Четвер, 28 Березня, 2024

Кінотеатри, що ми втратили: “Іскра”

Від розквіту до розрухи – всього нічого. Такою є доля кінотеатру “Іскра”. З’явившись на світ одним літнім днем ​​1976 року, він прослужив років 13 сукупно. Тепер будівлю “Іскри” складно назвати окрасою району. Спустілий кінотеатр пережив багато поневірянь: був прихистком для безпритульних, місцем для тусовок молоді, у будівлі неодноразово спалахувала пожежа. Для місцевої влади він як валіза без ручки, яку “і нести важко, і кинути шкода”. 

Але ж були і часи, коли зал був наповнений глядачами різного віку, а на фасаді змінювали одна одну барвисті афіші. 

Пропонуємо трохи поностальгувати та згадати, який шлях пройшов кінотеатр “Іскра”. Більше на сайті mykolaiv-future.com.ua.

Ласкаво просимо до “Іскри”!

“З усіх мистецтв для нас найважливішим є кіно!” – мабуть, керуючись цим девізом одного політичного діяча минулого, влітку 1976 року в мікрорайоні Ліски у Миколаєві з’явився новий кінотеатр. Назва його – “Іскра” – повністю відповідала періоду побудови. Власне, як і інші кінотеатри міста, які розпочали свою роботу за радянських часів: “Батьківщина”, “Піонер”, “Юність”. Але повернемося до “Іскри”, будівля якого вже багато років руйнується на очах миколаївців.

Кінотеатр був задуманий як місце проведення дозвілля, в основному, для жителів 2-х районів: Лісків та Намиву. Будівництво останнього, на той момент, було в самому розпалі. “Іскру” було збудовано у тому місці, де робітники збиралися на “майовку”, від чого він і отримав свою назву. На підтвердження цього факту залишився пам’ятник, розташований праворуч від колишнього входу до кінотеатру – “Робітники на майовці”.

Кінотеатр – дім молитви-відеопрокат-пекарня

Нова кінозала на 600 місць, із сучасним обладнанням вразила миколаївців. Принаймні так стверджували у газеті “Ленінське плем’я”. Жителі мікрорайону відвідували кінопрем’єри до початку “перебудови”. Таким чином, вже за 10 років, “Іскра” став пустим і закрився. Що ж, час був непростий. Занепаду діяльності кінотеатру сприяв і кінопрокат, що набирав популярності.

Будівля кінотеатру була порожньою, поки в 1996 році її не зайняло релігійне об’єднання “Відродження”. У ньому вони облюбували велику залу, де проводили свої служби. Деякий час там одночасно знаходився релігійний центр, відеопрокат та пекарня. За декілька років, а саме у 2002 році, релігійне об’єднання з’їхало, почавши будувати величезний дім молитви у центрі парку.

Другий день народження “Іскри”

Наступне відродження “Іскри” сталося у 2004 році. Під опіку кінотеатр взяла компанія “Кіномир”. Будівлю капітально відремонтували як ззовні, так і всередині. Кінотеатр знову набув привабливого вигляду, отримав новомодні сяючі тоновані вікна у підлогу, оновлений фасад у сріблясто-синіх тонах, а також вивіску з Чарлі Чапліном. Кінозал був розширений до 800 посадкових місць (!), встановлені нові м’які крісла, натягнутий величезний екран. І знову до “Іскри” стягнулися кіномани з усього міста. 

Проте, щастя тривало недовго, і причин цьому декілька. По-перше, невдале розташування кінотеатру відбивало бажання миколаївців їхати через все місто до спального району для перегляду кіно. По-друге, з’явився конкурент: вже за 3 роки, у 2007, до Миколаєва зайшла відома мережа кінотеатрів “Multiplex”. Нові кінозали були відкриті у самому центрі міста – шансів у “Іскри” не було.

Останній рік кінотеатр був мало не збитковим, а відвідувачів у залі часом можна було порахувати на пальцях однієї руки. Так, у 2007 році кінотеатр знову закрили.

А що далі?

Кінотеатр став занедбаним не одразу. Деякий час після закриття його намагалися пристосувати під різну діяльність. Кінотеатр став репетеційною базою для миколаївських молодіжних колективів, у фойє якийсь час розташовувалися столи для тенісу, де за гроші можна було пограти.

До 2012 року будівлею продовжувала опікуватися компанія “Кіномир”, яка й оплачувала охорону. Проте за короткий період, коли охорони не було – під час передачі будівлі на баланс області – сталося непоправне: кінотеатр розграбували та розбили все, що можна було. Протягом 7 років зовнішній вигляд колись гарного кінотеатру настільки змінився, що повірити, що він колись працював, було досить важко.

Вже довгий час долю проблемної “Іскри” обговорюють чиновники. Містянам було представлено кілька дизайн-проєктів з реконструкції будівлі “Іскри” та прилеглої до неї території. Які тільки пропозиції щодо кінотеатру не звучали: перевезти туди філармонію, організувати дитячі гуртки та секції, пристосувати під центр боротьби із залежностями, побудувати на місці “Іскри” новий офісний центр тощо. З останнього – обладнати в ньому центр надання адміністративних послуг та зал урочистих подій. Однак, поки що розмови тільки залишаються розмовами.

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.