Субота, 25 Травня, 2024

Від дворянських до політичних: історія клубного життя в Миколаєві

Зараз запрошенням сходити в клуб розважитись, чи вступити в клуб за інтересами нікого не здивуєш. Клубне життя в нашому місті бере початок з 19-го століття  і було вельми цікавим і різноманітним. Більше на сайті mykolaiv-future.com.ua.

Дворянські клуби 

Як не дивно, але коли в містах Російської імперії і Європи клубне життя процвітало, в Миколаєві про нього могли лише мріяти. Через закритись міста, тут існували певні обмеження і безліч бюрократичних процедур. Крім того, все залежало від волі військового губернатора.   Наприклад, коли ним був адмірал Михайло Лазарєв, людина з диктаторськими звичками, то все цивільне життя він поєднав з військовим. Тож про розваги і навіть про ділові клуби годі було і мріяти. Всі культурні розваги на той час в Миколаєві – це щорічні асамблеї Дворянського і Морського зібрань, один губернаторський бал і весняна хода ремісників. Ось і все. За весь час правління Лазарєва – сімнадцять років,  не було жодного приватного балу, а  театр Міллера владштувал лише два ангажемента. 

До речі, як свідчать архівні документи, відсутність можливості миколаївцям розважатись, вплинуло на рівень злочинності у місті. Доходило до того, що під покарання потрапляли навіть  офіцери. 

Не мали можливості створювати в Миколаєві дворянські і ділові клуби. Це вплинуло на економічний стан міста. У порівнянні з сусідньою Одесою, де клубне життя вважалось нормою, на балах могли вирішити ділові справи. А банкіри і купці мали власні товариства з міжнародною репутацією. Миколаїв же не мав навіть купецьких товариств. 

Ситуацію змінів губернатор Микола Андрійович Аркас. Він звернувся до імператора Олександра ІІ за дозволом створити в Миколаєві  державно-приватне товариство сприяння морській торгівлі. Дозвіл було отримано. Так в нашому місті нарешті створили перший діловий клуб. Тут збирались дворяне і не тільки, щоб спокійно обговорити ділові справи і добре провести час. 

Коли місто нарешті стало відкритим для іноземців, тут з’явилися іноземні консульства. Майже при кожному з них відкрились власні клуби, де можна було гарно провести вільний час. 

Статистика свідчить, що за часи правління губернаторів Глазенапа і Аркаса в Миколаєві з’явилися 42 клуба і ділових товариства. Старшини купецьких товариств заснували дві “читальні з чаєм”. Набирало обертів і культурне життя.

Проте, наприкінці 19-го століття – на початку 20-го правила клубного життя в Миколаєві змінюються. Зразками стають англійські клуби з їх суворими правилами. Теперь не можна просто прийти до клубу. Потрібен так званий поручитель, який представить новачка членам клубу. А от піти з клубу було набагато легше. Отже і розваги були тут лише для членів клубу. 

Пролетарські клуби

Як не дивно клуби стали популярні і після революції. Навіть, збереглись деякі правила, наприклад приналежність: класова, професійна. Миколаїв пережив після революції справжній клубний бум. В кожному пристойному дворянському будинку, храмі, банку організовувались різноманітні клуби. Там ставили вистави, показували кіно. До речі, відвідування клубів у Радянському Союзі стало обов’язковим. Тож туди на різноманітні заходи і гуртки ходили і миколаївці.

Миколаївський історик Сергій Гаврилов описав випадок, коли  за пропуск двух занять судномодельного гуртка   робітники заводу “Тремсуд” отримали суворе покарання- табори і виправні роботи.

Коли пролетарські клуби остаточно увійшли в життя радянського людини, за пропуск клубних занять у табори вже нікого не засилали. 

Наприкінці 80-х з’явилися інші клуби – спортивні. Їх створювали прихильники популярних тоді східних єдиноборств. Проте, дуже швидко ці клуби перетворились з корисних на кримінальні. Вони стали осередками зборів “рекетирів”. 

Сучасні клуби в Миколаєві

Сучасне клубне життя в Миколаєві знову різноманітне. Пролетарські клуби канули в Лету. Частина зачинилась, а частина стала Палацами творчості. 

Натомість з’явились нові. Їх можна поділити на категорії: розважальні, політичні і ділові. 

Розважальні клуби в Миколаєві – це в основному нічні дискотеки і клуби при готелях. Там можна потанцювати, посидіти з компанією, влаштувати вечірку. 

Політичні клуби, як свідчить назва, пов’язані з політичними партіями. Вони з’явились у перші роки незалежності України. Створюються при обласних осередках політичних партій і в основному під час виборів. Тут потенційні кандидати спілкуються з вибоцями і партнерами. 

Повернулись і ділові клуби. Їх стали організовувати власники підприємств. Запрошують туди колег, журналістів і політичних лідерів. З часом такі ділові клуби перетворюються на громадські організації. 

Як бачимо історія клубного життя в Миколаєві цікава і має навіть сумні сторінки. Історики гадають, що було б з містом, якби клуби з’явилися у ньому набагато раніше. І як приклад наводять сусідню Одесу.

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.