Субота, 5 Жовтня, 2024

Миколаївські села вмирають? 

 Сільське господарство – це провідна галузь України. Навіть на прапорі країни зображено пшеничне поле. Але, незважаючи на те, що українська пшениця поширюється по всьому світу, безліч сіл країни знаходяться на грані вимирання. А є такі, які і взагалі зникли. З моменту незалежності України зникло близько 500 сіл, а понад 5000 тисяч перебуває на грані. Є кілька основних моментів, що призвели до загибелі українських сіл. Більше на mykolaiv-future.com.ua.

Сільські дороги 

Серед наявних причин в Миколаївській області складно виділити головні та другорядні причини. Усі вони пов’язані між собою. Відсутність доріг у Миколаївській області – можлива одна з головних причин вимирання сіл. Основні траси в області періодично ремонтують. На трасі Н11 взагалі зробили сучасне покриття, в народі зване “бетонкою”. Але, якщо звернути з основної траси у бік сіл Новоодеського району, наприклад, то можна побачити зовсім іншу картину. Величезні ями, відсутність асфальту, провали. Такими дорогами не здатні проїхати звичайні легкові машини. Місцевим і машинам з продуктами доводиться використовувати посилкові дороги. Але вони актуальні лише в суху пору року. З цієї причини швидкі дуже довго їдуть на виклики. 

У зв’язку з відсутністю доріг в області немає сполучення між селами та районними центрами. Наприклад, село Дільниче Новоодеського району Миколаївської області, десять років тому рейсовий автобус ходив тричі на день, чотири роки тому він почав ходити кілька разів на тиждень. А останні три роки автобус не їздить загалом. Оскільки на рейсі була стара маршрутка, яка постійно ламалася, а лагодити район її відмовлявся. Тим самим залишивши кілька сіл без нагоди доїхати до района. Місцеві жителі змушені наймати приватні машини або ловити попутку.  

Відсутність роботи – це причина, яка зможе потіснити проблемні дороги з п’єдесталу. У середньому у селах функціонують школи (якщо вони ще не закриті), приватні магазини (1-2 магазини на село, де працює лише продавець) та землероби. Але цього дуже мало для того, щоб забезпечити роботою хоча б невелику кількість мешканців, яка залишилася. Через це місцеві жителі починають рано вживати алкоголь, або виїжджають до міста у пошуках роботи. 

Вирок для села 

Закриття сільських шкіл в Миколаївській області – це вирок. І річ не в робочих місцях. Через відсутність навчальних закладів молоді люди покидають села та переїжджають до району чи міста. Наприклад, минулого року ініціювали закриття шкіл одразу у трьох районах – Вітівський, Казанський, Шевченківський. Крім реформи, причиною закриття шкіл служити їхня не наповнюваність. І це замкнене коло. 

закрита школа в с.Бузьке

На західній Україні було ініційовано програму з наповнення сіл і тим самим порятунок від вимирання. Вони пропонують багатодітним сім’ям безкоштовне житло, аби вони переїхали жити в їхню сільську громаду. Ця схема була б ідеальною, якби не всі перераховані вище проблеми нашої області. Вирішувати проблему вимирання українських сільських громад треба лише у комплексі. Вирішення однієї проблеми з усіх можливих не призведе до бажаного результату. Оскільки всі причини вимирання пов’язані між собою. Це як картковий будиночок, штовхнувши одну карту руйнується весь. Так і з селом. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.