Четвер, 28 Березня, 2024

“Я б в ІТ-ішники пішов”: комп’ютерна освіта в Миколаєві

Стрімкий розвиток ІТ-сфери постійно потребує добре підготовлених спеціалістів. Не важливо, де фахівець отримав профільну освіту. Головне, щоб вона була якісною. 

Де ж у Миколаєві готують ІТ-спеціалістів? Відповідні відділення і факультети є в основних вищих навчальних закладах нашого міста. Деякі з них почали готувати ІТ-шників ще у двадцятому столітті, коли ця галузь лише зароджувалась і набувала популярності. Більшість на mykolaiv-future.com.ua.

Навчально-науковий інститут комп’ютерних наук та управління проєктами НУК ім. С. Макарова

Безперечно першопрохідцем в ІТ-освіті Миколаєва є Національний унверситет кораблебудування. Тут у 2006 році був створений Навчально-науковий інститут комп’ютерних технологій та управління проєктами. Сталось це після реорганізації кораблебудівного інституту. В інституті є шість каферд, три з яких працюють і готують спеціалістів саме в ІТ-сфері. 

Готувати перших фахівців з комп’ютерних наук тут розпочали ще у 80-х роках двадцятого століття. Тоді на базі кораблебудівного факультету відкрились дві кафедри: інформаційних управляючих систем і технологій, а також програмного забезпечення автоматизованих систем. 

У 2022 році цей інститут не зміг прийняти студентів на навчання. Після бомбардування російськими ракетами 15 липня, головний корпус НУК був частково зруйнований.  

Кафедра інформаційних управляючих систем та технологій

Ця кафедра почала працювати в тоді ще МКІ у 1987 році. Очолив її Лазар Ходорковський. На той час це був відомий фахівець в цій галузі. Саме він розробляв всі навчальні програми, що використовувались в МКІ для підготовки фахівців, які в подальшому працювали з обчислювальною технікою. Звичайно, що основний ухил був в суднобудування. 

У 1990 році кафедру очолив Костянтин Кошкін. Він розпочав з реформ, які виявились вдалими. У 1991 році кафедра змінює свою назву на інформаційних технологій. Новий завідувач розширює інформаційно-технічну базу. З’являються нові спеціальності, серед яких “Системне програмування”. головним було те, що філії кафедру були на основних підприємствах Миколаєва. Це суднобудівні заводи, “Зоря”-”Машпроєкт”, НДІ “Центр”. 

Саме ця кафедра стала основою для створення інституту комп’ютерних наук. Чергова реорганізація відбулась у 2003 році. Саме за сприяння Костянтина Кошкіна провідні ІТ-спеціальності, які викладали на кафедрі, отримали ліцензію. 

Кафедра програмного забезпечення автоматизованих систем

Кафедра також була заснована у 1987 році за ініціативи професора Лазаря Ходорковського. За чотири роки кафедра змінює свою назву – стає кафедрою інформаційних технологій. Кафедра пережила ще кілька трансформацій. 

Починаючи з 2003 року тут почали готувати інженерів-програмістів. кафедрою була налагоджена співпраця зі світовими розробниками програмного забезпечення. А студенти мали можливість проходити практику за кордоном. Те, що рівень підготовки миколаївських ІТ-шників в Національному університеті кораблебудування досить високий, свідчили постійні запрошення його випускників на роботу за кордон. 

Обидві кафедри також готують спеціалістів, які навчають студентів- ІТ-шників. 

Кафедра комп’ютерних наук Миколаївського національного університету ім. В. Сухомлинського

ІТ-освіта є й в найстарішому вищому навчальному закладі міста –  Миколаївському національному університеті ім Василя Сухомлинського. Ще у вісімдесятих роках двадцятого століття тм почали готувати викладачів інформатики. Таку назву мав шкільний предмет, де старшокласників знайомили  з основами комп’ютерної науки. 

Навчали й студентів інших факультетів, адже в тренді було використання в школах  комп’ютерних класів. Щоб завантажити такий клас і надати завдання учням, потрібні були знання. Цьому філологи, музиканти й вчителі молодших класах навчались на парах інформатики. 

З часом кафедра, як і комп’ютерна наука, розвивалась. Тут вже не обмежувались підготовкою лише вчителів.  Тим більше, що змінився статус університету. Він припинив були лише педагогічним, а став національним і значно розширив коло спеціальностей. 

Тож на кафедрі комп’ютерних наук стали навчати комп’ютерній графіці, програмуванню. Зі стін національного університету стали виходити веб-дизайнери, фахівці з управління ІТ-проєктами. Окремим напрямком стало навчання технологіям захисту інформації. 

15 липня 2022 року корпус університету, де розташовується кафедра комп’ютерних наук, було майже зруйновано в результаті ракетного обстрілу російськими військами. 

Кафедра вищої та прикладної математики Миколаївського національного аграрного університету

Не залишився осторонь ІТ-сфери й аграрний університет, який є в Миколаєві. У списку кафедр вишу є кафедра вищої та прикладної математики. Вона відносно молода. Її відкрили у 1990 році, коли розділили кафедру загальнонаукових дисциплін Миколаївської філії Одеського аграрного інституту. Тоді очолив її  доктор технічних наук В’ячеслав Шебанін. Згодом він став ректором університету. 

Роботу з підготовки ІТ-спеціалістів розгорнули на повну силу. На кафедрі створили науково-навчальний обчислювальний центр, у складі якого  обчислювальна лабораторія і два комп’ютерні класи. 32 комп’ютери оснащені сучасним програмним забезпеченням. Крім того на базі лабораторії діє інститут навчально-інформаційних технологій. 

Досягнення викладачів і випускників цієї кафедри  відомі за межами України. 

Факультет комп’ютерних наук ЧНУ ім. П. Могили

Настала черга за наймолодшими вищими навчальними закладами Миколаєва, де готують спеціалістів для ІТ-сфери. 

Варто розпочати з Чорноморського університету імені Петра Могили, або як його називають в народі “Могилянки”. 

У 1996 році тут розпочав свою діяльність факультет комп’ютерних наук. З самого початку тут готували спеціалістів, які б працювали в царині ІТ-технологій. Ретельно добирали й викладацький склад. Викладачі тут були не лише теоретиками, а й практиками. Вони працювали або створили компанії, знані в ІТ-сфері. Це дало можливість створити потужну навчальну базу, а студентам не лише проходити практику, а й відразу шукати собі місце роботи. Часто студентів запрошували для роботи за кордоном ще під час навчання. 

Таким чином у виші реалізовували програму “Перше робоче місце”. 

Комп’ютерна академія IT Step

Цей навчальний заклад відчинив свої двері для студентів у 1999 році. Фактично він наймолодший в Миколаєві. Його унікальність полягає в тому, що тут готують виключно ІТ-спеціалістів. 

На заняттях вам не доведеться вивчати сторонні предмети, як  в інших навчальних закладах. Тут кожну хвилину навчального процесу віддали ІТ-сфері. 

Ще один цiкавий момент. Тут можуть навчатись, як дорослі, так і діти. Якогось вікового обмеження немає с самого початку існування закладу. Курси чітко розподілили. 

Дорослі навчаються графічному дизайну і програмуванню. Окремо є курс з маркетингу. Популярності здобув курс з кібербезпеки. 

Для дітей створили розвиваючі і підготовчі курси. Зокрема, і у батьків, і дітлахів відгук знайшла програма ІТ-канікули. З її допомогою можна з користю і цікаво провести вільний час. 

Кілька років тому тут почала діяти програма інклюзивної освіти. Є вже перші студенти – люди з інвалідністю. 

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.