Субота, 27 Квітня, 2024

Незвідані миколаївські катакомби   

Не лише Одеса відома своїми катакомбами. Миколаїв також має власну мережу підземних тунелів, коридорів, льохів. На відміну від Одеських катакомб, походження яких більш-менш відомо, історія миколаївських побратимів залишається невідомою. Документів, які б пролили світло на це питання, не збереглося. Історики змушені гадати і міркувати, що саме спричинило будівництво цієї мережі підземних лабіринтів. Науковці намагаються дотримуватися більш реалістичних варіантів, а фанати містики вважають за краще вірити у міфічну природу походження тунелів. Тут вже у кого на що вистачило фантазії. Невідоме завжди породжує шалені теорії. Більше на mykolaiv-future.com.ua.

Історія відкриття  

Відкриття миколаївських катакомбів проходило в кілька етапів:  

  1.  1920-х роки – перші спроби дослідження підвалів, до яких прилягають частини тунелів. Входи в деякі тунелі катакомб розміщуються у підвалах приватних будинків або двоповерхових багатоквартирних будинків.  
  2. 1954 – геодезист Матвєєв знайшов тунель, що прямує в бік Херсона. Тунель був наполовину затоплений, і дослідник зміг пройти лише 2 км. Побоюючись обвалу, він далі не рушив.  
  3. 1956 – велика експедиція, організована військовим флотом для дослідження підземних споруд. На жаль, докладних карт, планів, записів щодо цієї експедиції не збереглося. 
  4. 1992 – створена науково-пошукова експедиція з обстеження тунелів. В експедиції брали участь члени клубу підводного пошуку “Садко”. На той момент, під впливом сил природи, більшість тунелів було зруйновано.  
  5. 2004 рік – рік найуспішнішої експедиції. Миколаївський Державний університет імені Сухомлинського ініціював розкопки так званого поселення «Дикий сад». У ході розкопок виявили храми, які стали найбільшим відкриттям за всю історію розкопок катакомб.  
завалений вихід з катакомб

Архітектура катакомб   

У міру розростання міста багато входів до катакомб або обвалилися, або були спеціально засипані будівельниками. Оскільки катакомби могли визнати історичними пам’ятниками, і не дозволити будівельникам виконувати роботи над катакомбами. Водночас, комісії з будівництва теж забороняли будувати будинки над підземними пустками. Це могло б призвести до обвалів будинків. Подібне вже відбувалося. В основному мережа тунелів проходить під старою частиною Миколаєва. Чим більше у центрі з’являлося багатоповерхових будівель, тим менше катакомб залишалося.  

Про будову катакомб можна дізнатися лише за спогадами жителів Миколаєва, які спускалися туди ще минулого століття.  

У бібліотеках міста зберігаються розповіді мешканців про будову тунелів біля одного з входів, що розташовувався на березі річки. Очевидці стверджували, що стіни тунелів були викладені великими каменями. Кладка щільна. А сам камінь схожий на граніт, а не на ракушняк. Відразу за входом тунель йшов на розширення аж до сходів. За першими враженнями сходи були з мармуру. Добре відполірована і масивні.  

Сходи вели вниз метрів на 20. І закінчувалася арочним склепінням. Так само кам’яним, як і стіни. Очевидці стверджують, що на кам’яному склепінні були невідомі символи чи ієрогліфи. Ці символи були відлиті з металу і вже потім вставлені в камінь. Той, хто розмістив ці символи, явно хотів, щоб кожен, хто входить до зали, бачив їх. Вони були розташовані на рівні очей. І не побачити їх було неможливо. 

Пройшовши під склепінням, можна було потрапити до зали з трьома виходами, які вели у свої окремі тунелі. Сам зал мав форму півмісяця, що може бути ще одним підтвердженням турецької теорії побудови катакомб. 

У залі були виявлені кам’яні скрині, в яких зберігалася зброя та зітлілі останки. Можливо, це були саркофаги із похованням воїнів. Як відомо, за старих часів воїнів ховали з їхньою зброєю.  

Інші тунелі теж мали свої кам’яні зали. У деяких тунелях траплялися наскельні малюнки невідомого походження.  

В одному залі було виявлено кам’яний стіл із суцільної кам’яної плити, кам’яні тумби та залишки битого посуду. Швидше за все це було щось на кшталт їдальні. З яких були виходи в “спальні” з кам’яними лежанками. Далі очевидці натикалися на дедалі більшу кількість відгалужень.  

З оповідань миколаївців, які побували в катакомбах, стає зрозуміло, що тунелі займають значну частину міста. Поширюючись на декілька районів.  

Теорії походження катакомб  

Знайдене в досліджених частинах катакомб змушує задуматися про те, як було побудовано підземні коридори, ким і для чого. За той час, що миколаївцям відомо про катакомби, народилося кілька теорій їхнього походження. Історики схиляються до перевірених фактів, заснованих на знахідках в результаті розкопок. Місцеві жителі ж схильні вірити в більш міфічні, казкові теорії. Так чи інакше, серед варіантів походження катакомб кожен бажаючий зможе знайти теорії на свій смак.  

Класичні теорії:   

– перша теорія свідчить, що катакомби утворилися внаслідок видобутку каменю. Для спрощення видобутку пробивалися великі колодязі, які обросли туннелями і стали катакомбами;  

– друга теорія наполягає на тому, що катакомби були вириті навмисне. Зроблено це було під час облоги у 1855 року. І всі зали катакомб розташовувалися під головними будинками міста. Таку теорію висувають на основі того, що катакомби подібної будови є у Севастополі;  

– третя теорія – катакомби – це допотопний водогін середини 19 століття і трохи більше;  

– четверта теорія – “турецька теорія”. Вона каже, що катакомби були побудовані турецькими завойовниками. На підтвердження цієї теорії виступає форма підземних залів (півмісяць), знайдені монети з, або турецькими, або арабськими символами.

Домисли громадян   

Теорій походження катакомб дуже багато. Ще більше домислів. Деякі громадяни стверджують, що є туннель від в’язниці до виходу з міста. Хтось пов’язує знайдені малюнки та знаки на склепіннях підтвердженням існування культів чи чернечих організацій. Інші вважають, що за часів сухого закону катакомби використовували для переправлення чи зберігання алкоголю.  

Незважаючи на всі можливості сучасного світу, неможливо до кінця дізнатися всю історію катакомб. Деякі входи в тунелі вже не дійсні. А інших і зовсім не знайдено. Можливо, ще не відкриті входи розташовуються біля приватних володінь. І власники можуть використовувати їх як льохи. Навіть не підозрюючи, що вони зберігають картоплю та соління в частині сторічних катакомб.  

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.