Субота, 12 Жовтня, 2024

Від козацької станиці до мікрорайону: понад 200 років з історії Матвіївки

Чи багато вам каже назва Червона Слобода? Адже саме так певний час називався один із сучасних мікрорайонів Миколаєва, розташований на північ від центральної частини Миколаєва, по лівому берегу Буга. Офіційно, одним із мікрорайонів міста Матвіївка стала лише 1996 року. Що було раніше? Чим жила Матвіївка? Про це у матеріалі на mykolaiv-future.

Матвіївка понад 200 років тому

До кінця 18 століття нинішня Матвіївка значилася як Червона (Червона) Слобода та була козацьким аванпостом, який був ахистом південних кордонів Російської імперії від атак кримських татар. Щодо назви слободи ходили кілька теорій походження. За однією з них, «червоною» слобода була названа через те, що козаки носили червоні шапки. Друга аргументує назву наявністю калини у балці. За третьою теорією, назву слободі дали макові поля, що розкинулися навколо. Вважається, що засновниками Матвіївки були запорожці, а також молдавани, болгари та інші, хто входив до складу військових формувань Північного Причорномор’я.

Уперше Матвіївка зафіксована під сучасним своїм “ім’ям” у документах від 1778 р. Матвіївка входила до складу Гуріївської волості у Херсонському повіті.

У 1795 році в поселенні звели кам’яну церкву, відому нині під назвою храм Святих апостолів Петра і Павла, пізніше, у 20 столітті, вона була перебудована, її сучасний зовнішній вигляд збережено з 1914 року.

Подальша історія Матвіївки

Населення селища зростало: з 2100 осіб у 1886 р. до 3080 осіб до 1920 р. (час становлення радянської влади у Матвіївці), проте Голодомор на початку 1920 р.р. та 1930 рр. вплинув чисельність населення, скоротивши його більш як 500 осіб. З літа 1941 року Матвіївка 3 роки перебувала під окупаційними військами. Понад 200 матвіївців загинули в боях на фронті, а в селі деякий час діяла підпільна антифашистська організація, учасників якої було засуджено до розстрілу 1943-го. Дещо пізніше, вже у повоєнний час, усім матвіївцям, які загинули в боях за звільнення селища від окупантів, встановили стелу на братській могилі у центрі селища.

60-ті роки – одні із найскладніших в історії Матвіївки: населення суттєво скоротилося. На той момент у селищі проживало близько 950-1000 осіб, причиною цього стали війна та голод у післявоєнний період. Проте, вже наступного десятиліття селище відродилося: чисельність його населення зросла майже до 6000 чоловік.

У 1987 році Матвіївка позначилася на карті як селище міського типу, а вже в 1996 – включено до меж міста, ставши одним з мікрорайонів Центрального району міста.

А що зараз?

Матвіївка, хоч і зарахована до Центрального району міста, знаходиться у певній відстані від Миколаєва. Приватний сектор займає більшу частину Матвіївки. Незважаючи на те, що раніше Матвіївка була селищем, інфраструктура досить розвинена: продуктові магазини, церква, школа, дитячий садок, ДК, бібліотека з краєзнавчим музеєм, філія терапевтичного відділення, стоматологія, аптека і навіть міжнародний аеропорт – все це є у Матвіївці та її околицях. Неподалік знаходяться Матвіївський ліс – улюблене місце для заміського відпочинку містян – і дачні кооперативи: «Ясна поляна», «Соснове», «Підлісне».

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.