Четвер, 18 Квітня, 2024

Історії пам’яток міста: про брамників Миколаївського зоопарку – Багіру та Мауглі

Миколаївський зоопарк є однією з визначних пам’яток міста. Практично у кожній статті для туристів, із заголовком типу «Куди піти у Миколаєві?» обов’язково буде рекомендація відвідати зоопарк. І справді, зоопарк у Миколаєві удостоєний звання «Найкращий зоопарк в Україні» і може похвалитися не лише величезним різноманіттям тварин, а й значною колекцією рідкісних рослин та мальовничими локаціями для фото. Зоопарк відкрився на новому місці (там, де миколаївці його звикли бачити) у 1977-1978 році, тоді ж на вході було встановлено пам’ятник, про який йтиметься у цьому матеріалі mykolaiv-future.com.ua.

Автори, ідея, значення

Скульптуру Багіри та Мауглі можна назвати як однією з візиток міста, поряд з першою трамвайною підстанцією, пам’ятником «Корабелам та флотоводцям», Шуховською вежею та іншими, так і самого зоопарку. Вона є на друкованій та сувенірній продукції, сайті та ін. Пам’ятник, як емблема та символ зоопарку в Миколаєві, є і в колекціях багатьох нумізматів. У 2001 році Нацбанком України емблема Миколаївського зоопарку була увічнена на ювілейній монеті номіналом 2 грн. Монета була випущена у подарунок до 100-річного ювілею зоопарку.

Пам’ятник досить динамічний, він зображує двох героїв казки Р. Кіплінга у русі, їх погляд спрямований одне на одного. Пам’ятник був створений руками художника по металу Пахомова за проектом миколаївських скульпторів Інни та Юрія Макушиних, під керівництвом архітекторів Попових. Розмістили його на майдані ім. Леонтовича, що знаходиться перед зоопарком і називається так на прізвище засновника зоопарку.

На задум творців, пам’ятник має бути символом єднання світу людей та тваринного світу, та нагадуванням усім людям, що досягти порозуміння між видами можна навіть у джунглях.

Повсякденне та святкове життя пам’ятника

Пам’ятник Мауглі і Багірі є центральною фігурою площі. Він зустрічає гостей зоопарку та привертає увагу як городян, так і гостей міста. Героїв казки впізнають діти та дорослі, сім’ї люблять робити знімки на тлі пам’ятника.

За час, поки пам’ятник знаходиться на площі, він неодноразово зазнавав впливу «людського фактора» та атак вандалів. Пам’ятник із бронзи вкривали фарбою, чого не повинно бути, оскільки він із бронзи. А деякі миколаївці взагалі намагалися «розчленувати» його. Якийсь час Мауглі був без ноги. Щоправда, згодом первозданний вид скульптури відновили. У 2018 році керівництвом Миколаївського зоопарку було ухвалено рішення відреставрувати «брамників». Тоді ж у дирекції зоопарку вирішили захистити цінну для них скульптуру, встановивши огорожу. З того часу, Мауглі та Багіру оточують не тільки щільний ряд рослин, а й металева огорожа.

Співробітники зоопарку дбають про пам’ятник та стежать за його станом. Деякі свята цей пам’ятник святкує разом із миколаївцями: наприклад, на новорічні свята на голові та шиї Мауглі з’являються характерні «різдвяні» шапка та шарф.

А у Вас є фото біля пам’ятника Мауглі та Багіри?

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.