Среда, 1 мая, 2024

Свежая кровь: Как николаевец Влад Яценко стал самым молодым украинским миллиардером

Знаєте хто в Україні наймолодший доларовий мільярдер? Випускник Чорноморського національного університету імені Петра Могили. Він вчився тут на факультеті комп’ютерних наук. Це 39-річний Влад Яценко. Співзасновник компанії Revolut.

У 2021-му році він поповнив лави українських доларових мільярдерів. У рейтингу топ-100 найбагатших українців за версією НВ та компанії Dragon Capital Яценко зайняв восьму позицію. І цікавим є той факт, що молодий багатій заробив свій капітал за якесь десятиліття. Всього 10 років. Уявляєте?! А ось більше про його життя, статки та бізнес — читайте в матеріалі на сайті mykolaiv-future.com.ua

Біографія Влада Яценки

Він не мав медійних активів. Не брав участі в державних приватизаційних аукціонах. Не надсилав до Офісу президента перемовників та не домовлявся з депутатами Верховної Ради. Та все ж, у 2021-му Влад Яценко потрапив у десятку найзаможніших українців. Він успішно репрезентує нову українську економіку. Таку, що зростає на глобальному попиті на цифровізацію. А бурхливе зростання стартапу Revolut швидко зробило свою справу. І принесло неабиякі результати. 

Сім’я Влада Яценки з 1991-го р. проживала в м.Южне. Це сусідня Одещина. 90 км. від Миколаєва. У 2000-му юнак вирішив здобувати вищу освіту. Він вступив до Чорноморського національного університету імені Петра могили на факультет комп’ютерних наук. 

У 2006-му майбутній доларовий мільярдер отримав червоний диплом. І одразу ж після закінчення навчання, емігрував. До Європи. Протягом 2006-2010 рр. Влад Яценко проживав у Польщі. В місті Краків. Тут він обіймав посаду програміста польської фірми Comarch. Його роботою всі були дуже задоволені.

У 2010-му молодий і успішний чоловік переїхав до Лондона. Переїхав на постійне місце проживання. Тут вже Яценко почав працювати в банку UBS, а згодом перейшов до Credit Suisse. На роботі він познайомився з Миколою Сторонським.

До слова, працюючи в Європі, ще до знайомства із майбутнім партнером Сторонським, Влад Яценко намагався запустити власний стартап — сервіс для IT-рекрутингу. Але всі його спроби були марні. Проект «не злетів».

Діяльність наймолодшого мільярдера

У компанії Revolut Влад Яценко займає посаду технічного директора. В нього команда з понад 500 програмістів. А загалом тут працюють понад 2500 співробітників. І всі вони пишаються своїм керівником. 

У квітні 2018-го в Revolut інвестували $250 млн. Це від венчурного фонду DST Global. Він належить мільярдеру Юрію Мільнеру. У 2020-му інвестори, які очолювали TCV, вклали в компанію ще $500 млн. Тоді вартість компанії Revolut піднялася до $6 млрд. 

Але після цього капітал співзасновників став ще більш “розмитим”. Так, частка Влада Яценки знизилася спершу до 5%, потім до 3,97%, а потім взагалі  3,87%. Однак, навіть така маленька доля в Revolut дозволяє талановитому айтішнику увійти в топ-10 найбагатших українців за версією українського Forbes. Адже компанію оцінюють в $33 млрд. 

Варто додати й те, що сфера діяльності молодого мільярдера кардинально відрізняється від інтересів інших найзаможніших українців. До того ж він не має жодного впливу на владу. Він не вимагає для себе будь-яких рент і преференцій. Іноді навіть кажуть, що це свіжа кров на олімпі бізнесу. Українського бізнесу. 

Успіхи стартапу Revolut

Компанію Revolut задумали створити у 2014-му р. Спочатку це мав бути сервіс з мультивалютною банківською картою, яка дозволяла б конвертувати валюту за вигідним курсом. Це було б зручно в подорожах. На початку в цікавий стартап було вкладено 300 тис. фунтів стерлінгів. 

