Вівторок, 19 Березня, 2024

Ви вперше у Миколаєві: куди краще сходити і що варто побачити

Зараз модно вживати термін “туристичні магніти”. Їх шукають або створюють у кожному регіоні. Але є такі об’єкти, що приваблюють туристів довгі роки, пише mykolaiv-future.com.ua. Тож розповімо, що варто відвідати під час поїздки до Миколаєва. 

Миколаївський зоопарк

Якщо маєте можливість побути в Миколаєві кілька днів, то обов’язково відвідайте Миколаївський зоопарк. Щоб побачити всю його експозицію, краще витратити цілий день. 

Є в зоопарку музей, який теж радимо відвідати. Там можна побачити портрет засновника зоопарку – Миколи Павловича Леонтовича, тодішнього міського голови Миколаєва. А розпочалось все з захоплення Леонтовича рибками. Навесні 1901 року Микола Павлович обладнав у своєму будинку кімнату під акваріуми. Їх встановили 75 загальним об’ємом 3 тисячі літрів. У них Леонтович розмістив 50 видів риб та земноводних. Міський голова не тільки тримав акваріум для красоти. Він займався і науковою діяльністю: писав статті з акваріумістики та був членом Миколаївського товариства любителів природи. До речі, відвідати “Акваріум” могли усі бажаючі.

У 1918 році “Акваріум”, як і все в Миколаєві націоналізували. Заклад отримав гучну назву Держакваріум, а Миколу Леонтовича призначили його першим директором. Держакваріум пережив і Громадянську війну. Зазначимо, що на той час його відвідування було безкоштовним. 

Перші звірі з явились тут у 1925 році. З Асканії-Нови привезли верблюдів, оленів, муфлонів і, навіть, страусів. 

У 1941 році в зоопарку, який тоді називався “Зоосад” нараховувалось 135 видів тварин.Зоопарк працював і під час окупації. Коли нацисти  відступали, працівникам зоопарку вдалось врятували від знищення деяких тварин. Після Другої світової війни колекція постійно збільшується. А в 1978 році зоопарк відзначив новосілля. Для нього виділили територію майже в 19 гектарів. 

У 2021 році зоопарк відзначив ще один ювілей – 120 років з дня заснування. Він гордо носить статус ”Найкращого зоопарку України”. На його території постійно будуються нові об’єкти, які населяють все нові й нові тварини. Так у зоопарку кілька років тому з’явилися такі омріяні жирафи і слони. А щоб оглянути усю колекцію, потрібно витратити цілий день. 

Миколаївська обсерваторія

Не менш цікавою для туристів є Миколаївська  астрономічна обсерваторія. Це не просто наукова установа. Тому, хто потрапив на сюди екскурсію, покажуть як старовинні прилади, якими користувались астрономи 200 років тому, так і сучасне приладдя. 

До речі, Миколаївська обсерваторія старша, ніж відома Пулківська. Заснував її в 1821 році адмірал Олексій Грейг – великий шанувальник астрономії. Саме при  ньому на адміральському домі  була добудована мансарда, де адмірал встановив телескоп. 

Для обсерваторії обрали найвищу точку Миколаєва – Спаський пагорб. Обсерваторія займалась складанням карт зоряного неба для моряків. Тут проводяться наукові дослідження. Екскурсантам завжди показують прилади точного часу, які збереглися ще з моменту побудови обсерваторії. Першим директором закладу став Карл Кнорре. Науковці спостерігали за південною частиною неба, а також до їхніх обов’язків входило спостереження за Сонцем. 

Зараз Миколаївська астрономічна обсерваторія – це унікальний науково-дослідний інститут. Є, що сказати й про будівлю обсерваторії, яка є пам’ятником національного значення. А з 2007 року обсерваторія стала претендентом на включення до списку ЮНЕСКО. На жаль, зараз будівля потребуе реставрації. 

Дитяче містечко “Казка”

Якщо у миколаївця спитати: “Як пройти у  “Казку”?”, то він не здивується, а докладно вкаже маршрут. Адже, “Казка” розташована в Миколаєві на вулиці Декабристів. Це дитяче містечко варто відвідати, і не обов’язково з дітьми. Тут полюбляють гуляти й дорослі. 

