Понеділок, 16 Вересня, 2024

Будинок Ерделі: слід французького поміщика у Миколаївській області

З самого заснування Миколаїв був портовим і торговим містом. Десятки моряків і купців з різних куточків світу приїжджали сюди продавати свої товари або просто відпочити після довгої дороги. Порти не були єдиними принадами, які притягували іноземців до Миколаївської області. До цього дня на території області залишилися сліди перебування іноземних поміщиків. Одним із таких слідів є будинок французького поміщика Ерделі у селі Мостове Доманівського району Миколаївської області. Далі на mykolaiv-future.

Поява Мостового

У 1792 році в долині річки Чичеклея, що на торговому шляху називається Ляхова могила, поміщик Федір Паскевич отримав ділянку землі. З цієї ділянки землю із дачею і почалося зародження села Мостове. Спочатку Мостове не можна було назвати селом чи хоча б поселенням. Тут була лише одна заміська дача та кілька прибережних до неї споруд. Маючи таку можливість, Паскевич переселив сюди частину своїх кріпаків. Саме вони і стали першими жителями майбутнього селища Мостове, тоді воно називалося Привільне.

До появи французького поміщика Ерделі селище встигло значно збільшуватися у розмірах та змінити кілька власників. Свою сучасну назву – Мостове – Привільне отримало, ймовірно, у 1808 році, коли ним володів радник Іван Боровський. Незважаючи на офіційні назви, у селища була ще й простонародна назва – Ляхово, похідна від Ляхова могила.

У 1812 році с. Мостове отримало нового юридичного власника – Яків Ерделі. Яків Павлович був відставним військовим службовцем, дворянином угорського походження. Але жителям Мостового запам’ятався не Яків Ерделі, але його син Володимир, герой Наполеонівської війни. Саме завдяки Володимиру Яковичу у селищі й з’явилася практично вся інфраструктура. З’явилися магазини, ярмарки, почала процвітати торгівля. Після смерті Володимира Яковича його місце зайняв його син Микола, який збудував лікарню, поштове відділення, школи у Мостовому.

Дім Ерделі

Все покоління сім’ї Ерделі проживало у родинному маєтку.

Яків Ерделі проживав у тій самій дачі, яку купив засновник Мостового. Але в 1880 році онук Якова Ерделі – Миколай – віддав стару споруду і прилеглі до неї господарські будівлі на потреби лікарні. А для своєї сім’ї збудував новий будинок, який і зберігся до наших днів. У той же час Ерделі заклав парк у французькому стилі.

Побудовано новий маєток Ерделі у стилі модерн із використанням модернізованих елементів ренесансу. Будинок двоповерховий, з напівпідвальним приміщенням. Головний фасад будинку вказує на південний схід та північний схід. Над головним входом на другому поверсі розташований балкон. Маєток має дуже простий декор, без химерних ліпнин та прикрас. Це дуже притаманно модерну. Віконні отвори будинку звужені, а силует покрівлі дуже виразно підкреслює аттик.

Внутрішнє планування таке ж просте, як і його зовнішній вигляд – коридорне, двостороннє. На другий поверх ведуть дві сходи, які розташовані по обидва торці коридору.

На даний момент будинок Ерделі став притулком для Мостівської загальноосвітньої школи, що дуже у традиціх родини Ерделі.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.