Дикий Сад – один із найвідоміших пам’яток археології на території Миколаївської області. Нарівні з Ольвією городище стало місцевою пам’яткою. Проте не кожен знає, що Миколаїв – джерело археологічних знахідок різних часових епох. Більше на mykolaiv-future.com.ua.
Олександрівський могильник
У 1986 році на території сучасного Миколаївського суднобудівного заводу будівельники рили котлован. Саме тоді були зроблені перші відкриття та знайдені перші артефакти. Дослідження виявленої території дозволили археологам зробити висновок, що на місці будівництва знаходилося поселення Ольвійської хори, знахідки з якої датувалися IV-початком III століть до нашої ери. Тут же знайшли залишки водопроводу, нехарактерні для ольвійської сільської округи.
Археологія тих часів бажала кращого. Досить згадати хоча б те ж городище Дикий Сад, відкрите в 1927 році, але здобувше належну увагу і регулярні дослідження тільки з 1990 року. Про нове поселення також забули на довгі роки.
Справжнє відкриття відбулося лише у 2010 році, коли у північній частині території Адміралтейського парку було вирішено збудувати новий спортивний комплекс. За тих же обставин, при ритті котловану, вдалося виявити нові знахідки. Було знайдено 4 поховання. У 2011 році під час ґрунтовних досліджень місцевості було знайдено ще 21 поховання.
Могильник датується тими самими датами: IV-початок III століття до нашої ери. Унікальність могильника полягає насамперед у тому, що він виявився не пограбованим. Археологічний пам’ятник отримав назву «Олександрівський».
Під час розкопок було виявлено амфори, чорнолаковий посуд, бронзові наконечники стріл та чоловічі та жіночі прикраси. На жаль, розміри та межі Олександрівського могильника в даний час не встановлені, оскільки територія, на якій він розташований, була неодноразово перепланована під час міського будівництва.
При великому розмаху розкопок і будучи найбільшими роботами на некрополях Ольвійської хори за останні 30 років, дослідження все одно зупинилися, залишивши після себе лише застарілий паркан навколо 1 гектару землі на території парку.
Римський каструм
Інший пам’ятник археології знаходиться зовсім неподалік від могильника. Відомо, що Римська імперія була союзником Ольвійської держави та її громадяни перебували на території Миколаївської області. Пам’ятник не можна побачити, але можна по ньому пройтися. Йдеться про невелику неасфальтову ділянку тротуару дорогою до краєзнавчого музею. Під двометровим шаром ґрунту знаходиться кам’яна кладка – залишки опорного пункту римських військ. Археологи вважають, що там знаходиться військовий табір – каструм. Його виявили приблизно тоді ж, коли й могильник, 2010 році.
Сарматський курган
Якщо глянути на карту Миколаївської області, можна виявити досить велику кількість курганів різних епох. Проте є такі й на території міста. І йдеться не про братні могили часів Другої світової війни, а про справжні сарматські поховання.
Неподалік римської кладки було виявлено підземний хід, який привів археологів до поховання. У похованні було знайдено останки жінки та двох її охоронців. За прикрасами та іншими предметами було ясно, що за життя жінка мала високий статус.
Про те, що це саме курган стало ясно завдяки фотографії 1918 року. На ній було видно невеликий пагорб, так що цілком логічним буде заявити, що на цьому місці розташовувався курган бронзового віку.
Незважаючи на те, що археологічні роботи ведуться лише на деяких об’єктах, ми впевнені, що на нашому віці відбудеться ще не одне відкриття. Можливо, деякі з знахідок просто чекають свого часу.