з найпопулярніших в Миколаєві. Мова йде про будинок на Адміральській, 8, який належав Еммануїлу Францову, або як його знали містяни – Францев. Детальніше про історичну пам’ятку на сайті mykolaiv-future.

Родина Францевих у Миколаєві

Еммануїл Францев народився у сусідній Одесі. За походженням був німцем. Родина Францевих була доволі відома в Одесі. Батько Емануїла володів типографією, займався громадською діяльністю і мріяв, що син продовжить його справу. Так мало й бути. Еммануїл навчався типографській справі у Лейпцигу і готувався успадкувати родинний бізнес. Навіть після смерті батька керував його типографією. Все перекреслило одруження. Матильда Антонівна вмовила переїхати до Миколаєва. Емануїл Францев продає типографію і переїздить до нашого міста.

Як і його батько він долучається до громадського життя Миколаєва. Тут він обіймає чимало посад у різних комітетах і навіть стає голосним (депутатом) Міської думи. Еммануїл Францев разом з дружиною опікуються Товаристом  Червоного Хреста і захищають природу. Але містяни вдячні цй родині не лише за турботу про місто. Еммануїл Францев ще за життя створив собі “нерукотворний” пам’ятник. А все почалось з того самого будинку. 

Неординарний будинок на Адміральській, 8

Будинок голосного Міської думи був відчинений для всіх містян, які йшли до нього за порадою і допомогою. Але згодом, він став ще й  навчальним центром, а також привабив гостей Миколаєва. Це сталось через те, що Францев відкрив військово-історичний музей. 

Все розпочалось з колекції, яку Еммануїл Францев почав збирати ще в юні роки. Експонати він купував у моряків, дослідників, працівників шахт та інших. З роками колекція збільшилась настільки, що потребувала окремої кімнати. В будинку Францев виділив окреме приміщення, де встановив спеціальне освітлення. Експонати зберігались у спеціальних шафах. 

Колекція Еммануїла Францева

Що ж назбирав за 40 років Еммануїл Францев? Колекція виявилась дійсно великою. Лише метеликів у ній було представлено 25 тисяч видів. Ще 20 тисяч – це мешканці морів та океанів: корали і  молюски.  Серед них зустрічались і вельми рідкісні екземпляри. Музей Францевих став настільки популярним, що навчальні заклади зобов’язали своїх учнів його відвідувати. Зазначимо, що вхід для всіх був абсолютно безкоштовним. 

Музей працював в будинку на Адміральській,8 до 1909 року, до смерті його основателя. Але Еммануїл Францев потурбувався, щоб справа його життя не була була забута. Він склав заповіт, де подарував свою колекцію місту. З будинку її вивезли, але вона не згинула, а стала основою обласного краєзнавчого музею. І зараз один з його залів заповнений експонатами, дбайливо зібраними Еммануїлом Францевим. 

А будинок на Адміральскій, 8  і досі стоїть. Зараз він зачинений. Тут шукають йому нового власника. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.