Четвер, 25 Квітня, 2024

Історія першої лікарні Миколаєва

На перетині вулиць 3-я Воєнна (Сиваської дивізії) та Екіпажної (Володарського) знаходиться старовинна гарна будівля, пише mykolaiv-future.com.ua.

Їй вже понад сотню років, вона руйнується. Колись, у 1890 році (через 100 років від дня заснування Миколаєва), тут було відкрито першу лікарню в Миколаєві. Вона була призначена для простих городян, звичайних миколаївців, оскільки заможні миколаївці за медичною допомогою зверталися до приватних лікарів, а військових та морських офіцерів лікували у спеціалізованих медзакладах. А одного разу до цієї лікарні на лікування потрапив Олексій Пєшков (він же – Максим Горький). Згадаймо, як у Миколаєві з’явилася перша міська лікарня.

З чого все починалося?

Вперше питання про організацію лікарні в Миколаєві було порушено ще 1862 року. І лише через 5 років під потреби лікарні адміралом Глазенапом було виділено будівлю. Це була будівля із комплексу морського відомства.

У 1885 році місцева влада прийняла рішення, що лікарні потрібна будівля, яка буде побудована з урахуванням необхідних вимог, тому було оголошено конкурс проектів. Автором проекту-переможця для першої лікарні став архітектор Штукенберг. Перший його проект передбачав будівництво лікарні на 300 ліжко-місць, сукупною вартістю понад 400 тис. рублів. Місто вважало, що такий проект не під силу бюджетові Миколаєва, тому Штукенбергу довелося переробляти проект та урізати кошторис. Як результат, було реалізовано «усічений» проект майже на 200 ліжко-місць, розрахунковою вартістю 112 тис. рублів. На форумі «Миколаївський базар» зазначають, що під час будівництва лікарні витрати,  все ж, збільшилися до 160 тис. рублів. Урочиста церемонія відкриття відбулася 1890 року.

Цікавий факт

У 1891 році до лікарні привезли того самого Максима Горького. Обставини склалися так, що подорожуючи Україною, він став свідком бійки в Кандибіно. З найблагородніших помислів письменник втрутився у розбірки, проте переможцем бійки не вийшов і був добряче побитий. З поламаними ребрами його доправили до Миколаєва, де він деякий час лежав у лікарні.

Про перебування Горького у лікарні стане відомо з пам’ятної таблички, закріпленої на фасаді лікарні.

Будні першої міської лікарні

Перша міська лікарня не приносила прибутків, оскільки лікування здійснювалось за символічну платню. І хоча міська управа і не повинна була мати лікарню, закривати її не стали, за словами тодішнього міського голови Кроуна «слідуючи стародавнім звичаям, з почуття любові до людини».

При лікарні функціонували хірургічне, інфекційне, пологове відділення.

Наступні роки свідчать про те, що міську лікарню було відкрито дуже вчасно, оскільки Миколаїв починають охоплювати масові епідемії. У лихоліття послугами міської лікарні користувалися всі: дворяни, купці, духовенство, міщани, у тому числі й з інших міст, селяни – у допомозі медперсоналу не відмовляв нікому. Збереглися відомості, що у 1902 році до лікарні на лікування потрапили близько 5 тисяч пацієнтів.

Із плином часу кількість пацієнтів зростала, і незабаром стало зрозуміло, що лікарня, початково розрахована на 300 ліжко-місць, примудряється вміщати 500 пацієнтів, однак і цього для Миколаєва замало. 

Згодом позначилися й інші проблеми лікарні: відсутність палат для очних хворих, відсутність нормальної амбулаторії, невдале планування та ін.

З міської у народну

З приходом радянської влади у 1922 р. міська лікарня стала народною.

На той час у Миколаєві з’явилися туберкульозні та венеричні диспансери, і лікарі першої лікарні видихнули з полегшенням. Основними пацієнтами тепер стали інфекційні хворі та діти.

Істотний внесок у розвиток міськлікарні було здійснено благодійною організацією із США. З їхньою допомогою, кількість ліжко-місць було збільшено на більш ніж 500 (до 850). З 1937 р. народна міськлікарня носить назву Миколаївська міська лікарня №1 та обслуговує лише миколаївців, мешканців області було переведено на обслуговування до Миколаївської обласної лікарні.

Вже до 1941 року лікарня мала можливість лікувати близько 1000 пацієнтів, а профіль лікарів все звужувався: було відкрито пологовий будинок, куди були переведені вагітні, породіллі та гінекологічні пацієнтки, збудовано нову міську лікарню №3, почався відтік пацієнтів.

Обережно: аварійно!

Історичний корпус лікарні №1 було закрито у 2010 р. у зв’язку з його аварійним станом. Медперсонал почав приймати пацієнтів у будівлі суднобудівного заводу (ім. 61 комунара). Незважаючи на те, що будинок у списку архітектурних пам’яток місцевого значення, виділення коштів на його реконструкцію, поки що не передбачено.

Ще у 2013 р. на сайті Миколаївський базар у статті про міськлікарню №1 писали, що на реконструкцію історичного корпусу потрібно близько 10 мільйонів гривень, і з кожним роком сума неухильно зростає, а будівля першої лікарні – руйнується.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.