П’ятниця, 11 Жовтня, 2024

ТОП найдовших вулиць і проспектів Миколаєва

Вулиці Миколаєва – довгі, просторі. Люди, які бачать план міста або вулиці Миколаєва з висоти пташиного польоту, можуть переконатися у цьому на власні очі. Такому розташуванню і плануванню вулиць є раціональне пояснення. Питання про планування миколаївських навіть якось задавали у ТВ-передачі “Що? Де? Коли?” і знавці не впоралися із завданням. Правильна відповідь тоді була озвучена так: “Вулиці Миколаєва прямі та довгі для того, щоб по них було простіше возити корабельний ліс”. Однак, якщо замислитися, то версія з корабельним лісом, який везли вулицями Миколаєва, стає менш правдоподібною. Краєзнавці в один голос стверджують, що така версія – не більше, ніж одна з міських легенд або жартів, оскільки ліс доставляли Інгулом. У чому ж причина такого планування вулиць у місті? Історики стверджують, що просторі довгі вулиці – лише данина класичному плануванню міст своєї епохи: подібний план був у багатьох інших міст Російської Імперії того часу. Згадаймо, які вулиці та проспекти міста є найдовшими, і що на них можна побачити, а також складемо своєрідний рейтинг. Більше на сайті mykolaiv-future.com.ua.

Проспект Богоявленський

Перше місце в рейтингу найдовших вулиць і проспектів посідає проспект Богоявленський. Протяжність проспекту – 18 кілометрів, а ширина – 50-60 метрів. Пр-т Богоявленський, раніше відомий у Миколаєві як “Жовтневий”, з’єднує Корабельний та Інгульський райони міста. Історія найдовшого проспекту починається у 1958 році.

Проспект Богоявленський – перша вулиця, яку бачить людина, вийшовши з автобуса на міжміському автовокзалі Миколаєва. Також на проспекті розташовані Миколаївський зоопарк, концерт-хол “Юність”, Будинок культури “Молодіжний”, торгові центри.

Проспект Центральний

Проспект Центральний (раніше відомий як проспект Леніна) – головний проспект міста, посідає почесне друге місце в рейтингу найдовших вулиць і проспектів Миколаєва, із загальною протяжністю у 8 кілометрів. Центральним проспектом майже по всій його довжині тягнеться алея для прогулянок. 

Центральний проспект за свою історію багато разів змінював назву. Спочатку проспект мав назву Херсонська вулиця (1835), пізніше (1920) проспект був перейменований у Першотравневу вулицю – на честь дня солідарності трудящих, у 1960 році проспект отримав назву ім. Леніна, що було присвячено 90-й річниці від дня його народження і у 2016 році проспект став називатися Центральним.

Спочатку проспект тягнувся від Спаського пагорба до Херсонської дороги, і тільки в 70-і роки ХХ століття був подовжений до мікрорайону Ліски.

Центральний проспект цікавий своїм різноманіттям: проїжджаючи ним обов’язково зустрінемо і нові будинки, і “хрущовки”, і одноповерхові занедбані будиночки, врослі у землю, торгові центри, магазини, пам’ятники, церкви, університети, бізнес-центри і т.д.

Серед головних визначних пам’яток: Центральний стадіон, меморіальний комплекс воїнам-визволителям міста, будівля першої трамвайної підстанції, Кафедральний собор і сквер Ради Європи, танк-пам’ятник визволителям.

Проспект Героїв України

ПГУ – це магістраль, що з’єднує мікрорайони Соляні і Тернівка з центром міста. Третє місце в рейтингу найдовших миколаївських вулиць і проспектів забезпечила проспекту довжина – понад 4 км.

До 1982 року проспект називався Київської дорогою. У період з 1982 по 2016 проспект мав назву – Героїв Сталінграда, увіковічуючи славу героїв Сталінградської битви, від чого у 2016 почалися суперечки про те, чи потрібно перейменовувати проспект відповідно до закону про декомунізацію, адже він найменований не на честь Сталіна. Однак рішення про перейменування проспекту все ж було прийнято. З 2016 Проспект Героїв України носить назву на честь героїв-десантників 79-ї окремої аеромобільної бригади та інших воїнів, які боролися і борються за незалежність та територіальну цілісність України.

Початок проспект бере від парку “Перемога” і закінчується в районі Тернівської розвилки. Уздовж проспекту розташовані парки, великі торгові центри, університет, військова частина, житловий масив.

Проспект Миру

Ще однією в списку найдовших вулиць Миколаєва є проспект Миру, протяжністю 3 кілометри. Проспект Миру бере свій початок від проспекту Богоявленського і закінчується на залізничному вокзалі.

Будівництво проспекту було розпочато в середині минулого століття. Він був названий таким чином за прикладом вулиць і проспектів у багатьох інших містах по закінченню Другої світової і Великої Вітчизняної війни.

У кінці проспекту у 1985 році на площі Перемоги на честь сорокової річниці з дня перемоги у радянсько-німецькій війні був відкритий монумент, що зображає орден Перемоги.

Проспект Миру оточений житловим масивом з парками, скверами супермаркетами, ринками, а також об’єктами соціальної інфраструктури.

Вулиця Соборна – найдовша пішохідна вулиця

Соборна вулиця – серце міста, центральна вулиця міста, найулюбленіше місце для прогулянок містян у вихідні та свята, місце концертів і масових святкувань.

Вулиця Соборна опиняється у нашому рейтингу найдовших вулиць Миколаєва як найдовша пішохідна вулиця в Україні. Соборна простягається за різними даними на 1,3-1,5 кілометра, з яких 1 км – пішохідна частина.

Вулиця має довгу історію. Головною вулицею Соборна стала з кінця 19 століття. Спочатку вона повинна була мати назву Єлисаветградська, проте проект не був затверджений Грейгом. Соборна – назва запропонована у 1835 році, оскільки вулиця починалася неподалік від Адміралтейського собору Святого Георгія. Деякий час вулиця мала назву Олександрівська – на честь царя Олександра II, а назва Радянська з’явилася на період з 1920 по 2016 рік. Історична назва – Соборна – вулиці була повернена у 2016 році.

Соборна – серце міста, цю вулицю можна сміливо можна “Старим містом”. Широка вулиця багата цікавими історичними будівлями. Єдине, що псує зовнішній вигляд вулиці – безліч вивісок магазинів і кафе, що дисонують з загальним антуражем. Втім, навіть це не заважає миколаївцям любити Соборну: від інсталяції “I Love Mykolaiv” і до самої Соборній Площі – Соборна стає головним персонажем фото багатьох миколаївців.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.