П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Від Морського зібрання до волонтерського пункту: історія Миколаївського будинку офіцерів флоту

Старовинна будівля на вулиці Артилерійській давно вже є однією з візитівок Миколаєва. Напис на фронтоні повідомляє, що це – Будинок офіцерів флоту. У нього власна цікава і складна історія. Далі на mykolaiv-future.

Морське зібрання – місце для офіцерів і проведення балів

Збудувати в Миколаєві приміщення, де б свій вільний час проводили офіцери – ідея губернатора Олексія Грейга. Цей очільник міста привніс в суворий, військовий Миколаїв рису галантності. 

Тож архітектор Теодор Вунш спроєктував і збудував Будинок флагманів  командирів, який у 1824 році передали Морському зібранню. 

Як розповідав краєзнавець Андрій Шинкаренко, подібне збрання для містян – офіцерів і людей благородного походження, було щось на зразок сучасних клубів. 

Тут збирались аби поспілкуватись. а також відбувались бали, присвячені різноманітним святам. В стінах Миколаївського морського зібрання давали свої концерти Мусоргський і Римський-Корсаков. Організовували і публічні лекції, які читал адмірал Степан Макаров. Тут працювала бібліотека.Були класи для юнкерів. 

Саме в цих стінах відбувся прийом, присвячений сторіччю заснування Миколаєва. 

Звичайний Будинок культури для моряків

Після жовтневого перевороту великосвітське життя для Будинку флагманів і командирів закінчилось. Дворянство знищили, як клас, а червоноармійські офіцери не мали манер своїх попередників. 

Тож будівлю перетворили на клуб для моряків. В такому статусів будівля проіснувала до окупації Миколаєва в 1941 році. 

Під час звільнення від нацистів Будинок культури для моряків був зруйнований. Від споруди залишився лише каркас.Цікаво те, що він одним з перших був у списках  на відбудову. 

Оновлений будинок отримав і нову назву – Будинок офіцерів флоту. 

Потреба в реконструкції і майданчик для культурологічних заходів

Останні років двадцять Будинок офіцерів флоту потребує капітального ремонту. 

Починаючи з 2000-х років він вже не належить Військово-морським силам України. Спочатку він перебував на балансі області. Тут планували розмістити обласну філармонію. Але коштів на реконструкцію не знайшлось. 

На той час була вже зруйнована покрівля. Виникло побоювання, що Миколаїв залишиться без  знакової будівлі. 

У 2010 році у нього з’явився новий власник – Будинок офіцерів флоту передали на баланс місту. Вдалось відремонтувати покрівлю. Тож внутрішні приміщення припинило заливати дощем і засипати снігом. Крім того зробили гідроізоляцію. На все витратили з міського бюджету 400 тисяч гривень. 

Але на цьому все й скінчилось. Депутати міської ради вирішили виршили поки не витрачати кошти на цю будівлю.

Але друге життя йому подарували самі миколаївці. За ініціативою “Агенції розвитку Миколаєва”  відновили літню сцену. Тут вже кілька років поспіль влітку відбуваються кінопокази. Також проходить фестиваль поезії “Спаський трамвай”. Тут виступають миколаївські музиканти. 

Будинок офіцерів флоту подавали на програму “Велика реставрація”. На жаль, він не потрапив до списків переможців.

Волонтерський пункт

24 лютого 2020 року почала писатись нова сторінка історії Будинку офіцерів флоту. 

Тут з перших днів активних бойових дій розташувались волонтери. Миколаївців запросили саме сюди розливати “коктейлі Молотова”. Сюди прийшла молодь. які відгукнулася на заклик начальника обласної військової адміністрації Віталія Кіма.

А потім сюди почали зносити допомогу для тероборони.  

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.