Понеділок, 29 Квітня, 2024

Історія будівництва Кафедрального собору Касперівської Божої Матері у Миколаєві

Сучасні міста дуже швидко забудовуються висотками, а старі історичні будинки залишаються лише на раритетних фотографіях та у пам’яті старожилів. Архітектура Миколаєва доволі хаотична. У місті корабелів поруч можуть співіснувати сучасні бізнес-центри, одноповерхові приватні будинки, що мало не по вікна вросли у землю, а також величні собори. Саме таку картину миколаївці спостерігають у центрі міста, на перетині проспекту Центрального та вулиці Садова, повідомляє “mykolaiv-future.com”.

Як будували та для чого використовували собор у центрі міста

Кафедральний собор Касперівської Божої Матері у Миколаєві звели більше ста років тому. За цей період він бачив не найкращі свої часи та практично відродився із нічого. Далі про все по порядку. Проект храму розробив столичний архітектор Федір Епінгер. Його було затверджено опікунською радою та отримано дозвіл від Херсонської духовної консисторії.  Землю під собор Миколаївська міська дума передала без викупу.  На цьому місці звели молитовний дім і лише через пів сторіччя приступили до будівництва собору. Саме по проекту Епінгера у 1904 році стартували будівельні роботи. Керувати великим будівництвом запросили іншого міського архітектора Євгена Штукенберга.

 Вже за чотири роки зведений собор освятили та нарекли ім’ям Касперівської ікони Божої Матері на честь відповідної ікони. Місцеві віряни та священнослужителі її дуже цінують та вірять у цілющі властивості. В період із 1853 по 1918 рік її регулярно доставляли у Миколаїв хресним ходом. За однією із легенд, саме ікона Касперівської Божої Матері врятувала місто від ворогів під час Кримської війни. 

Руйнування та перетворення на клуб: як радянська влада розпорядилася собором 

На жаль, храм у цьому приміщенні проіснував недовго. У 1922 році він став жертвою компанії з конфіскації церковних цінностей. Ще через декілька років церковні дзвони зняли та відправили на переплавку. Вже у 1934 році було прийнято рішення про закриття собору. Радянська влада знайшла йому “краще” застосування – відкрила клуб суднобудівного заводу імені 61 комунара. Куполи собору знесли. Ситуація тимчасово повернулася до норми під час Другої світової війни. Тоді храм тимчасово відкрили для богослужінь, але вже у 1949 році знову перетворили на клуб. 

Сучасна історія Кафедрального собору Касперівської Божої Матері

Офіційно будівлю храму Касперівської Божої Матері у Миколаєві передали громаді Української православної церкви лише після набуття Україною незалежності. Тоді ж храм і отримав офіційний статус кафедрального собору. Після цього десять років тривала реконструкція зовнішньої частини собору. За проектом було встановлено дзвіницю та куполи. Їх покрили сусальним золотом вітчизняного виробництва, яке спеціально привезли до Миколаєва із Харкова. Ці роботи докучили приватним майстрам із Західної України.  Внутрішні приміщення закінчили ремонтувати і відновлювати у 2010 році. Робочим довелося відбивати до основи покриття на всіх стінах. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.