Ідея створити справді унікальне дитяче містечко виникла на початку 80-х роках минулого століття. Місце обрали на старій Ринковій площі. Архітектором став Вадим Попов. Він вирішив об’єднати в одному містечку героїв різних казок. Разом з миколаївськими художниками архітектор об’їздив різні куточки Радянського Союзу, вивчаючи зразки дерев’яних і кам’яних споруд. Так виникли кам’яна і дерев’яна фортеці. В центрі височіє корабель “Буян”. Можна погладити бронзового коника-горбоконика. 

Дитяче містечко відкрили 19 травня 1982 року. На той час подібного об’єкта на території Радянського Союзу не було. Миколаїв започаткував появу таких містечок. А “Казка” з тих пір стала улюбленим місцем для прогулянок. Однак, з часом містечко стало потребувати ремонту. На 25-рiччя “Казки” там замінили дерев’яну фортецю, яка майже згнила під дощами. Встановили кілька нових казкових об’єктів. А от унікальну мозаїку в амфітеатрі вирішили не відновлювати. Її збили і замінили настінним малюнком. 

У 2022 році містечко відзначатиме ювілей. Готуватись до нього почали в цьому році. Попри всі суперечки між депутатами, прийняли рішення знайти підрядника, який би й територію впорядкував, і добавив щось нове. Наприкінці літа оновлену “Казку” відкрили для відвідувачів. Вони побачили осучаснений улюблений атракціон з машинками, гарні газони, відремонтовані басейни і нові атракціони. У “Казки” розпочалось нове життя. 

Музей суднобудування і флоту

Цей музей переверне ваші уявлення про подібні установи. І, навіть,якщо ви не їх шанувальник, у залах Миколаївського музею суднобудування і флоту, знайде тут багато цікавого. 

Тут зібрана  історія суднобудування Миколаєва, починаючи з самого початку. Але розпочнемо не з експонатів, яких у музеї зберігається понад 3 тисячі, а з будівлі. Коли в Миколаєві вирішили створити музей суднобудування, який, до речі, теж був першим у Радянському Союзі, будівлю обрали одразу. Музей розмістили в колишньому Адміральському будинку. Будівля постраждала після Другої світової війни. Але її капітально відремонтували. 30 липня 1978 року музей суднобудування урочисто відкрили. 

Заходячи до музею, ми знайомимось не тільки з експонатами, а й зх тим, яки жили військові губернатори Миколаєва. Будівля була поділена на дві частини: так би мовити цивільну, де мешкала родина військового губернатора, і військову, де він проводив наради.  Ту залу легко впізнати. Саме там встановили старовинні глобуси, моделі перших вітрильників. У глибині знаходиться головний експонат – дорама будівництва корабля на Миколаївській верфі. Вона є найбільшою в музеї. Таких діорам кілька: від першого будинку в Миколаєві до цеху вже сучасного суднобудівного заводу. В кожному залі представлені різноманітні моделі кораблів, збудованих у Миколаєві. За роботу над музейними залами група миколаївських художників отримала премію імені Шевченка. До речі, експонати є й поза стінами музею – це алея адміралів, які були військовим губернаторами Миколаєва. Серед них Бутаков, Макаров, Лазарєв. 

Соборна площа

Приїжджаючи до міста, всі намагаються потрапити на його центральної площі. Адже вона багато може розповісти про історію, культуру насенного пункту. Є центральна площа і в Миколаєві – Соборна. Її також варто відвідати. От правда історію ви тут не побачити. На площі немає жодної старовинної будівлі. Все було знищено. Побачити їх можна лише на старовинних листівках. Їх, до речі, варто відшукати в Інтернеті. Тут також, як і 232 роки тому розташовані органи влади. 

А що  можна побачити на площі сьогодні і чого-таки треба на ній побувати? Варто поглянути на будівлю міськвиконкому. Збудований у 1954 році, воно нагадує Букінгемський палац.  Їх відрізняє наявність у міськвиконкому два зайвих поверхи та ще кілька дрібниць. 

Якщо пройтись у бік облдержадміністрації, то можна побачити капличку святого Миколая. Вона збудована майже на тому самому місці , де сто років тому стояв Адміралтейський собор, від якого площа й отримала свою назву.  

А ще миколаївці згадують Соборну площу у зв’язку з гучним фінансовим скандалом. Все через реконструкцію площі. Подейкують, що на будівельних роботах чиновники вкрали понад 20 мільонів гривень.   Але попри всі скандали і негативні коментарі у соцмережах, оновлена Соборна площа стала таким собі “магнітиком” для миколаївців. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.