За кілька місяців після запуску стартапу, Влад Яценко став технічним директором. В Revolut він отримав 20%-у частку. Проєкт “злетів” майже одразу. В нього регулярно інвестували мільйони доларів. Так, до прикладу, у лютому 2020-го Revolut залучив $500 млн. Інвестував тоді фонд Technology Crossover Ventures. Раніше він вкладав кошти і в Netflix, Spotify, Airbnb. Оцінка Revolut на той час складала $5,5 млрд.

Головною ринковою перевагою компанії вважається можливість конвертації грошових коштів з однієї валюти в іншу по курсу, який максимально близький до біржового. А валют тут понад 140! Також можна здійснювати і транскордонні перекази з мінімальною комісією.

Revolut має ліцензію спеціалізованого банку. Її видав Європейський центральний банк (ЄЦБ). Також у Revolut є і ліцензія емітента електронних грошей та території Литви.

Revolut як європейський необанк набагато молодше і гнучкіше старих закостенілих європейських банків. Саме тому його сервіс для всієї Європи на перших порах давав wow-ефект. А це і посприяло дуже швидкому зростанню компанії.

У Європейських країнах Revolut особливо подобається мігрантам. Бо, на приклад, людина, працюючи у Великій Британії, через відсутність громадянства не може відкрити рахунок у звичайному банку. Така ж ситуація і в Німеччині. Але тут на заваді вже стають тривалі відносини з банком, які ще й вимагають великої кількості документації… 

Така ж ситуація і з заробітчанами, які працюють у Європі, а частину грошей відправляють додому. Тож у подібних ситуаціях компанія, у якій технічний директор випускник Чорноморського національного університету імені Петра Могили, є просто незамінною.

Невдачі на шляху до успіху

Однак, не все так безхмарно. Компанія Revolut дуже швидко зростала. І проблем тут теж вистачало. Вкрай важкими були 2019-ий та 2020-ий рр. Тоді причиною скандалів стала своєрідна культура компанії. Бо все тут засновано на повній віддачі та трудоголізмі. І за це співробітники дуже часто критикують керівництво. Але насправді Яценко та Сторонський вважають, що створити величезний продукт працюючи стандартні з 9 до 17 точно не вийде. Тому айтішники і наймають лише тих, які готові викладатися на повну і працювати по 10-12 годин. 

Було й ще дещо. Коли кількість клієнтів почала збільшуватися, а це трапилося дуже швидко, то комплаєнс-служба Revolut почала заморожувати перекази. Майже всі. Бо вважала їх підозрілими. І все через те, що клієнти не перевірялися належним чином. Через це люди почали масово скаржитися у соцмережах щодо блокувань рахунків. 

Інколи користувачі казали, що не допомагали отримати відповідь і розблокувати рахунок навіть докладні пояснення і передача компанії всіх необхідних документів. Такі проблеми здебільшого вирішувалися по кілька місяців. А в поодиноких випадках — не вирішувалися зовсім. Бо Revolut просто блокував клієнта і закривав всі його рахунки. Це також спричинило купу вкрай негативних публікацій у провідних західних ЗМІ.

У 2020-му збитки компанії збільшилися вдвічі. Вони становили $278 млн. Офіційною причиною цьому було названо пандемію Covid-19. Бо ж найм нових співробітників виявився практично неможливим. До слова, саме через пандемію подорожі різко стали неактуальними. А Revolut заробляв свої мільярди здебільшого завдяки мультивалютним картам для туристів. 

Однак, для порівняння, інші фінтех-компанії зі схожою моделлю сервісів, до прикладу Robinhood, навпаки, дуже виросли в той час. Виросли саме завдяки пандемії коронавірусу і карантинним обмеженням, які були введені майже у всьому світі. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.