Назви яких вулиць або чиї прізвища власників почуєте Ви, запитавши у миколаївця, які будівлі найкрасивіші у Миколаєві? Безперечно, безліч унікальних екземплярів архітектури знаходяться в історичному центрі: у районі вулиць Соборна, Декабристів, Пушкінська, Спаська, Адміральська та інших. Деякі історичні будівлі втрачені, деякі збереглися, але зараз перебувають у жалюгідному стані, а інші – були удостоєні уваги влади чи приватних осіб, які відродили їх до життя. Якщо порушити питання про авторство тих чи інших красивих будівель у центрі, у більшості випадків ми почуємо одне з двох прізвищ: Акройд або Штукенберг. У даному матеріалі йтиметься саме про таку, автором якої став Є. Штукенберг – будинок А. Ерліха, відомий також під назвою як «будинок під Меркурієм», який знаходиться по вул. Спаська. Далі на mykolaiv-future.
Про власника «будинку під Меркурієм»
Якийсь час тому до Миколаєва з’їжджалися торговці, обживаючись у нашому місті, будували гарні будинки та особняки, частина яких збереглася і до сьогодні. Така ж історія появи й цього цікавого зразка в еклектичному стилі. Еклектика (змішування стилів) часто фігурувала у проектах Штукенберга. Особняк був побудований на замовлення Олександра Ерліха. Він був сином Івана Ерліха, купця та віце-консула Бельгії, який володів особняком по сусідству із сином, за адресою вул. Спаська, 18.
Олександр Ерліх продовжив батьківську справу після від’їзду останнього з імперії: заступив на посаду віце-консула Бельгії в Одесі, опікувався питаннями торгівлі у Миколаєві, а також був представником промислових виробництв з усієї імперії: трубопрокатного, машинобудівного та арматурного заводів, виробництва манометрів багатьох інших. Особняк О. Ерліха був побудований у другій половині 19 ст., а його головна “родзинка” повністю відбиває рід діяльності господаря.
Про «будинок під Меркурієм»
Фото Eugene Vasiukov
Будівля виглядає дещо асиметрично: на фасаді будівлі у ряд розташовані 4 вікна, вхідна група зміщена до кута будівлі, а прямо над входом височить ротонда (надбудова) з цинковою статуєю бога торгівлі та прибутку – Меркурія (Давній Рим), яка виконана як копія скульптури італійця Джамболонії. Ще однією особливістю будівлі є сама ротонда, яка також є ліхтарем – більше таких будівель у місті немає.
Окрасою будівлі зовні є автентичні різьблені двері, ажурне кування на дверях та вікнах, пілястри-підпори для вікон, а також колони, що обрамляють вхід. Усередині будинку до наших часів збереглася кахельна піч та деякі елементи інтер’єру (старовинне дзеркало у дерев’яній рамі).
З 1972 р. у будинку знаходиться художня школа. Сам будинок у сучасний час було відреставровано та зараховано до пам’яток архітектури місцевого значення.
Будівлі, що оточують будинок А. Ерліха з обох боків по Спаській, а саме: особняк його батька та будинок торговця Авраамова – також не прості. Як і багато інших будівель у центрі Миколаєва, вони зберігають свої історії, проте варті більшої уваги, ніж кілька речень.