Середа, 24 Квітня, 2024

“Збудований народом і ним же зруйнований”: історія пам’ятника адміралу Грейгу

Так склалось, що в історії Миколаєва чимало загадок створили самі люди. Однією з них став пам’ятник військовому губернатору, адміралу Олексію Самуїловичу Грегу. Адже пам’ятника в місті давно вже немає, але де він, так і не відомо. Однак, розпочнемо з його будівництва. Далі на mykolaiv-future.

Пам’ятник на “народні” гроші

В радянський період адмірал Олексія Грейга вважали гнобителем трудових жителів Миколаєва. І так вважалось до часів незалежності, коли біографію військового губернатора стали ретельно вивчати. Ось і дізнались краєзнавці з архівних документів, що на пам’ятник Грейгу гроші збирав весь Миколаїв.Таким чином містяни вирішили віддячити адміралу за все, що він зробив для нашого міста. 

В ті роки дозвіл на спорудження пам’ятника просили у столиці. Його місто отримало. Підписку на збір коштів відкрили 14 травня 1862 року. Більшу частину коштів зібрали морські офіцери. І це не дивно. Авторитет Грейга на флоті був дуже високим.

Автором проєкту став відомий столичний скульптор М. Мікешин. Те, що миколаївці дійсно шанують колишнього губернатора стало те, де вони забажали встановити пам’ятник. Місце обрали на перехресті вулиць Адміральська і Соборна. Поряд центральна площа, магістрат. 

Між початком збору коштів і відкриттям пам’ятника минуло 11 років. Пам’ятник Олексію Самуїловичу Грейгу відкрили 21 травня 1873 року. 

Ось як описує його  сайт  “Николаевский базарЪ”:

“На Соборній площі , на перехресті Адміральської вулиці з Соборною, стоїть колосаьба бронзова статуя на гранітному п’єдесталі, обличчям на північ. Це пам’ятник відомому  адміралу Олексію Самуїловичу Грейгу, герою Чесменської битви, який командував зі славою і честю Чорноморським флотом з 2 березня 1816 по 2 серпня 1833 року. Ліва рука статуї тримає морську карту, права оглядову трубу. Біля ніг статуї розкладені атрибути, пов’язані з діяльністю адмірала: секстан, книги і модель корабля. На п’єдесталі, що має форму скелі, нанесені дати перемог адмірала”. 

Новий пам’ятник чудово вписався в ансамбль Соборної площі і одразу став основним об’єктом для фотографів

Досягнення адмірала О. Грейга в управлінні Миколаєвом

 За що миколаївці так шанували адмірала, що навіть встановили йому пам’ятник? 

У березні 1816 року Олексій Грейг отримав призначення на посаду військового губернатора Миколаєва і Севастополя. Звичайно, що розпочав він з відновлення флоту. Миколаївське адміралтейство запрацювало на повну потужність. Але й в цивільному житті міста він залишив свій слід. 

Олексій Грейг дуже любив науку. За його розпорядженням на адміральському будинку добудували мансарду, де він облаштував маленьку обсерваторю. Проте, цього йому здалося мало. Тому в Миколаєві за його розпорядженням в збудували астрономічну обсерваторію. Вона стала першою на Чорноморському узбережжі і на кілька років старша за Пулковську. Обсерваторію обладнали на той час найкращими приладами. Багато з них можна побачити і зараз в музеї обсерваторії. Грейг сприяв організації морської бібліотеки в Миколаєві. За ці досягнення адмірала обрали почесним членом Петербурзької академії наук. 

Олексій Грейг очолював Миколаївський позичальний банк. При ньому збудували портові споруди, Морський бульвар, розпочали облаштовувати освітлення вулиць. Це далеко не повний список, за що миколаївці так полюбили адмірала.

Руйнуванні і зникнення пам’ятника Грейгу 

Пам’ятникові  видатному адміралу не судилося зберегтися в Миколаєві. Він простояв лише 50 років. Революційні зміни не обійшли й його. Улюбленця двох імператорів оголосили “сатрапом”. Тож пам’ятник за “бажанням трудящих” вирішили знести. Бронзову фігуру і атрибути зняли з постаменту у 20-х роках минулого століття. Якби не директор історико-археологічного музею Феодосій Камінський, її могли б одразу пустити на переплавку – металу в новій країні не вистачало. Статуя тривалий час пролежала обличчям донизу на території музею. Фото було надруковано в місцевій газеті в статті “Чорний адмірал”. 

Феодосій Камінський мріяв встановити статую хоч на невеликий постамент. Його підтримали і в Українській академії наук. Але зробити це так і не дозволили. У 1925 році статую намагались вивезти з території музею на переплавку. Директор цьому завадив. Він добився того, что статуя і всі атрибути стали власністю музея. 

Але на заваді збереження пам’ятника стали Володимир Ленін і соціалістичні змагання. 

На п’єдесталі, де стояв Грейг, вирішили встановити скульптуру вождю революції. От тільки скульптура Леніна була замалою для п’єдесталу. Тому граніт обтесали, а морські атрибути зняли. 

Тоже Грейгу судилося стояти на території музею. Звідти він таємничо зник. Вважається, що його і всю атрибутику пам’ятника музей переплавив і здав на метал, тому що не вистачало коштів, щоб бути кращими за Херсонський музей. Тоді оголосили соціалістичні змагання. Однак, в документах вказані лише гармати й якоря. Про скульптуру ані слова. Тому краєзнавці не втрачають надії знайти бронзового Грейга – любимого народом і ним же знищеного. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.