Суббота, 18 мая, 2024

История Черноморского национального университета им. Петра Могилы в Николаеве

Ви знаєте про унікальне місце у Миколаєві, де понад 150 років існують заклади освіти різного типу? Свою освіту тут здобуло не одне покоління миколаївців. А тепер тут знаходиться Чорноморський національний університет імені Петра Могили. Цей виш славить на всю Україну своїми культурними заходами і зустрічами, а також художніми виставками в галереї мистецтв. А про його історію створення читайте в матеріалі на сайті mykolaiv-future.com.ua

Ідея створення вишу

У середині ХІХ ст. у Миколаєві згідно З указом імператора було збудовано портову ремісничу школу. Тут навчалися письмової грамотності та точним наукам. 

З початком отримання Україною незалежності, народне господарство Північного Причорномор’я зазнало змін. Значних змін в інфраструктурі. Тут не вистачало спеціалістів з вищою освітою. Насамперед гуманітарного напрямку. Гостро відчувалася потреба в економістах, екологах, правниках, юристах, політологах, айтішниках, перекладачах… Бо ж саме тоді виявилось, що виключна спрямованість регіону на суднобудування є недостатньою. 

В незалежній Україні підготовка кадрів мала здійснюватися виключно на державній (українській) мові з повним опановування англійської. Водночас процес навчання у вищому навчальному закладі мав відповідати всім сучасним міжнародним стандартам. 

У 1955-му році з’явилася ідея створення Миколаївської філії НаУКМа. Її висунули викладачі Українського державного морського технічного університету. Вони перші відчули, що технічної освіти для Миколаївщини замало. І це не зважаючи на те, що тут вже діяли філія Київського інституту культури та педагогічний інститут. 

Мер Миколаєва О.Я.Бердников, заступник голови Миколаївської обласної державної адміністрації А.Д.Коваль, директор заводу імені 61 комунара В.О.Лавриненко, голова Миколаївського крайового Народного Руху України Ю.В.Діденко в серпні того ж 1955-го почали обговорювати ідею створення нового вишу. 

Тоді керівництво обласного управління освіти та міста, а також в облдержадміністрації вирішили створити Миколаївську філію Національного університету “Києво-Могилянська Академія”. А новопризначений директор державного підприємства “Завод імені 61 комунара” Д.О.Черненко погодився виділити приміщення під навчальний корпус. 

Початок створення ВНЗ

Перші офіційні документи з’явилися вже 30-31 серпня. Так-так, 1955-го року. То був лист управління освіти за підписом на той час його начальника Я.І.Журецького та заступника голови міськвиконкому І.А.Мейжис до президента НаУКМА В.С.Брюховецького про створення філії Національного університету “Києво-Могилянська Академія”.

Водночас було створено й комітет, який займався розв’язання організаційних питань щодо відкриття нового ВНЗ. До його складу входили Л.П.Клименко (голова), О.П.Мещанінов (заступник голови), Г.Л.Норд та Г.В.Коцюр. І всі працювали виключно на громадських засадах. Їх робота розпочалася з вивчення конкретних потреб у кадрах підприємств Миколаєва та всієї області, наявності кадрового потенціалу викладачів та спеціалістів. Проводилося обґрунтування, проводилася робота над статистичними матеріалами. 

25 жовтня 1955-го р. у приміщенні теперішньої філії пройшла велика зустріч. Чому велика? Бо саме тоді представники керівництва міста, установ, преси і безпосередньо організатори підтвердили думку про створення у Миколаєві нового вищого навчального закладу. Його спочатку планували назвати “Академія управління, економіки і права”. Тоді ж було розглянуто й концепцію вишу. Її підготував професор С.М.Соловйов. 

Як проходила вся робота?

Спочатку створювали нормативну базу. З цього процесу й розпочалася вся робота.  Розробкою бізнес-плану займався О.П.Мещанінов, маркетингом — Г.Л.Норд, технічно-економічні розрахунки проводив М.М.Чорний. До слова, всі ці роботи були виконані виключно на громадських засадах. Безкоштовно. 

Вже у січні-березні 1956-го благодійників побільшало. Бо до роботи долучилися ще й В.В.Драгомиров, В.М.Бандура, Ю.А.Батрак, Ю.Ю.Верланов, О.М.Трунов. 

17 січня 1996-го р. у НаУКМА пройшла Вчена рара. У ній взяли участь Л.П.Клименко, О.П.Мещанінов та В.В.Драгомиров. Вони розглядали питання щодо створення Миколаївської філії. І, в результаті, одноголосно схвалили її статут та бізнес-план. 

На підставі ж рішення Вченої ради президент НаУКМА видав наказ від 17 січня 1996 року про відкриття філії. Тоді ж було призначено виконуючим обов’язки ректора Л.П.Клименка. А 31 січня Миколаївський міський виконавчий комітет офіційно зареєстрував новий ВНЗ. Тоді й розпочалася підготовка матеріалів до ліцензування та до Постанови Кабінету Міністрів про відкриття філії. 

Величезну роботу проробили декани факультетів Ю.А.Батрак, Ю.Ю.Верланов та В.В.Добровольський. Допоміг і народний депутат України В.М.Ємельянов. Його заслуга полягає в ліцензуванні та прийнятті постанови Кабінету Міністрів України. 

13 червня 1996 року ДАК прийняв рішення про видачу МФ НаУКМА ліцензій з економіки, комп’ютерних наук та екології із загальним обсягом набору 175 осіб. 

Початок навчання 

Офіційний процес створення філії закінчився 3 липня 1996-го року. В той день Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 712 про створення МФ НаУКМА, Миколаївського колегіуму НаУКМА та розробку регіональної програми “Миколаївський навчальний національно-культурний комплекс”. Вже 14 липня пройшло вступне тестування перших абітурієнтів. 

30-го ж серпня офіційно відкрили Миколаївську філію. Спеціально для цього свята Миколаївський український театр драми та музичної комедії підготував спеціальну програму посвячення в студенти. У виставі брали участь особисто директор театру М.Берсон і головний режисер О.Ігнатьєв. 

З початку відкриття філії і до 1998-го року тут створювали всі умови для навчання. Для успішного навчального процесу. Було капітально відремонтовано всі приміщення включаючи й спортивний зал, відновлено систему опалення, вмонтовано меблі для аудиторій та кабінетів, придбано необхідні посібники й підручники… Було створено лабораторії фізики, хімії, екології й електротехніки. Три комп’ютерні класи було обладнано найсучаснішою для того часу технікою. А всі комп’ютери були об’єднані у єдину мережу і підключено до Інтернету. Також для студентів було придбано й друкарське обладнання та створено редакційно-видавничий відділ.

Перший випуск бакалаврів було здійснено у 2000-му році. Вони отримали тут такі спеціальності: “фінанси”, “екологія”, “політологія” та “інтелектуальні системи прийняття рішень”. Завдяки цьому ВНЗ отримав державну акредитацію з цих спеціальностей на рівні бакалавра. 

Перший випуск спеціалістів та вже другий випуск бакалаврів було здійснено у наступному році. У 2001-му. З цих самих спеціальностей. І в цьому ж році філія отримала державну акредитацію рівня спеціаліста.

Після цього до МДГУ імені Петра Могили ще сильніше потяглися викладачі й абітурієнти. А серед студентів були не тільки жителі Миколаївщини та Чорноморського регіону, а представники майже усіх областей України. Освіту здобували тут навіть кияни. Та, були тут й студенти із-за кордону. Тоді ж кафедри очолили доктори наук та професори. Тут почали відкриватися власні інститути, наукові школи й центри, спеціалізовані ради по захисту дисертацій. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.