Понеділок, 9 Вересня, 2024

Садиби Миколаївської області: ТОП місць для відвідування

Миколаївщина має величезний туристичний потенціал. Про це часто в різні часи говорили історики, краєзнавці, активісти та інші діячі. Проте, як і будь-яка інша сфера, туризм у Миколаєві та Миколаївській області вимагає вкладень: для розвитку інфраструктури, реклами та ін. Миколаївський край багатий не лише на мальовничі природні заповідники – унікальні композиції ландшафтів, червонокнижну флору та фауну. У Миколаївській області туристи можуть відвідати багато інших цікавих та історичних місць. Наприклад, у затишних куточках області можна знайти старовинні садиби. Пропонуємо відвідати міні-екскурсію кількома садибами в Миколаївській області разом з mykolaiv-future.com.ua.

Садиба Скаржинських

Фото – The #Findway

Мабуть, найвідомішою садибою на Миколаївщині є будинок Скаржинських у Трикратах. Розташована вона у місці, що користується досить великою популярністю в Миколаївській області, поблизу Трикратського лісу, на шляху до найвідоміших туристичних магнітів – каньйонів Миколаївщини.

“Сімейне гніздо” Скаржинських збереглося до деталей: над головним входом двоповерхової будівлі маєтку можна розглянути барельєф із сімейним гербом.

Фото – The #Findway

Туристи відзначають, що хоч інфраструктура місцевості занепадає, але місце варто відвідати. За століття свого існування, маєток та його околиці обросли цікавими та містичними легендами. Особливо цікаво потрапити всередину садиби з екскурсоводом, який розповість про історію місцевості, долю членів родини Скаржинських, таємні ходи всередині маєтку і легенди про привид дружини Скаржинського.

Будівля, хоч і використовується під потреби дитячої школи мистецтв та бібліотеки, і досить непогано збереглася, все ж таки вимагає реставрації, пишуть туристи. Ну і, якщо Ви вирішили відвідати маєток Скаржинських, не варто упускати можливості прогулятися у Трикратському лісі. Туристи, що відвідали маєток та ліс, майже одноголосно запевняють, що час на свіжому повітрі в мальовничому лісі заспокоює.

Садибний будинок Шишкіна

Наступна садиба знаходиться у смт. Доманівка. Землі належали поміщикам Доманівським, які заснували село під назвою Доманівка. Проте трохи пізніше, приблизно 1900 р., поміщики Доманівські перепродали землі поміщику Шишкіну, який і збудував собі садибу в неоготичному стилі.

Стиль садиби досить лаконічний. Вона побудована з цегли, має досить скромний фасад білого кольору. Про статус господарів у суспільстві можна судити з 2 поверхів, балкону з пілястрами та арочних вікнах. Ці деталі надають садибі деякої вишуканості.

Короткі довідки про садибу, а також туристи, які відвідали Доманівку, зазначають, що садиба у занедбаному стані та для того, щоб зберегти її, необхідно провести реставрацію. Спеціально їхати до Доманівки, щоб подивитися на садибу Костянтина Шишкіна, мабуть, не варто, однак, якщо будете проїжджати повз – ознайомитися можна.

Садиба зарахована до архітектурних пам’яток місцевого значення.

Маленький “Гоґвортс” у Мостовому: садиба-палац Ерделі

Садиба дворян угорського походження Ерделі знаходиться у с. Мостове. Маєток в електичному стилі, більше схожий на палац, з’явився в Мостовому наприкінці 19 століття. Кутовий ризаліт, грановані вежі, звужені прорізи вікон, відкритий балкон-майданчик над головним входом, кам’яні зовнішні сходи з торців будівлі – саме ці, а також ряд інших деталей роблять садибу подібною до середньовічного палацу.

У той час, навколо, на площі близько 30 га, було розбито розкішний парк, в основу якого лягли знання та досвід сусіда Ерделі – Скаржинського. Згодом від парку залишилися лише спогади та кілька десятків дерев: сад-парк надто довго залишався без нагляду. Палац-садиба має кований родовий герб на фасаді.

Околиці палацу зберігають і трагічну історію: в окупаційний час від розстрілів там загинуло багато євреїв. На згадку про трагічні події минулого на садибі встановлено пам’ятну табличку.

З середини 20 століття упалаці-садибі розташовується Мостівська загальноосвітня школа.

Резиденція імператора у Вознесенську

У м. Вознесенську знаходиться садиба, що має назву “літня резиденція Миколи I”. Садибу складно назвати забутою – це одне із найпопулярніших місць, нанесених на карту туриста у Вознесенську. Резиденція, побудована в 19 столітті, має не царські розміри, зі скромним декором, проте в стилі епохи, і розташована “далеко від міської метушні”, в Мар’їному урочищі. Садиба для Миколи I у лісі, альтанка у центрі міста, що стала візитівкою Вознесенська, тріумфальна арка, парк та, власне, сам ліс, були створені спеціально для приїзду імператора.

Садиба сім’ї Тропіних

Говорячи про садиби Миколаївщини, варто згадати і про ще один знаменитий маєток – садибу Тропіних (початок 20 ст.), розташовану в с. Щасливе. До садиби веде підвісний міст із парку “Приінгульський”.

Садиба є частиною комплексу будівель. Крім особняка на території знаходяться ще господарські приміщення та льох. Садиба Тропіних – не головна визначна пам’ятка місцевості. Пальма першості серед туристичних магнітів залишається, все ж таки, за Приінгульським парком.

Садиба-палац Мартиновських

Фото – Україна Інкогніта

Маєток 19 століття належав поміщикам Мартиновським, пізніше перейшов у володіння Червінських. Садиба знаходиться поблизу старовинної церкви. Місцеві жителі розповідають, що у 90-х роках 20 століття будинок ще був у хорошому стані, там знаходилася музична школа та будинок дитячої творчості. Проте протягом наступних кількох років історична будівля занепала: були вибиті вікна та двері, колишній (за свідченнями місцевих жителів – шикарний) інтер’єр був повністю втрачений, дах подекуди обвалився.

Фото – Україна Інкогніта

Про розкіш можна судити тільки за розмірами приміщень, довгими фойє, напівкруглими залами, залишками кахельних печей, фрагментами інтер’єрної ліпнини, мармуровим ґанком, вишуканістю фасаду.

Фото – Україна Інкогніта

Які враження від віртуальної екскурсії? Які з садиб вам було б цікаво відвідати та побачити на власні очі?

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.