Вторник, 19 марта, 2024

История появления радио в Николаеве

У наш час радіо кануло в літу. Нині мало хто слухає радіо станції. Для прослуховування музики у нас є плеєри, для дізнавання новин – інтернет. Напевно, лише водії — далекобійники продовжують слухати радіо. Але навіть серед них все частіше трапляються водії, які вважають за краще слухати раніше записану музику. Більше на mykolaiv-future.com.ua.

Але раніше радіо відігравало важливу роль у житті людей. Через радіомовлення передавалися новини, транслювалися цілі фільми або читалися книги. Радіоприймач був тим центральним місцем у будинку, біля якого ввечері збиралася вся родина. Потім їх витіснили телевізори. Миколаївці не були винятком.

Вікіпедія слову радіо дає таке визначення. Радіо — це спосіб передачі інформацію про засоби використання радіохвиль, а також дослідження явищ, які пов’язані з хвилями. Згодом вивчення радіохвиль дозволяло передавати з відривом зображення, відкриття радіо було використано під час створення WI-FI, геолокацій. Термін радіо запровадили 187 року фізик-хімік Вільям Крокс.

Перша радіостанція

У 1914 році з’явилася перша радіостанція в місті. Розташовувалася вона у Ракетному урочищі. Тоді це було передмістя Миколаєва. Нині це повноправна частина міста. Нова Миколаївська радіостанція була третьою за потужністю у Російській імперії. Поступалася вона лише Царськосельській та Московській радіостанції.

Займала перша радіостанція площу приблизно 430 м², і розташовувалася поруч із ракетним заводом. Звідси і назва Ракетне Урочище – Ракетка, як кажуть миколаївці.

Оснащення першої радіостанції

Першу Миколаївську радіостанцію оснастили найкращими приладами того часу. Шістнадцять антен заввишки сто метрів. Нова апаратура від фірми «Марконі», яка мала потужність сто кіловат. Такі апарати дозволяли здійснювати прийом та передачу сигналів на відстані понад сім тисяч кілометрів.

 Радіостанція відіграла важливу роль під час Першої світової війни. За допомогою радіо велося командування та управління військами та російськими союзниками. Миколаївська станція обслуговувала весь південний фронт.

Революція та війна в житті Миколаївської радіостанції

Революція 1917 року почалася з повалення царя та встановлення Тимчасового уряду. Весь керуючий персонал станції став у бік революційного народу. Миколаївська радіостанція стала першою станцією на півдні України, яка ухвалила мовлення Петроградського військово-революційного комітету. Ця дія стала остаточним підтвердженням революційних настроїв радіостанції.

Під час окупації німецькими військами Миколаєва у 1918 році радіостанція перебувала під контролем німецьких окупантів. І на час березневих повстань та вуличних боїв станція не могла виконувати свої прямі обов’язки. Радіостанцію змогли відбути та звільнити від німецького блокування.

За часів громадянської війни радіостанція працювала на благо більшовиків. Завдяки миколаївській радіостанції в 1919 році підтримувалося радіо з Угорською Радянською Республікою. Миколаївська радіостанція приймала та передавала програми різного змісту до Будапешта. Крім Угорщини було також встановлено зв’язок із Берліном, Парижем, Софією.

Серпень 1919 став важким для Миколаївської радіостанції. Денікінці, які захопили станцію, пограбували її вміст. Усю унікальну та дорогу апаратуру було вивезено. Житлові та робочі приміщення були зруйновані. У процесі відбудови радіостанції брали участь як зв’язківці. Миколаївські кораблебудівники також допомагали відновити таку необхідну для півдня радіостанцію.

Процес відновлення роботи станції зайняв майже місяць. 13 березня на Миколаївській радіостанції встановили новий приймач. А 21 березня провели випробування. Після відродження радіостанції вона почала працювати з рештою станцій Європи.

Закінчення Першої світової війни не принесло спокою на південні території України та Миколаївської області, зокрема. Полум’я революції з кожним роком розгорялося все сильніше. 1920 року Миколаївська радіостанція продовжувала виконувати свій обов’язок перед державою. На станції зв’язківці здійснювали радіоперехоплення ворожих розмов та зведень. Усі зібрані дані було передано командуванню Південно-Західного фронту.

Головні завдання радіостанції

Правлячий апарат молодої республіки виділив для Миколаївської радіостанції основні завдання: передача радіо телеграм національного й міжнародного значення та прийняття службових телеграм у час доби.

Завдяки Миколаївській радіостанції Народний комісаріат закордонних справ міг підтримувати зв’язок із іноземними посольствами за кордоном. Радіо-станція отримувала інформацію про хід роботи радянської делегації на конференції в Генуї. Успіх на цій конференції був дуже важливим для ліквідації політично-економічної блокади держави.

Припинення діяльності

Незважаючи на всі заслуги та успіхи Миколаївської радіостанції у травні 1922 року станція припинила свою діяльність. Все обладнання було вивезено до Харкова, де відкрили потужну радіостанцію, використовуючи Миколаївське обладнання.

У 1977 році для вшанування пам’яті радіостанції на її місці в Ракетному Урочищі встановили пам’ятну дошку з написом: «Пам’ятний знак споруджено на честь потужної радіостанції, що знаходилася в районі Ракетного Урочища з 1914 по травень 1922 р. і гідно служили . Споруджений на честь 60-річчя Великого Жовтня». Пам’ятник висотою понад два метри.

Нове дихання

Друге дихання у Миколаївського радіо відкрилося за часів «лихих дев’яностих». Тоді було організовано “Радіо сет”, яке значно відрізнялося від свого першого варіанту. На радіо були діджеї, свої програми, свій формат. Це було інноваційно, свіжо та сміливо. Це було провокаційно та ідеально вписувалося в дух того часу. Не дивлячись на успіх витівки та популярність серед городян, «Радіо сет» проіснувало лише кілька років.

У 2007 р. зробили ще одну спробу організувати Миколаївське радіо. OK FM – радіостанція чиєю метою було розважати миколаївців.

Нині на миколаївському радіо є державні радіоканали та комерційні.

Серед державних радіоканалів миколаївське радіо транслює першу, другу та третю програми Нацрадіо. Завдяки своїй фоновості кількість слухачів державних програм становить близько 90 тисяч. Дротове мовлення державних радіоканалів збереглося лише у Первомайську, Вознесенську, Баштанку та Новій Одесі. Під проводовим мовленням мається на увазі невелике вбудоване радіо в розетку на кухні. Вимкнути його не можна. 

Ось так за звичкою мешканці Миколаївщини продовжують слухати державні радіоканали. Щоправда, не регулярно. Через те, що плата з населення за прослуховування державних каналів не стягується, їхній розвиток стоїть на паузі.

Головними стовпами комерційних радіостанцій є «ЮТАР» та «Просто радіо». На жаль, ці канали не виготовляють власний контент та продукт, а лише транслюють передачі з Одеси. Незалежно від того, визнають вони це чи ні. На відміну від державних радіоканалів, комерційні розраховані в основному на водіїв та таксистів. Приймають ці станції у радіусі 40-50 кілометрів.

Два головні комерційні кити не конкурують між собою. Причиною такої ідилії є той факт, що аудиторія «Просто радіо» від 18 до 25 років, а «ЮТАР» від 23 до 40.

Спершу кричали, що книга мертва. Тепер що радіо мертве. Але чи це так? Саме відкриття радіохвиль принесло дивовижну користь людству. Заперечувати необхідність та популярність радіо не можна. Можливо, у майбутньому ми знову повернемося до радіоприймачів незважаючи на новітні винаходи.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.