П’ятниця, 29 Березня, 2024

Які історії зберігають будівлі в центрі Миколаєва?

Центр Миколаєва рясніє унікальними зразками архітектури. Багато будівель в центрі міста мають цікаві історії, деякі є пам’ятками архітектури місцевого або національного значення, є і такі, які за свою історію навіть не змінили свого призначення. Старовинні будівлі ваблять цікавими фасадами, старовинними екземплярами дверей і ставень, куванням на балконах і вікнах, візерунками ліпнини. Вся ця краса тут, поруч, варто тільки підняти погляд трохи вище, коли Ви прогулюєтеся центром.

Є будівлі, які знаходяться в аварійному стані і потребують негайної реставрації, а іншим же – навпаки: повернули колишній вигляд, здебільшого, силами бізнесу, і тепер кафе, розташовані в них, розкрили свої двері для відвідувачів, пише mykolaiv-future.com.ua.

Будинок Інглезі – готель на століття

Вікна старовинної будівлі, дореволюційного періоду, раніше відомого як «Будинок Інглезі» виходять на вулицю Соборну. Це один з найстаріших готелів нашого міста, зараз він відомий усім нам під назвою «Континент». Першокласний сімейний готель заснував у Миколаєві купець грецького походження. Пізніше будівля перейшла у володіння сім’ї його сина.

У призначенні приміщень практично нічого не змінилося і до цих пір: на першому поверсі, як і зараз, розташовувався магазин і ресторан, другий був зайнятий номерним фондом готелю. Вперше про готель згадується прибл. 1893 року., Тобто, йому вже понад 100 років. На початку 2000-х власники будівлі провели реставрацію, тільки підкресливши шарм архітектури дореволюційних часів.

Увесь цей період будівля функціонує саме як готель.

Будинок Бартенєва або «ізба-обманка»

Центр Миколаєва, вулицею Шевченка, прикрашає “ізба” зі зрубу. Так може здатися спочатку. Давайте розбиратися докладніше. Будинок купця Бартенєва був побудований у 19 столітті.Зовні будівля виглядає як будь-яка інша з дерев’яного зрубу, з різьбленим елементами на фасаді. Але якщо не полінуватися і підійти ближче, стає одразу зрозуміло: будинок викладений з каменя-черепашника, майстерно висіченого під зруб дерева. Такий стиль називають «псевдоруським» або ж – стилем «кам’яного зрубу».

У минулому розташовувалася в будівлі поштова контора земства Херсонського, справами якого і завідував сам Бартенєв. Тепер же в кам’яна “ізба” виконує функції Палацу урочистих подій: тут миколаївські молодята можуть провести церемонію одруження.

Нещодавно стало відомо, що місцева влада планує реконструкцію будівлі. У недешевому проекті передбачена реставрація кладки, укладання гранітної плитки на ґанку, заміна покрівлі, а також реставрація стовпів і огорожі балкона і ін.

Будинок того самого Дерібаса (Хосе де Рібаса)

Чи знали Ви, що в Миколаєві є будинок, в якому проживав купець Йосип де Рібас? Так, той самий, на честь якого іменована головна вулиця Одеси, той якого називають одним із засновників «мами». Ходять небезпідставні легенди, що саме тут Одеса і була «винайдена».

Садиба Рібаса простягалася від Наваринської до Нікольської і далі до Адміральської, і налічувала 10 кімнат. На кресленнях на дільниці були присутні фруктовий сад, лазня, стайня, внутрішній двір, безліч підсобних приміщень.

Згодом Йосип Дерибас, як називали його тут, покинув Миколаїв, а його будинок був переданий Морському відомству. Наступним мешканцем у будинку став відомий у Миколаєві архітектор, авторству якого належать Флотські казарми, стіни і ворота Адміралтейства – Карл Акройд. 

Садиба Де Рібаса одна з найстаріших будівель в місті, а про його першого мешканця миколаївцям тепер нагадує меморіальна табличка на фасаді.

Перший будинок Адміральській

Першою будівлею на вулиці Адміральській, звісно, став Будинок головного командира Чорноморського флоту. Всі офіцери, відряджені до Миколаєва на цю посаду, проживали саме у цьому будинку. Тут же знаходився і штаб. Будівлю в стилі «класицизм» було зведено всього за 3 роки після заснування Миколаєва, в 1792 році, архітектором Неєловим. Спочатку форма будівлі була прямокутною, пізніше були прибудовані флігелі та господарські приміщення. Будівля пам’ятає адміралів де-Траверсе, Грейга, Лазарєва, Аркаса. У різний час гостювали в ньому Беллінсгаузен, Корнілов, Нахімов та інші.

Пізніше, будинок встиг побувати в різних ролях: і гуртожитком для вчителів, і дитбудинком, і училищем, і школою-інтернатом.

У 70 рр минулого століття будівлю відреставрували. Сучасність цієї будівлі величава. Кожен миколаївець знає, що тепер в «адміральському будинку» розташований один з найбільш відвідуваних музеїв міста – Музей суднобудування і флоту, єдиний в своєму роді в Україні. «Адміральський будинок» є пам’ятником історії та архітектури.

Миколаївський «букінгемський» палац

Здавалося б, що може бути прозаїчнішим, ніж будівля міської ради. Але ж ні, у Миколаєві мерія розташовується у гарній будівлі. У мережі й до цих пір можна знайти стару фотожабу на тему схожості цих двох будівель. 

На тлі попередніх архітектурних пам’яток, будівля міськвиконкому – справжнє «жовтороте пташеня», адже побудоване воно в 50-рр минулого століття. Будівля міськради належить до класичного стилю, вона прикрашена пілястрами і колонами, на вході – галерея з відкритою колонадою. Нижня частина композиції облицьована рожевим гранітом, а верхня – білим інкерманським каменем. Над входом в мерію знаходиться годинник.

Відомо, що раніше на місці мерії знаходилися «червоні ряди» – павільйон, в якому торгували імпортними товарами. Пізніше, будівля була перебудована і тут базувалася «контора над портом» – адміністрація військового порту на Інгулі. Нинішня будівля була зведена з нуля, попередні – зруйновані або ж розібрані.

Незважаючи на такий молодий вік будівлі, вона вже знаходиться в аварійному стані. Остання експертиза зафіксувала досить широку тріщину (5-7 см) на фасаді будівлі, її усунули локально. Існують різні версії, що пояснюють причини розколу будівлі мерії. За однією з них, до руйнування призводять блакитні ялини, висаджені біля неї, адже деякі з них прикріплені сталевими тросами до будівлі, що також дає додаткове навантаження. За іншою ж, для запобігання подальшого розколу, необхідно замінити всі комунікації будівлі, а також провести капітальний ремонт фасаду, вперше майже за 70 років.

Центр Миколаєва, його об’єкти, будівлі, вулиці зберігають безліч секретів та цікавих забутих історій, які гідні бути почутими.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.