Четвер, 28 Березня, 2024

Місця Миколаївської області, які обов’язково варто відвідати: Свято-Михайлівський Пелагеївський жіночий монастир

Чи знали Ви, що один з найдавніших архітектурно привабливих храмів в Україні розташований у Новобузькому районі Миколаївської області? Назва його – Свято-Михайлівський Пелагеївський жіночий монастир. Це одна з головних визначних пам’яток ландшафтного парку «Приінгульський». Храму вже більше 100 років, закладений він був в 1896 році. У церкви цікаве “життя”: трагічна подія, що сприяла його заснуванню, практично повне знищення за часів “совєтов”, потрапляння снаряда в будівлю, а пізніше – довгоочікуване відновлення. Далі на mykolaiv-future.

Історія Пелагеївського монастиря

Монастир взяв свою назву від хутора, на території якого був побудований. Сумна історія розповідає про купця Ісидора Дуриліна, який заснував хутір і назвав його на честь своєї дружини. Пелагея народила чотирьох синів та останнього разу померла під час пологів. Одна з версій свідчить, що саме ця трагічна подія стала причиною для заснування храму.

Храм, висотою 40 метрів, складався з 12 веж з 12-ма дзвонами, а в хрести на вежах були вмонтовані дзеркала, які мерехтіли у сонячному світлі. Справжньою окрасою монастиря став вівтар, зроблений з мейсенского фаянсу. При храмі заклали склеп, де знаходився прах Пелагеї та її сина. Функціонувати храм почав у 1904 році, чинним храм є і понині.

Радянські часи були непростими для храму: у період з 1932 по 80-і роки оздоблення храму було розграбовано і втрачено. Зняли дзеркальні хрести (один залишився), були спалені дерев’яні ікони та пущені на мішки ткані ікони. Будівлю храму використовували як зерносховище.

Місцеві розповідають, що 11 хрестів були зняті з храму комсомольськими активістами, проте спроба зняти останній закінчилася нещасним випадком: добровольці впали з висоти на смерть. Повторити спробу, навіть за солідну грошову винагороду, охочих не знайшлося.

У часи війни у будівлю церкви потрапив снаряд, проте він так і не вибухнув.

Цінний вівтар монастиря також став жертвою вандалізму. З нього безрезультатно намагалися зішкребти святі лики, а у 80-х роках і зовсім розбили та рознесли по шматочках. На деякий час храм був повністю покинутий.

Відновлення Пелагеївського монастиря

1992 рік ознаменувався передачею храму УПЦ. Для того, аби знову проводити в храмі службу, священик, парафіяни, школярі приводили храм та його околиці до ладу. Жіночий монастир почав функціонувати вже через 2 роки, у 1994, а перші послушниці з’явилися у 1996. Поступово до храму повернулося життя, він почав відновлюватися. Монастир знаходиться на стадії реставрації. Силами послушниць відновлена ​​огорожа храму, облаштовано келії, а також місця для розміщення паломників.

Храм є не тільки місцем паломництва, сподобається він поціновувачам архітектури та мальовничої природи: велична будівля височіє посеред степу біля річки. Храм пишається своїми чудодійними іконами, за словами багатьох паломників, вони мають цілющі властивості.

Щоб дістатися до храму, потрібно прямувати Кіровоградською трасою Н-11 з Миколаєва до Нового Бугу, а потім попрямувати на Софіївку та Пелагеївку. 

А Ви відвідували Пелагеївський храм?

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.