Вівторок, 19 Березня, 2024

Занедбана гордість міста: миколаївці вимагають привести до ладу Шуховську вежу

Справжньою гордістю Миколаєва та одним із архітектурних надбань міста вже багато років є Вежа Шухова. Водонапірна вежа – одна з найвищих точок міста. Унікальній гіперболоїдній конструкції на Спаському пагорбі вже більше 100 років і вона визнана пам’яткою історії та культури. Далі на mykolaiv-future.

Як будували Вежу Шухова у Миколаєві

Для того, щоб забезпечувати місцевих жителів водою, у 1904 році місцева влада Миколаєва підняла питання про будівництво водонапірної вежі. Найбільше за всіма показниками підійшов проект відомого російського інженера та архітектора Володимира Шухова. Його головною перевагою стала ціна – трохи більше 25 тисяч рублів. 

Ще один проект представив Віктор Вебер. На відміну від Шуховської вежі, основний резервуар з водою, на думку Вебера, повинен був знаходитись на рівні землі, а центральна парова насосна станція подавала б її у місто. Вся система водопроводу з відстійниками, мережею колодязів, каналізацією та іншими складовими  вартувала більше 146 тисяч рублів. Цю суму водонапірна комісія вважала зависокою. 

Врешті решт перемогу у конкурсі проектів отримала Одеська артіль десятників. Можливо, миколаївці так ніколи б і не побачили незвичайну конструкцію Шуховської вежі, проте, згодом проект одеситів визнали не гідним. Розглядались інші варіанти будівництва кам’яної водонапірної вежі, але і це не склалось. 

Тоді справа дійшла до Шуховської вежі. Це була дуже легка та дешева конструкція, тож її визнали  ідеальним варіантом. Масштабне будівництво стартувало у 1906 році. Деталі привозили з Москви, а складали вже на місці. Трохи більше ніж за два місяці, 7 січня 1907 року, було завершено установку вежі, а в березні її підключили до міської водопровідної системи. У кінцевому варіанті проект із огорожею та будинком сторожів обійшовся у 35 тисяч рублів. 

Унікальність Шуховської вежі полягає у тому, що незважаючи на свою кривизну, вона побудована із прямих балок та важить у 12 разів менше, ніж обсяг води, що вміщує резервуар. Знамените телевізійна вишка у Москві також будувалась за таким принципом. 

Сучасний стан вежі Шухова 

Вежа Шухова не один раз переживала складні часи. Під час фашистської окупації її підірвали та перекинули, але після визволення міста, вона повернулася на своє історичне місце. Після того, як вежу перестали використовувати за призначення, вона почала занепадати. В останній раз масштабну реконструкцію Шуховської вежі проводили у 2013 році. Тоді “Миколаївводоканал” відновив грати, оригінальний паркан та було висаджено першу у світі алею імені  Шухова. На церемонії урочистого відкриття був присутній правнук великого архітектора. 

Нині стан вежі викликає у миколаївців лише сум та занепокоєння. Історична конструкція іржавіє та руйнується, ї обмальовують вандали. Місцева мешканка Олена Чертенкова у соціальній мережі звернулася до місцевої влади та закликала зберегти одну з родзинок міста – унікальну Шуховську вежу. Вона показала, як конструкція виглядає з висоти пташиного польоту і звернула увагу на її стан. 

Інші городяни також підтримали ідею відновлення знаменитої вежі та вважають, що ставлення міської влади до історичного та культурного надбання міста – це справжній сором. 

Раніше у  коментарях журналістам начальник управління культури Юрій Любаров повідомляв, що реконструкція вежі обійдеться близько 8,5 млн грн. Висока ціна обумовлена складністю робіт, адже їх необхідно виконувати у короткі терміни, інакше місто може втратити своє надбання. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.