Миколаїв старовинне місто і вік більшості будинків сягає сотні років. До нашого часу в гарному стані дожили далеко не всі, проте і ті, що залишилися мають чимало секретів. Раніше вважалося, що малодослідженими у місті корабелів залишаються лише катакомби, проте зараз стає зрозуміло, що і про історію того, що на поверхні, ми знаємо далеко не все, передає “mykolaiv-future.com.ua”.
У Миколаєві цілі поверхи будинків опинилися під землею
Прогулюючись старими кварталами міста більшість городян помічає, що в деяких будинках підвальні приміщення мають величезні вікна, а в інших вхід знаходиться непропорційно високо. Відповідні будинки знаходяться на Дмитрієва та Сидорчука, а також у інших районах. Старожили розповідають, що така дивна форма будівництва – це ніщо інше, як наслідок природних та інших процесів.
Приміщення у старих будинках, які нині використовуються як напівпідвальні, насправді і є першим поверхом, який колись було засипано. У деяких випадках перший поверх відкопували, а в інших просто заливали бетоном. Ще одним підтвердженням того, що частина будівель опинилася під землею є міські арки, під якими нині заледве проходить людина середнього зросту.
Зауважимо, що за часів, коли миколаївці користувалися кінним транспортом, арки будинків зводились такого розміру, щоб під нею спокійно міг проїхати кінь з возом. Для цього її висота мала бути не менше трьох метрів, а в середньому три з половиною метри. Нині від них залишилось трохи більше півтори метри. Через деякі такі арки нині не може спокійно пройти навіть людина середнього зросту, доводиться нагинатися. На вулиці Погранична зберігся будинок, який занесло не значно – лише до підвіконня. Сучасні власники змогли відкопати вхідні двері, тож перший поверх можна використовувати повноцінно. А ось на вулиці Громадянській будинок засів у землі на 1,5-2 метри.
Що насправді сталося із засипаними землею поверхами будинків
Чимало миколаївців, побачивши відповідні метаморфози із будинками в землі, починають вигадувати легенди про якісь катаклізми, проте пояснення відповідному явищу доволі просте. Більшість будинків було побудовано після революції 1917 року. За 100 років частина з них елементарно просіла в землю. Історики нагадують про таке поняття, як культурний шар грунту. Під час ремонту доріг та тротуарів старі матеріали та сміття нікуди не вивозилось, а просто покривалось зверху. Таким чином рівень вулиці поступово підвищувався.
Миколаївці також діляться інформацією про те, що за радянських часів існувало обмеження на висоту будинків, тож чимало власників самостійно закопували половину першого поверху, щоб не порушувати відповідні вимоги, але при цьому мати у користуванні житлову площу.
Фактично, офіційних даних чому частина старих будинків у Миколаєві, в тому числі Кафедральний собор Касперівської ікони Божої Матері нині опинилися на півтора, а подекуди і на два з половиною метри під землею немає. Жодних історичних документів, що підтверджували б одну з теорій поки що не надано.