П’ятниця, 26 Квітня, 2024

Плани Одеси креслились у Миколаєві: історія будинку Де Рибаса

В історичному  центр Миколаєва. на розі  вулиць Наваринської і Нікольської стоїть невеликий старовинний будиночок. Ще років 10 тому на нього мало хто звертав уваги. У центрі міста таких будинків вистачає.  Мало хто знав, хто саме його збудував  прожив у ньому кілька років. Лише з появою меморіальної дошки багато миколаївців і гостей нашого мста з подивом дізнались, що будинок за адресою Наваринська, 3 належав засновнику Одеси – Йосипу Де Рибасу, або як писали його призвіще в Російській імперії – Дерибасу. Більше на сайті mykolaiv-future.com.ua.

Як Йосип Дерибас потрапив до Миколаєва

Якщо бути історично точними, то справжнє ім’я Йосипа Дерибаса – Хосе де Рибас. Народився майбутній засновник Одеси в 1749 році в Неаполі. У 1769 році вже служив у російському війську. Іноземці тоді вже не були якимось дивом. Починаючи з петровських часів вони не просто приїздили до Російської імперії, а й обіймали там керівні посади. 

Хосе де Рибас розпочинав службу в італійській армії. Згодом познайомився з графом Олексієм Орловим  пристав на його пропозицію послужити в армії Катерини ІІ. Брав участь у Російсько-Турецькій війні. Але після її закінчення змушений повернутися на батьківщину. Вирішальною стала друга зустріч з графом Орловим.  Той за дорученням імператриці розшукував скандальну княжну Тараканову. Де Рибасу так сподобалось брати участь у царських інтригах, що цей шлях він вже не залишив. Здобувши собі славу надійної людини, а також був вихователем позашлюбного сина російської  імператриці, Хосе де Рибас опинився в імператорському палаці, одружився на фрейліні Катерини ІІ. Проте, після завершення навчання свого підопічного, Йосип Дерибас змушений був повернутись до Італії. Але сидіти склавши руки італієць з авантюрним характером не бажав. Тож він втретє приїздить до Російської імперії. Маючи державні нагороди і певний авторитет, вирішує служити  у фаворита імператриці – Григорія Потьомкіна. Той якраз був на півдні – в Таврійських степах, відвойовував турецькі фортеці  розширював територію імперії. У своє командування Дерибас отримав невелику флотилію канонірських човнів. З нею він здобув лаври на острові Березань, допоміг в облозі Очакова і заслужив особливу похвалу від Суворова. Але й ця війна закінчилась. Флотилію перевели до Миколаєва. Так Йосип Дерибас опинився в нашому місті.  

Життя Йосипа Дерибаса в Миколаєві

Така життєлюбна людина з неординарним досвідом не змогла просто сидіти у маленькому містечку, яким був Миколаїв в 1791 році. Місто лише розбудовувалось. Робітники мешкали в землянках і мазанках. Військових розміщували в казармах. Але Дерибас на той час вже мав родину. Дружину з дітьми потрібно було десь поселити. Тож одразу, як приїхав, Йосип Дерибас розпочав будівництво власного будинку. Спорудити оселю командуючих лиманською флотилією доручив херсонському купцю Дуфіну. На все у нього пішов рік. Миколаївські краєзнавці роблять так висновки з того, що у будівельних відомостях за 1793 рік цей будинок вже не значиться. 

Зараз це невеликий будинок, а колись обійстя Дербасів займало квартал від Нікольської до Адмиральської. 

Переїзд Дерибаса до Одеси і подальша доля будинку

Йосип Дерибас прожив у будинку лише три роки. Миколаїв його не приваблював, через суворі порядки закритого військового міста. Крм того, Дерибас постійно інтригував проти тодішнього командучого Чорноморським флотом адмирала Мордвинова.  Тож Дерибас звернувся до князя Потьомкіна з пропозицією відбудувати фортецю Гаджибей. А точніше зробити на її місці велике портове місто. Тож перші креслення Одеси з’явилися саме в Миколаєві в будинку на Наваринській. Поки Одеса будувалась, Дерибас ще мешкав у нашому місті. Тут він виношував задум, щоб перенести з Миколаєва до Одеси, де він почувався вільно і мав владу, керівництво Чорноморським флотом. Проте, Потьомкін йому відмовив. Адмирал Мордвинов відстояв Миколаїв.  Тож довелось італійцю обмежитись своєю флотилією канонірських човнів. 

А що стало з будинком, коли його господар виїхав?

Спочатку Йосип Дерибас поселив у ньому свого брата, а потім продав будинок Морському відомству. Згодом у ньому багато років мешкав головний архітектор Миколаєва Карл Акройд. Зараз це звичайний житловий будинок. Зникли сад і господарчі споруди. У 2011 році на фасаді урочисто встановили меморіальну дошку Йосипу Дерибасу. Так цей будинок отримав свою славу. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.