Колись ця вулиця мала назву Богоділенська, а потім – Енгельса. Ця вулиця – одна з тих, що були нанесені на перший генплан міста, а також одна з небагатьох вулиць із бульваром. Кажуть, територія у районі цієї вулиці – одне із найнижчих місць у Миколаєві. Вже дізналися вулицю Миколаєва за таким описом? Це вулиця з простою, непримітною назвою – Садова. Мабуть, така є у багатьох містах. Ця історія – про Садову у Миколаєві. Далі на на mykolaiv-future.
Про різні назви однієї вулиці
Як і багато міських вулиць, Садова за свою історію встигла змінити декілька назв.
Перша назва – Богаділенська – походить від слова «богадільня». Саме така назва була написана у проекті поліцмейстера Автономова у 1835 року. Богадільнями раніше називали притулки для нужденних та літніх людей. У Миколаєві притулок на той час розташовувався саме там. У 19 столітті вулиця розташовувалася на східному кордоні забудови міста.
Свою другу назву – Садова – вулиця отримала завдяки губернатору Лазарєву. Така назва вулиці була аргументована, найімовірніше тим, що вздовж вулиці розташовувалося безліч садів та городів, розбитих миколаївцями.
Вже у 20 столітті вулиця була перейменована на Енгельса. Така назва закріпилася за нею на 15 років (з 1930 до закінчення Другої світової). Назвати вулиці прізвищами різних діячів було досить популярною тенденцією.
Однак після закінчення Другої світової вулиці вирішили повернути історичну назву – Садова.
Що розташовано на вулиці Садовій?
На початку Садової розташований Манганаріївський сквер, він же відомий городянам як «Серце міста», а раніше мав назву Пролетарський сквер. Манганірієвський сквер завдячує своєю назвою командиру Чорноморського флоту та військовому губернатору Миколаєва Михайлу Манганарі.
Трохи далі розбитий сквер Ради Європи, представлений городянам у оновленому вигляді у вересні 2009 року з нагоди 220-річчя від дня заснування Миколаєва. У сквері є фонтан, ростуть сакури, а також встановлені декілька скульптур: динамічна «Єдина Європа» (2010), що представлена у вигляді молодої дівчини, що біжить, з вінком, монумент «Героям Небесної Сотні» (2015) у вигляді двох крил, увінчаних голубами, а також пам’ятний Хрест, встановлений на честь 2000-х роковин від дня Різдва Христового. У сквері також є кілька кам’яних левів.
Справжньою окрасою Садової є Кафедральний Собор Касперівської ікони Божої Матері 1908 року зведення.
По інший бік Садової знаходиться торгово-розважальний центр. Будівля, яку почали будувати у 80-х роках 20 століття, за задумом мала бути Палацом культури для робітників Суднобудівного заводу ім. 61 комунара. Гігантську будівлю побудували у формі океанського лайнера з вікнами-ілюмінаторами. Проте, настав час розбудови, і будівництво було зупинено. ТРЦ було відкрито вже 2006 року.
З іншого боку від проспекту Центрального на Садовій розташований монумент «Солдатам правопорядку», встановлений 1977 року. Пам’ятник – великий бородатий чоловік з мечем і щитом – присвячений співробітникам правоохоронних органів, які загинули при виконанні службових обов’язків.
Після ухвалення закону про декомунізацію пам’ятник хотіли знести, проте за збереження пам’ятника виступив мер міста Олександр Сєнкевич.