Миколаїв – це не лише батьківщина кораблебудівників та їх наречених. Це ще й ідеальне місто для комфортного життя та відпочинку. Тут є не лише розважальні центри, кафе, музеї, театри, а й зелені зони, які тішать око городян та гостей міста. До вашої уваги видаються ТОП-5 скверів та парків у Миколаєві. Більше на mykolaiv-future.com.ua.
Парк Ліски
Мікрорайон Намив знаменитий своїми комфортними умовами для життя. Одним з головних його плюсів є парк Ліски. Назва парку з’явилася через те, що до заснування офіційного парку на цьому місці росли низькорослі дерева та кущі. Через це склалося враження, що це невеликий лісок.
Загальна площа парку – 34,5 га. Своє зародження парк розпочав у далекому 19 столітті. Але перша половина 20 століття стала важкою для парку. Перша та Друга світова війна залишили свій відбиток на тілі парку. Більшість дерев вирубали та відправили на потреби солдатів. Тільки деякі тополі та дуби щасливою нагодою уникли долі своїх сусідів. У 1960-х роках розпочався час відродження парку та повернення його до життя. На жаль, цей світлий період довго не продовжився. 1974 року парк отримав статус заповідного об’єкту.
У парку Ліски висаджено невелику кількість сосен, як молодих, так і старих дерев. Уздовж однієї з прогулянкових стежок висаджено липи, які особливо солодко цвітуть у травні місяці. Є в парку та клени, туї, берези, тополі, троянди.
Для розваг у парку є безкоштовний спортивний майданчик, який встановила міська влада. Для маленьких дітей є дитячі майданчики, гойдалки, атракціони. Вимощені асфальтом прогулянкові стежки дають можливість дітям кататися на роликах та самокатах.
Поруч із озером є майданчик для вигулу собак, обладнаний мінімальними пристроями для дресирування собак.
Візитною карткою парку є озерце. Площадь озера відносно невелика – 9,2 гектара. Купатися чи плавати на човні в озері не можна, тому що воно сильно замулене і довкола росте густий очерет. В озері мешкають черепахи.
Каштановий сквер
Неважко здогадатися за назвою скверу, що його основними рослинами є чудові каштани. Сам сквер розташувався практично наприкінці головної пішохідної вулиці міста – Соборна (Радянська). Каштановий сквер невеликий за своєю площею. У його центрі стоїть фонтан та пам’ятник покровителю міста – Святому Миколаю. Встановлено пам’ятник було 2005 року. Уздовж усіх пішохідних стежок стоять лави. Це улюблене місце для відпочинку із дітьми. Навпроти скверу, вздовж Соборної вулиці, розташовано безліч маленьких кафе або виїзних точок продажу напоїв, морозива, фаст-фудів. Поки діти ласують морозивом і бігають навколо фонтану, їхні батьки можуть відпочити, сидячи на лавках під каштанами. Особливо під час цвітіння дерев сквер набуває особливої привабливості.
Біля парапету Каштанового скверу місцеві художники – аматори влаштували імпровізовану картинну галерею. Місцеві автори виставляють тут свої роботи, які можна придбати.
Парк Перемоги
Парк Перемоги – це найбільший парк у Миколаєві. Його площа складає 42, 41 га. Він знаходиться за Інгульським мостом на правому березі річки Інгул. Парк відносять до мікрорайону Соляні.
Основними деревами у парку є акації, запах яких у період їх цвітіння особливо привабливий для городян та гостей Миколаєва. У парку є прибережна смуга з пляжем, біля якої зростають олійники.
Парк Перемоги було закладено у 1945 році після перемоги над цисткою Німеччиною. Після перемоги у парку висадили перші кілька тисяч дерев та зроблено перші три алеї. Під час німецької окупації Миколаєва, на місці майбутнього парку, розташовувався німецький військовий аеродром, через що перед закладанням парку доводилося розчищати територію. Визволення території відбувалося поступово за коштами місцевих забудовників.
1963 року в парку з’явилися перші атракціони, колесо огляду. Пізніше на території парку побудували футбольне поле, баскетбольний майданчик, місце для заняття гімнастикою.
Парк має кілька виходів до води. Крім пляжної зони, є ще водні станції та вихід на завод ім. 61 Комунару. Через парк до Соборної вулиці веде пішохідний місток. Який, місцеві називають Мостом закоханих. З пішохідного містка відкривається краєвид на Інгульський міст, річку Інгул та старі доки суднобудівного заводу.
На території парку є дуже значуща історія міста пам’ятник з чорного граніту. Це пам’ятник на згадку про загиблих городян у нацистських таборах, які розташовувалися неподалік парку. 1993 року було встановлено пам’ятник загиблим афганцям, до якого щороку приносять квіти в день вшанування їхньої пам’яті. У 2004 році до цього пам’ятника було відкрито каплицю з дзвіницею. А у 2005 році для продовження експозиції було встановлено справжню військову техніку. Вважай музей просто неба.
У парку Перемоги знайшли притулки та інші пам’ятники: Алея козацької слави, Алея пам’яті героям АТО. Цей парк подобається городянам за велику кількість місця для прогулянок з собаками та дітьми, за відпочинок біля річки та цікаві пам’ятники.
Манганаріївський сквер
Манганаріївський сквер (колишній Гімназійний сквер) розташовується в історичній частині старого міста на перетині вулиць Адміральська, Інженерна, Микільська та 1-а Слобідська. Сквер був спроектований у вигляді геометрично правильного п’ятикутника.
Сквер заклали далекого 1863 року навпроти Олександрівської чоловічої гімназії. Тепер у приміщенні чоловічої гімназії Миколаївський будівельний коледж. Спочатку сквер був просто площею перед гімназією. З часом його почали озеленяти і перейменували на Мангаріївський сквер. Своєму імені сквер завдячує адміралу Чорноморського флоту М. Манганарі.
У Радянському союзі сквер перейменували на Пролетарський сквер. Свою первоздану та історичну назву скверу повернули лише у 2016 році. У 2020 році було розпочато масштабний проект з облаштування скверу та встановлення фонтану “Серце міста”. Тож кожен охочий має можливість прогулятися задушливим літнім чи весняним вечором у тіні дерев під звуки фонтану.
Літературний сквер
У Миколаєві є сквери імені видатних історичних та культурних особистостей. Але є у місті і сквер імені літератури – Літературний сквер. Це невелика зелена зона, лише 500 кв.м, біля бібліотеки імені М.Л.Кропивницького на Потьомкінській вулиці.
Парк розташований в історичній частині міста. У минулому парк служив місцем де читалися лекції для всіх допитливих та бажаючих дізнатися щось нове. Завідувачі бібліотеки давно хотіли відродити минулу велич скверу, і знову наповнити його голоси промовами і словами поетів. Закладку скверу розпочали у 2011 році в рамках Миколаївських міських екологічних читань “Збережи для нащадків”. На честь відомих автором та поетів у сквері було висаджено іменні дерева з лавками.
На території скверу першими висадили три дуби на честь Т.Г. Шевченка, після грабів на честь поета В. Бойченка. Пізніше у сквер почали з’являтися магнолії, берези, катальпи.
Літературний сквер став ідеальним місцем для культурного відпочинку та розвитку любителів літератури та поезії.