Вівторок, 19 Березня, 2024

Історія під ногами: у Миколаєві збереглися сходи, які більше сотні років тому відливали легендарні брати Донські

Миколаїв – це місто з великою та дуже цікавою історією. Більшість городян про це навіть не задумується, адже архітектурні пам’ятки затуляють численні рекламні щити та “будки” з продажу кави, цигарок, поповнення рахунку та інших товарів. Проте старожили пам’ятають, як місто виглядало ще 30-40 років тому та пишаються тим, що весь цей час жили та працювали  місті корабелів. Миколаїв – це батьківщина не лише відомих співаків, композиторів, але і винахідників, виробників. Справжньою гордістю міста є брати Лука та Андронік Донські, розповідає “mykolaiv-future.com.ua“.

Хто такі брати Донські та який вклад у розвиток Миколаєва зробили

Брати Андронік та Лука Донські жили на Миколаївщині ще до революції. Народилися вони у селі Костянтинівка, нині це Новоодеський район, а потім переїхали на хутір Зелений. Цей факт став визначним у долі братів Донських, адже за свідченнями істориків, саме в околицях хутору Зелений вони знайшли стародавній курган скіфів або сарматів, їх знахідки і стали первинним капіталом для розвитку подальшого бізнесу. 

Після цього відомі брати переїхали до Миколаєва. Тут вони спочатку відкрили свою майстерню, потім вона перетворилася на кузню. Вже у 1884 році Лука та Андронік змогли придбати земельну ділянку на якій і почали будувати механічний завод. На ньому випускалися не лише парові котли, вали та інший інвентар, але і сільськогосподарські машини для всієї Миколаївської та Херсонської губерній. 

Брати Донські поступово розширювали свої володіння, побудували декілька дохідних будинків, які здавали в оренду, а також володіли своєю “дачею”, яка нині є частиною готельного комплексу “Інгул” у центрі міста. За життя Андронік та Лука активно займались розвитком промисловості та опікувалися громадським життям міста. Пізніше механічний завод братів Донських став громадською власністю, його перейменували у “Плуг та молот”, а згодом на його базі створили інше легендарне для Миколаєва підприємство “Дормашина”. 

Варто зауважити, що “Дормашина” – це найнижче місце у всьому місті, тому його здавна затоплювало під час дощу. Ще у 19 сторіччі брати Донські намагались виправити цю ситуацію та звозили тисячі возів грунту, щоб підняти територію. 

Які згадки про братів Донських залишились у Миколаєві

Зважаючи на те, що брати Донські були промисловцями, а не політиками чи військовими, жодних пам’ятників чи монументів на їх честь у Миколаєві немає. Проте у старовинних будинках досі цілі та неушкоджені сходи, що відливалися на механічному заводі. Впізнати їх можна по характерному орнаменту та гравіруванню на кожній сходинці “Брати Донські”. 

“Відливати на кожній сходинці своє прізвище – розумний хід. Це одночасно і реклама, і гарантія якості. Бренд “Брати Донські” гримів тоді не лише у Миколаєві, але і далеко за його межами. А якість була такою, що скоріше зруйнується будинок, ніж зламається ось такі сходи”, – повідомляє Євген Парамонов. 

Нині такі сходи все ще збереглися у багатьох миколаївських будівлях, але більшість з них вже у аварійному стані, а сході дійсно виглядають практично, як нові. Серед них колишнє приміщення будівельного інституту на вулиці Нікольська, тепер тут функціонує Центр зайнятості, у колишній редакції на Нікольській,46 також є сходи Донських та багатьох інших.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.