П’ятниця, 29 Березня, 2024

Англійська архітектура на Миколаївській землі: творіння архітектора Карла Акройда

Миколаїв у різні часи будували різні архітектори. Чиїсь імена історія стерла. А дехто справді закарбував своє ім’я в камені.  Так можна сказати й про англійського архітектора Чарльза Акройда, більш відомого в Миколаєві як Карл Акройд. Так сталось, що його творіння на багато десятиліть пережили свого автора і досі прикрашають вулиці Миколаєва. Ось такою виявилась англійська якість, пише mykolaiv-future.com.ua.

Як Карл Акройд потрапив до Миколаєва

Народився Карл Акройд в Англії. Він один з небагатьох іноземців, який до нашого міста приїхав з-за кордону. Навчався у Лондоні. Там він прожив до 1827 року. Також у столиці Британського королівства і набував архітектурного досвіду. Тож до Миколаєва приїхав вже відомий архітектор. До нашого міста його запросив адмірал Олексій Грейг, який тоді був військовим губернатором. Зазначимо, що за свого губернаторства Грейг намагався перебудувати місто, зробити його менш схожим на казарми. Вважав, що іноземець краще з цим впорається. 

Карла Акройда поселили в відомому в Миколаєві будинку, який раніше належав Йосифу Дерибасу. До речі, він зберігся і зараз. Розташований на розі вулиць Нікольської і Пушкінської. 

Карл Акройд вважав, що виконає в Миколаєві лише кілька замовлень губернатора, але залишився в нашому місті на цілих 27 років і навіть обіймав посаду головного архітектора міста. Однак, своє англійське підданство архітектор не змінив, що в майбутньому ускладнило йому життя. У 1855 році Російська імперія здала англо-французьким військам Севастополь. Виникла загроза того, що буде захоплений і Миколаїв. Карла Акройда і його родину терміново вислали в Москву, де його сліди втрачено. 

Краєзнавець Юрій Крючков вважав, що архітектор таки повернувся на батьківщину – в Англію. Проте, документальних підтверджень цьому немає. Також не збереглося жодного портрета Карла Акройда. 

Будинок головного командира Чорноморського флоту

Розпочнемо з одного з найбільш відомого будинку Миколаєва. Він носить офіційну назву Будинок головного командира Чорноморського флоту. Але серед миколаївців більш відомий, як адміральський дім. А з 1978 року став музеем суднобудування і флоту. 

Будинок розташований майже на самому початку вулиці Адміральській. Будували його до Карла Акройда. Англійськиму  архітектору Олексій Грейг доручив його лише трохи перебудувати. 

У 1834 році Акройд розпочав перебудову. Архітектор повністю перепланував кімнати в будинку. Зробив вхід в будинок в іншому місці. Тепер до нього можна було потрапити з двору. Так вийшло більш  гармонійно. Виконав архітектор і замовлення губернатора, який полюбляв астрономію. Акройд надбудував башенку, де Грейг робив свої астрономічні спостереження. Будинок зберігся в такому вигляді  дотепер. 

Ворота Адміралтейства і Модельний павільйон

Не обійшов увагою Акройд і суднобудівну галузь. На території Миколаївського суднобудівного заводу збереглися два об’єкти, збудовані англійським архітектором. Тоді ще верф носила назву Адміралтейство. 

Ось головні ворота англієць  збудував. У 1834 році Карл Акройд отримав завдання від адмірала Михайла Лазарєва реконструювати Адміралтейство. Архітектор перебудував більшу частину приміщень. До наших часів зберігся модельний павільйон, де зараз розташований заводський музей. А також збереглися головні ворота, які були частиною велики ансамблю. Їх будівництво архітектор завершив у 1837 році. Вони приваблюють туристів своїм оздобленням. На воротах зображені фантастичні морські звірі. Зараз  модельний павільйон, і ворота мають статус пам’ятника архітектури національного значення. 

Казарми флотського екіпажу

Навпроти Адміралтейства розташувались казарми флотського екіпажу. Тоді було прийнято, щоб екіпажі кораблів розташовували поряд с верфями.Так було і в Миколаєві. Існує легенда, що казарми з заводом поєднувались підземним ходом.  

Казарми флотського екіпажу також збудував Карл Акройд. За його задумом вони мали стати окрасою Адміральської площі. Архітектор запроєктував три будівлі. Усі вони збереглись до нашого часу. Архітектор і тут був вірний своєму стилю: чіткість ліній, мінімум прикрас. Це і робить будівлі Акройда впізнаваними серед усіх споруд Миколаєва. 

У центральній будівлі зараз розташовується обласний краєзнавчий музей. Йому ж належить і другий корпус, що виходить фасадом на вулицю 3 Слобідську. В іншому корпусі розташувався будівельний коледж. 

До речі, на той час казарми були найвищим проявом інженерної думки. Карл Акройд спорудив там унікальну систему опалення і  провів до казарм воду.

Палац князя Потьомкіна

Довелось працювати головному архітектору Миколаєва Карлу Акройду і над ансамблем палацу князя Потьомкіна на Сухому Фонтані. 

За його реконструкцію Акройд узявся в 1841 році. Складність полягала  в тому, що це це була одне з найстаріших будівель в місті. Коли його вирішили відремонтувати, палац був напівзруйнований. Тому архітектор вирішив фактично збудувати новий палац. Обрав зовсім не притаманний для себе стиль – мавританський.  І виявився правим. Палац і збудований поряд фонтан ідеально вписались в ландшафт Спаського урочища.

У палаці розмістили літнє  морське зібрання. На жаль, палац був дерев’яним. Це стало причиною того, що він згорів у 1918 році. А от фонтан, який миколаївців прозвали “турецьким”, діє  наш час. 

Училище для дочок нижніх чинів Чорноморського флоту

Так дійсно, цей навчальний заклад мав таку складну назву. А миколаївці прозвали його ще простіше – “рогатий інститут”. Чому так? Карл Акройд вирішив і тут відійти від суворості англійських стилів і застосував при будівництві такий архітектурний елемент неоготичного стилю, як невелички башти – пінаклі. Будівля збереглася  до наших часів. 

Лютеранська кірха

Це одна будівля, де Акройд використав пінаклі. Лютеранська церква була збудована на прохання німецької громади. Розташована на вулиці Адміральській. Карл Акройд також звів до мінімуму всі прикраси. Є лише пінаклі і годинник. Час майже не вплинув на храм. Кірха збереглась такою, якою Акройд її збудував. Зараз це діючий храм. До речі, кірха на десятиліття стала візитівкою Миколаєва. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.