Субота, 21 Травня, 2022

Потужні держави чи “Дике поле”: що було до Миколаєва

Тривалий час миколаївцям розповідали, що до заснування нашого міста у 1789 році на цьому місці була пустка. Історики радянського часу навіть дали їй назву “Дике поле. Проте, численні археологічні відкриття спочатку поставили під сумнів теорію “Дикого поля”, а потім повністю її заперечили. Виявляється, територія Миколаєва завжди була заселеною. Далі на mykolaiv-future.

Не лише скіфи, а й торговельне місто

Те, що на території Миколаївських степів мешкали скіфи, ми знаємо ще з шкільної програми. Про їхнє перебування у наших степах свідчать численні кургани. Їх нараховують десятками. 

Але археологiчнi розкопки доводять, що і до скіфів на території Миколаєва жили люди. І вони не належали до  кочових племен. 

На початку 20-го століття історик-археолог Феодосій Камінський став першим, хто довів, що ніякого “Дикого поля” не було. Місце, де вже понад 230 років розташований Миколаїв, було густо заселеним. В районі Миколаївського яхт-клубу археолог знайшов і  дослідив залишки поселення катакомбної культури. Знаходять археологи  сліди трипільців, яких аж ніяк не назвеш кочовиками. 

Але є одна археологічна пам’ятка, яка додає Миколаєву одразу понад три тисячі років. Мова йде про городище епохи бронзи – “Дикий сад”.

Його також відкрив Феодосій Камінський. Тривалий час на це городище не звертали уваги, адже поряд розташовувались військові об’єкти. Не звернули увагу і тоді, коли почали будувати багатоповерхівки. Будівельники, які рили котловани, думали про виконання плану, а не про а археологічні знахідки. 

Системно “Дикий сад” почали вивчати вже з початку 90-х років минулого століття. І перші ж системні дослідження вразили громадськість. Археологи знайшли досить велике місто, яке мало оборонні споруди, житлові квартали. А як потім з’ясувалося, вело активну торгівлю. 

Ще кілька цікавих фактів про “Дикий сад”. Вчені називають це городище Миколаївською Троєю. Дійсно існування цього міста в часі збігається з з легендарною Троєю. Крім цього знайдений археологами міст є найдавнішою мостовою спорудою в Європі.

На Миколаївській землі побував Геродот?

Також на початку 20 століття на території Миколаївщини археологи знайшли величезне давньогрецьке місто-колонію – Ольвію. Місто-поліс проіснувало тисячу років. Вважається, що  тут гостював батько історії Геродот. За легендою він здійснив подорож  Миколаївщиною. 

Ольвійська хора займала велику територію. До неї входила і місцевість, де згодом збудували і Миколаїв. До речі, і в Миколаєві знаходили залишки давньогрецьких будівель. Найбільший такий об’єкт розташований на території Миколаївського суднобудівного заводу.

 Залишили свій слід і давні римляни. Поряд зі Старофлотськими казармами є незаасфальтована ділянка тротуару. Мало хто знає, але під щебенем зберігаються залишки давньоримської застави.

Литовський князь Вітовт або, що було до Богоявленська

На миколаївський землі будувались литовські князі. У 1399 році наш край сподобався князю Вітовту. Тож він заснував поселення, яке отримало назву на честь князя – Вітовка. Не дивлячись на численні війни, під такою назвою воно проіснувало до кінця 18 століття. Потім її перейменували у Богоявленськ. руку до цього доклав князь Потьомкін. 

У радянські часи назву знову змінили – на Жовтневе. А в часи незалежності України Жовтневе стало Корабельним районом Миколаєва.

Як бачимо зручне розташування на півострові і дві ріки завжди приваблювали сюди людей ще тисячі років тому. 

Latest Posts