Четвер, 28 Березня, 2024

ТОП артоб’єктів Миколаєва: прикрасили вони місто чи навпаки?

Наявність різноманітних артоб’єктів завжди робило міста привабливими для туристів. Не є виключенням і Миколаїв. У нашому міст також є подібні об”єкти. І якщо ви вважаєте, що вони з’явилися лише у наш час, то глибоко помиляєтесь. Перші незвичайні пам’ятники у Миколаєві встановили ще за радянських часів. Більше на сайті mykolaiv-future.com.ua.

Пам’ятний знак на місці заснування Миколаєва – “куб”

Першим артоб’єктом безперечно можна назвати пам’ятний знак на місці заснування Миколаєва. Миколаївці назвали його просто “куб”. Адже, він дійсно має форму кубу з бронзи.

Встановили його у 1976 році на бульварі імені Адмірала Макарова. Вважається, що на цьому місці стояв Фалєєв і обирав, де буде верф. Серед скульпторів були відомі Олексій Байбородін, Михайло Озерний.

На боках кубу зображені кораблі “Святий Миколай”, броненосець “Потьомкін” і дослідницьке судно “Академік Сергій Корольов”. Усі ці кораблі були збудовані на суднобудівних заводах Миколаєва. А на четвертому боці викарбуваний дуже великий текст, який описує де і коли був заснований Миколаїв, а також перераховує видатних людей, які за весь час керували нашим містом. Можна знайти тут і список кораблів, що сходили зі стапелей миколаївських заводів.

Але є у цього “кубу” й анекдотична історія, пов”язані саме з цим написом. Якщо придивитись, то всі слова, крім двох, написані курсивом. А два виділені великими буквами. Як згадував Олексій Байбородін, текст робили одразу кілька майстрів. Але перше і останнє слова одразу впадають в око. І все б нічого, якби це не були слова “Здесь” і “шара”. Тож студенти з гарним почуттям гумору перетворили цей артоб’єкт на памятник халяві.

До речі, сам пам’ятник перенесли. Зараз він знаходиться поблизу шахового клубу.

Пам’ятник Доброті

Пам’ятник Доброті з”явився у Миколаєва у 2008 році. Таку назву йому дав міський голова Володимир Чайка. Сам скульптор Григорій Потоцький назвав його “Кульбабкою”. Адже, артоб’єкт дійсно схожий на бронзову кульбабу.

Ідея памятника проста. Кожна тичинка кульбаби – це розкрита долонька, як символ відкритості, довіри і доброти. На кожній такій долоньці – відкрите око. Це – символ відкритого серця. Незвичайні і листя у такої квітки. Вони нагадують вуста. До речі, скульптор свої кульбабки містам дарував. Такі квіти, крім Миколаєва є в Таллінні, Москві, Юрмалі і містечку Рач на кордоні Австрії і Словенії. До Миколаєва, як і в усі ці міста пам”ятник Доброті привезла найвідоміша Мері Поппінс – Наталія Андрійченко.

Пам’ятник встановили неподалік від Миколаївського суднобудівного заводу. Навколо нього облаштували сквер, який так і назвали “Сквер “Доброта”. В першi роки пам’ятник кілька разів постраждав від збирачів кольорових металів. Вони крали бронзові долоньки. Тому, коли їх відновили, артоб’єкт пофарбували.

Скульптура “Кам’яна квітка”

У середині 2000-х років у Миколаєві з”явився артоб’єкт, який досі викликає суперечки. Мова йде про скульптуру “Кам”яна квітка”, що розташована на верхній набережній.

Ініціатором її встановлення став один з миколаївських бізнесменів. На нижній частині бульвару він збудував ресторан. Тож хотів, щоб клієнтам не потрібно було йти в обхід до його закладу. Для цього збудував сходи, що напряму з”єднали майданчик біля ресторану з верхньою частиною бульвару. Верхню частину сходів прикрасив квіткою з металу, яку чомусь назвав “кам”яною”. Мабуть за аналогією з казкою Бажова. Миколаївці подивитися на це і назвали скульптуру “Скаженою капустою”. Так ця назва і прижилась.

Біля квітки фотографуються наречені. Проте згодом білі пелюстки привабили любителів графіті. Квітку кілька разів фарбували, але чистою вона залишалась не надовго. У 2016 році деякі містяни навіть збирали підписи за знесення “скаженої капусти”. Проте, потрібної кількості голосів петиція не набрала. Тож артоб’єкт і досі добре видно з Інгульського мосту.

Артоб’єкт “Людські емоції” або “кольорові чоловічки”

У вересні 2020 року в Миколаєві поряд з Соборною площею з”явилися чотири різнокольорові бетонні людські фігури. Після “скаженої капусти” це мабуть найбільш скандальний і обговорюваний артоб”єкт в нашому місті.

Ініціатором встановлення фігур стала платформа МрійДій. Її учасники зібрали кошти, а це понад півмільйона гривень. Надихались подібними об’єктами в сусідній Одесі. Потім архітектори і скульптори розробили проєкт, щоб прикрасити частину бульвару Адмірала Макарова. Всі дозволи активісти отримали. Тож взялись за реалізацію своєї ідеї.

Кожна фігура від двох з половиною до трьох метрів. Як розповів керівник платформи МрійДій Максим Бревда, кожна з них означає певну емоцію. Звідси підбір кольору і пози. Отже, миколаївці можуть побачити тут кохання, мрію, дію цілеспрямованість.

Коли бетонні скульптури з’явилися на призначений їм місцях, громадськість Миколаєва не залишилась осторонь. У соціальних мережах з”явилися як критичні коментарі, так схвальні. Деякі городяни побачили навіть порнографчні елементи. Майже одразу після встановлення, кольорових чоловічків почали ламати. Відео з вандалами теж неодноразово з”являлось у соцмережах. Але минув рік, скандальні фігури вже нікого не дивують, їх не просять знести, а навпаки з задоволенням з ними фотографуються. Чи прикрасили вони місто? Тут судитимуть мистецтвознавці.

Лавочки – парасольки

А ось ці артоб’єкти негативних емоцій ніколи не викликали. Мова йде про лавочки з парасольками.

Перша подібна лавочка з”явилася біля Будинку художника у 2018 році. Вона має металевий каркас, частина якого виглядає, як ліхтарний стовп, що тримає у руках парасольку. Об’єкт одразу став імпровізованою фотозоною. До речі, парасолька досить велика, щоб під нею можна було сховатись від дощу.

Є в Миколаєві ще одна лавочка з парасолькою – на вулиці Соборній. Її збудували минулого року. Над лавочкою розмістили величезну парасолю. Під нею можна і від дощу сховатись, і сфотографуватись. Тут ініціаторам установки артоб”єкту виступила адміністрація Центрального району Миколаєва. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.