П’ятниця, 11 Жовтня, 2024

Стародавні атланти і руїна: якою було доля будинку купця Литвиненка

У Миколаєві цей будинок знають, як “Будинок з атлантами”. Безперечно, він і досі вважається найкрасивішим житловим будинком нашого міста.  Саме під час будівництва цього будинку його власник, архітектор і скульптор дали волю власній фантазії. На фасаді двоповерхового будинку розмістилась “левова частина” давньогрецької міфології. Може саме фігури міфічних атлантів і зберегли для нащадків цей витвір архітектури. Далі на mykolaiv-future.

Купець Павло Іванович Литвиненко

Розпочнемо ми не з будинку, а з його власника. Купець Павло Литвиненко виявився не звичайним представником свого класу. Коли він народився – невідомо. Але є факти, що  майбутній власник найекстравагантнішого будинку в Миколаєві був родом з бідної селянської родини. Усі свої статки Литвиненко заробив сам. Спочатку торгував мануфактурою, а підзаробивши грошенят, став власником кількох дохідних будинків у Миколаєві. 

Але Павло Іванович не лише заробляв у нашому місті, а й вів активне громадське життя. У календарях за 1901 – 1914 роки про нього згадується кілька разів. Він був купцем 2-ї гільдії і почесним громадянином міста. Чотири рази обирався у Міську думу, де був членом двух комісій – училищної іі фінансової.  Відзначився і як благодійник – пов’язав свою діяльність з Червоним Хрестом. 

Як в Миколаєві з’явився “Будинок з атлантами”

Можна сказати, що все було як у всіх. Купець Павло Іванович Литвиненко придбав на престижній вулиці Пушкінській земельну ділянку. Її йому продав штабс-капітан Евграф Кровопусков. Військовий у відставці отримав землю за участь у Кримській війні. Ось лише будувати там нічого не став, а вигідно продав. Павло Іванович Литвиненко купував її спеціально під дохідний будинок,. Але, як купець з достатком, він мав дотримуватись певних правил. Крім цього, вулиця, де придбав ділянку, тоді мала назву Бульварна і була центром, де містяни полюбляли гуляти. А й сусіди були не аби-які. Тут зводили свої  будинки адмірали.  

Тому Павло Іванович вирішив, що його будинок буде найкрасивішим і найпрестижнішим серед дохідних будинків в центрі міста. Щоб досягнути цього, пішли простим шляхом – вирішили прикрасити фасад фігурами міфічних істот. У Миколаєві часто використовували в оздобленні будинків каріатиди, але це були лише обличчя. Фігуру фактично у повний зріст на фасадах будинків у той час нашому місті ніде не бачили. Литвиненко став першопрохідцем. На жаль, імен скульптора і архітектора історія нам не зберегла. 

Отже, як і більшість будинків в Миколаєві, цей будинок збудували з пиляного ракушняка. З каменю вирізали і всі дрібні деталі декору. А от знаменитих атлантів відлили з нового тоді матеріалу – бетону. Вони були пустотілими, інакше будівля могла їх не втримати. На фасаді атлантів було аж чотири. Фарбою будинок не вкривали. Тоді це було не прийнято. 

Архітектор прикрасив будівлю не лише кам’яним декором, а й металевим. Грати балконів і воріт вражали. А на виїзній арці був розмістив літеру “Л”, вказуючи на прізвище власника.  Таким будинок був до 1917 року. 

На жаль фото або зображення будинку тих часів не збереглося. 

“Будинок з атлантами” за радянської влади

Після 1917 року на дохідний будинок купця Литвиненка чекала доля усіх подібних будинків. Спочатку він був націоналізований. Потім у ньому розмістили  науковий заклад. Проте вчені там працювали недовго. Незабаром там створили житловий будинок. Таким він і був до середини 90-х років минулого століття. 

Капітальними ремонтами його не балували. Перший зробили аж в 1953 році. Тоді будинок просто спотворили – його вкрили штукатуркою. Тоді ж з фасаду прибрали фігурки янголів. Мабуть через атеїстичні переконання. Не уникнув будинок і перепланування. Крім цього мешканці не бажали слідкувати за декором. Тож він поступово руйнувався. І першими дали тріщину бетонні атланти. Наприкінці 20-го століття будинок визнали пам’яткою архітектури місцевого значення і аварійним. Мешканців відселили. І найкрасивіший будинок Миколаєва почав руйнуватись. Потім будинок продали. До 2008 року він стояв зачинений. 

Відбудова “Будинку з атлантами”

Власники будинку вирішили зберегти його традиційно для нашого часу – відкрити у ньому офісний центр. Тож розпочали так звану реставрацію. Хоча назвати це реставрацією не можна. Після неї зникла ліпнина зі стелі і старовинні каміни і печі, змістили вхід в будинок. Хоча для архитектурного пам’ятника такі зміни неможливі. 

Правда повернули вензель купця Литвиненка і атлантів. Їхні точні копії зробив художник В. Миколайчук. Проте, будинок знову пофарбували. Відновлювати ракушняк власник не забажав. 

Зараз в “Будинку з атлантами” розміщуються банки і страхові компанії. 

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.