Четверг, 28 марта, 2024

Легенды Николаева

Багата історія Миколаєва стала причиною зародження багатьох легенд, які продовжують розбурхувати уми миколаївців. Більшість цих легенд межує з казками, але кожна з них має свої докази та підтвердження. А сліди деяких легенд і зараз можна знайти на вулицях міста. Більше на mykolaiv-future.com.ua.

Турецький скарб

Усім мешканцям відомо, що частина Миколаєва стоїть на старовинних катакомбах. Достеменно невідомо, ким і коли саме були прориті катакомби. Знайдені там монети, знаки, малюнки на стінах свідчать про причетність Турків. І у часових рамках, які визначили археологи, теж збігається.

Одна з найвідоміших легенд про катакомби розповідає про заритий турецький скарб. Нібито, за віруваннями місцевих, турецькі війська, які на той час перебували в Миколаєві, залишили в катакомбах скрині зі скарбами, золотом, коштовностями, монетами. У середині 20 століття ця легенда знову набрала популярності, і багато азартних людей і чорних археологів намагалися знайти заповітний скарб.

Визначити кінцеву площу катакомб або побудувати їхню карту стало неможливим через їх руйнування. У міру того, як місто будувалося окремі коридори та зали катакомб засипалися і руйнувалися. Здійснювати будівництво на підземних пустотах було неможливим, і багато забудовників мовчки засипали катакомби і не говорили про них нікому. Через це віруючі в турецький скарб продовжують зберігати віру, що золото залишилося під землею в одному із зруйнованих залів. І той факт, що ніхто так і не зумів знайти золото, не сприймають як спростування легенди. Історики стверджують, що в деяких будинках старого міста збереглися старовинні входи до катакомб, про які жителі і не здогадуються. І можливо за одними такими дверима, біля яких господар зберігає картоплю, лежить заповітна скриня з коштовностями.

Секрети Інгулу

Є легенда про осушення русла Інгла. Територією вище заводу ім.61-го Комунару. Згідно з легендою, у 60-х роках 20 століття було створено план по осушенню річки. 

І здійснити його зненацька викликали дослідники з Туреччини. Вони заявили, що візьмуть увесь клопіт на себе, але натомість поставили одну умову, що все знайдене на дні річки належать їм. І без подальших суперечок.

Ходило багато чуток і здогадів про справжні мотиви турків. Одна з теорій свідчить, що турків цікавила золота карета Імператриці, яка захована у річці.

Уряд СРСР відмовило туркам у їх пропозиції. При цьому вказали вельми сумнівну причину. Місцеві почали гадати, що влада справді побоюється, що туркам вдасться знайти ту саму злощасну карету. Або бояться, що Туреччина таким способом вирішила зібрати розвіддані. Другий здогад більш реалістичний, через союз Туреччини та Німеччини під час Другої світової війни.

Відмовивши Туреччину Радянський Союз так і не здійснив свій план про осушення русла. І, як наслідок, легенда про імператорську карету так і залишилась неразгаданной. Можливо вона все ще лежить на дні річки і чекає свого часу.

Чудотворний фонтан

Один із історичних районів Миколаєва – Богоявленський район, прославився легендою про чудотворный фонтан. На честь району, де його було розміщено, місцеві прозвали його Богоявленським.

З давніх-давен жителі селища Вітівка знають про чудове джерело з прозорою та прохолодною питною водою. Серед місцевих ходили легенди, що це джерело було послано Богом людям, у яких на той момент не було гарної води. Через це джерело і прозвали Богоявленським – явленим Богом.

За словами місцевих, вода у колодязі, побудованому на джерелі, була не звичайною. Її цілющі властивості прихильно позначалися на здоров’я людей, які мають проблеми із зором. Поголос про цілющу воду швидко поширився серед людей. Мешканці інших районів та селищ приїжджали щоб на собі відчути її цілющі властивості.

Наприкінці 18 року на місці колодязя поставили фонтан і назвали його Богоявленским фонтаном. У центрі фонтану розташовувалася центральна експозиція у вигляді циліндра, на якому було висічено теми на релігійну тематику та зображено покровителів води з різних релігій.

Зображення захисників води не змогло вберегти фонтан від рук невіруючих варварів. У 1936 році відбулася ще одна чудова подія: після завданої шкоди голубів і ангелів на фонтані пофарбували блакитною фарбою, але божественні зображення проступили через фарбу з’явившись знову світу.

Монаський культ

Сталася ця історія зі звичайним миколаївцем у 30-ті роки 20 століття. Після подружньої сварки, на тлі зайвого зловживання алкоголем, герой історії пішов із дому і подався шукати собі місце на нічліг. В надії, що на ранок злість дружини вщухне. Чоловікові знайшов відкритий підвал, у якому він і заночував.

Рано-вранці герой історії прокинувся з шаблею в одній руці та людським черепом поруч. Шабля була інкрустована дорогоцінним камінням. 

Через велику кількість випитого алкоголю чоловік не пам’ятав, що саме сталося з ним цієї ночі.

Будучи законослухняним громадянином, наш герой вирушив у поліцію. Він збирався передати шаблю до рук влади, але щойно він зайшов до відділення міліції його заарештували. Чоловіку заявили, що він тепер підозрюваний у вбивстві.

Вся ця історія була дуже загадковою і розбурхала фантазію городян. Найбільша ідея стверджувала, що за допомогою цієї шаблі ченці вбивали людей у ​​тому злощасному підвалі. Підвал був у Кур’єрському провулку навпроти якого був особняк, у якому колись розташовувався католицький монастир. Хоча ця інформація точно не підтверджена.

За звинувачення у вбивстві герою історії загрожував розстріл. Але доблесні миколаївські поліцейські вирішили відправити череп до Одеси на перевірку. І виявилось, що вік черепа становить 200 років.

 Чоловіка виправдали та відпустили додому. Шаблю передали до музею. Звідки у підвалі виявилася дорогоцінна шабля, і череп невідомий. Як вони опинилися в руках чоловіка, також не відомо. Найреалістичніша ідея про те, що шабля і череп швидше за все належать турецьким загарбникам. Але любителі легенд вважають за краще вірити, що у старовинному особняку продовжував своє існування підпільний монастир. Ченці продовжували проводити свої містичні обряди з цією шаблею. А двохсотлітній череп — це ще одна жертва ченцем. Оскільки їхній культ існує багато сотень років.

Захована ікона

З Центральної площі до набережної ведуть дві дороги — сходи та викладені бруківки дорога під нахилом. Здебільшого цією дорогою користуються машини. З обох боків від дороги збереглися залишки стін Адміралтейства. Напевно в місті немає такого жителя, який би хоч раз не йшов повз ці стіни. Але мало хто помічає та звертає увагу на нішу у стіні. І вже точно практично ніхто не запитує, а що це за ніша? 

У минулому в цій ніші знаходилася Ікона Божої Матері. Рибалки перед тим, як вирушить у море, підходили в цій іконі і хрестилися. Вони віри що це вбереже їх від аварії корабля і обіцяти удачу.

Відповідно до здогадів істориків ікону встановили приблизно 1830 року адміралом Лазаревим. Простояла ікона майже сто років. 1917 року її прибрали.

Фото підтверджень розміщеної у стіні ікони не збереглося. Але деякі вважають це правдою, а саме місце святим. Нібито, проходячи повз це місце, деякі навіть спотикаються. Начебто ікона так змушує їх бити поклони.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.