Четвер, 19 Вересня, 2024

Історія Миколаєва, що зникає: як було втрачено пекарню Бухарчева

Випадки знесення історичних старовинних будівель у Миколаєві – не новина. Заголовки про знесення будівель старого Миколаєва то тут, то там з’являються у місцевих ЗМІ. З кожним роком, відносно молодий Миколаїв, втрачає свою історію та самобутність. Причиною тому, з одного боку, є відсутність уваги влади до історичних об’єктів міста, а, з іншого боку, наявність певної цікавості у підприємців та забудовників, які бажають використати цінну землю у центрі міста у своїх інтересах. Зараз у мережі обговорюють знесення історичної міськлікарні №2 на Великій Морській, але матеріал не про це. А ось лише 3 роки тому в Миколаєві знесли іншу будівлю з історією – пекарню Бухарчева. Далі на mykolaiv-future.

Трохи про історію пекарні

Миколаївці, які хоч раз проходили від 6-Слобідської (проспектом) до парку “Народний Сад”, бачили цей будинок. Він знаходився перед парком і понад сотню років справно виконувало свою первісну функцію – у ньому була пекарня.

Будівля вигідно виділялася на тлі навколишнього приватного сектора і багатоповерхівок: відразу було видно, що вона має історію. Про це можна судити по незвичайному фасаду, аттику над вхідною групою, розташованою на розі пекарні, а також колонам, що обрамляли двері. Існують різні версії, коли саме було споруджено будинок пекарні, проте більшість джерел схиляються до того, що слід говорити про останню чверть 19 століття. Остаточно відомо було одне: вперше згадане у пресі у 1893 році, всі 125 років свого існування воно функціонувало виключно як пекарня.

Підприємець Арутін Бухарчев забезпечував мешканців району різними видами хліба, тістечками, печивом, булочками та святковою випічкою. При пекарні, у двоповерховому будинку поруч, також працювали трактир, готель та борошняний склад-магазин. У цьому комплексі будинків мешкав і пекар Бухарчев, який сам працював у пекарні. Арутін працював там аж до смерті. Пекар помер від розриву серця у віці 69 років (1924). Його тіло було знайдено на Сінній площі, про що повідомили місцеві газети.

Сучасність пекарні

Фото “Новости-Н”

Власники пекарні періодично змінювалися, але не змінювалося призначення будівлі. Тривалий період у сучасний час, аж до 2018 року, там можна було придбати хлібобулочні вироби Хлібозаводу №3. Проте, у вересні 2018 року почалося знесення будівлі. Небайдужі миколаївці та колишні працівники заводу забили на сполох, адже всі будівлі дореволюційного періоду повинні автоматично потрапляти в розряд історичних пам’яток.

У мережі містяни повідомляли, що на приміщенні відсутній будівельний паспорт, розміщення якого є обов’язковим. Втім, на той момент рятувати будівлю було пізно: вже було знесено значну частину фасаду. Стало відомо, що на місці історичної пекарні планують зводити новий ЖК. А у 2021 році виконком погодив зміну цільового призначення ділянки під пекарнею. Тепер там можна будувати та обслуговувати багатоквартирний житловий будинок та об’єкти торговельно-розважальної та ринкової інфраструктури, а Миколаїв втратив ще одну будівлю з історією.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.