Четверг, 28 марта, 2024

Как николаевцы начали пьянеть

Перші згадки про алкогольні напої датуються 7000 років до нашої ери. І її батьківщиною вважається Китай. Алкоголь вони створювали з рису, меду та фруктів. Внаслідок чого виходила рисова медовуха. Так само робили вино з ріпаку. Більше на mykolaiv-future.com.ua.

По всьому світу археологи знаходять підтвердження того, що алкоголь супроводжував людство практично від початку його існування. В Ольвії неодноразово знаходили посудини для вина.

 За всі роки алкоголь зазнав ряду змін. Який, переважно, стосується упаковки алкоголю.

Алкогольний промисел не минув й Миколаївської області. Хоча довго таке поняття, як алкоголь зовсім був відсутній у лексиконі населення. У Стародавній Русі алкоголь не був поширений. Вино існувало лише причастя і привозилось з Візантії. Люди вживали лише слабоалкогольні напої. На приклад меду або квасу, що забродив. Популяризацію у вживанні алкоголю розпочав Микола I, який легалізував продаж та виробництво алкоголю з метою поповнення скарбниці.

Де у місті подавали алкоголь

Після того, як Миколаїв перестав бути «закритим» містом у ньому почали з’являтися готелі, заїжджі будинки, шинки. До міста стали заїжджати іноземні моряки та торговці, які потребували ночівлі, обіду та розваг.

На той час ресторани та розважальні заклади ділилися на два типи: для забезпечених громадян та для робітничого класу. Відрізнялися вони по вигляду.

Ресторани для забезпечених громадян та іноземців були охайними, чистими. Алкоголь там подавався, як правило, імпортний. Через це він і коштував досить дорого. Здебільшого це було вино, коньяк, ром.

У закладах подавався дешевий алкоголь. Часто він був самопальним. Це було домашнє пиво, самогон, медовуха. Робітники любили ще горілку. Найдешевшу та звичайнісіньку, яку в народі прозвали «червона голівка». Через те, що пляшка мала червоний ковпачок. До пива миколаївці звикли поступово.

Сільський алкогольний промисел

У селах Миколаївської області не було ні ресторанів, ні шинків. Сільським мешканцям самостійно доводилося вирішувати питання із алкоголем. І на допомогу їм у цьому прийшов унікальний винахід — самогонний апарат. 

На початку 19 століття було винайдено перший самогонний апарат. А у селах часто їх робили самостійно. Для цього потрібен був змійовик, трубка та великий бутель або залізна бочка. У такий спосіб люди гнали самогон. Але через те, що люди тоді часто жили впроголод, алкоголь робили з усього, що траплялося під руки. Це були і картопляні очищення, і буряки що підгнили, і прокислі ягоди, і кукурудзяне лушпиння та інші продукти і відходи.

Такий вид алкоголю був найпопулярнішим у сільській місцевості. В основному через свою міцність та низьку витратність. Рідше у селах варили пиво. Частіше всього це робилось напередодні якогось свята. Весілля, наприклад. В основному пиво варили для жінок, яким було не властиво вживати міцні напої.

Коли в Російській імперії почав діяти сухий закон, багато самогонників закопували горілку в саду або на задньому дворі, щоб приховати її від поліції.

Перші алкогольні заводи

Довгий час у Миколаєві не могли налагодити виробництво алкогольних напоїв. До Першої світової війни виробництво алкоголю на Миколаївщині було «кустарним» або підпільним. Сертифікований алкоголь завозили з-за кордону чи столиці. 

Перший завод з виробництва алкоголю відкрився у Миколаєві у 1901 році. Він називався «Казенный виний склад №3». Знаходився він на вулиці Соборна, 69. Після жовтневої революції він змінив назву на «Виноробну філію Центрдержспирту».

Під час німецької окупації завод зупинив свою роботу і на його території був концентраційний табір. Після війни завод поновив виробництво алкогольних напоїв. І проіснував до 2010 року.

Виробництво вина Миколаїв — актуальний вид діяльності. Оскільки на території області є потужні насадження винограду. Наприклад, у Коблево.

Перший пивзавод відкрився у місті лише у 1939 році. Було вирішено збудувати його на базі Миколаївського заводу мінеральних вод. Під час німецької окупації завод припинив свою роботу. А потім взагалі був підірваний. Лише 1944 року було вирішено його відбудувати. Не чекаючи допомоги держави, працівники самотужки полагодили все обладнання пивного цеху. І лише у 1946 році випустили першу партію пива. Скрізь у місті відкривалися пивні. Виробництвом пива стали займатись серйозно. У 1948 план з виробництва було перевиконано на 136%.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.