Четвер, 25 Квітня, 2024

Мурали Миколаєва: слідами street-художників

Сучасне вуличне образотворче мистецтво має безліч різних напрямків: графіті, стріт-арт, мурали. Всі ці види, що зародилися далеко від України, згодом прийшли до нашого життя і стали досить популярними серед молоді як у всьому світі, так і в нас. Що вже казати: з кожним роком дедалі більше екземплярів урбан-мистецтва стають музейними експонатами та йдуть з молотка за сотні тисяч доларів на престижних аукціонах. Далі на mykolaiv-future.

Різні взірці такого мистецтва, а іноді, на жаль, й екземпляри далекі від мистецтва, можна зустріти й у Миколаєві. Для початку, пропонуємо розібратися: у чому ж відмінність перерахованих вище видів урбан-мистецтва.

Графіті, street-art, муралізм

Графіті – один із видів стріт-арту, який наносять балончиками. Це можуть бути зображення або написи у різних стилях.

Street-art – вид урбаністичного мистецтва. Це можуть бути постери, трафарети, інсталяції та навіть перфоманси. Найбільш загальне та широке поняття. Художника може творити у межах міського простору.

Муралізм – напрямок, частково схожий із графіті, проте відрізняється масштабністю реалізації. Як правило, мурали займають величезну площу, стиль малювання, в основному, тяжіє до реалізму, а зображення містить у собі ідею або глибокий сенс.

Мурал з цитатою Махатми Ґанді

Вважається, що цей мурал є першою подібною у Миколаєві роботою. Мурал з’явився влітку 2019 за ініціативою «Української академії лідерства» поблизу Обласного будинку культури на Соборній. Спочатку, за задумом організаторів, на стіну мали нанести малюнок за ескізом переможця конкурсу, який було організовано УАЛ. Переможця було навіть обрано, проте, згодом, підготовку ескізу для майбутнього муралу доручили творчій студії з Одеси.

Як результат, у Миколаєві з’явився арт-об’єкт із розмірами 8 на 12 метрів. На муралі зображено чотирьох людей з різними захопленнями, цілями, світоглядом. Їх об’єднує прагнення змінити світ на краще. У правому нижньому кутку розміщено висловлювання, яке належить Махатмі Ґанді, перекладене українською мовою: «Будь тією зміною, яку хочеш бачити у світі».

Все ж таки, у деяких миколаївців, є сумніви, чи можна цей витвір називати муралом через його простоту та деякі інші нюанси.

На втілення задуму було витрачено близько 25 тисяч гривень, процес нанесення тривав три дні.

Мурал із дівчиною «Обійми себе» на Херсонському шосе

Вже восени 2019 року на стіні одного з будинків Херсонського шосе в Миколаєві з’явився ще один мурал. Намальований він був художником із столиці.

Мурал був створений у рамках кампанії «Розірві коло», метою якої є встановлення нетерпимості до домашнього та ґендерно обумовленого насильства.

На муралі зображено дівчину, яка обіймає себе руками. Автор мурала прокоментував задум: ​​дівчина з мурала – збірний образ жінок, які зазнали насильства. Психологи рекомендують використовувати прийом «обійми себе» для того, щоб відчути любов до себе, підтримати себе: фігурально і буквально.

Розмір муралу – 31 метр. Художник працював над його створенням 9 днів, виконуючи малюнок аерозольною акриловою фарбою.

Скандальний мурал-портрет дівчини

Наступний мурал, що з’явився у місті навесні 2021 року, викликав шквал обговорень і навіть сутички між городянами. У березні, на стіні одного з будинків на вулиці Соборній, розпочали роботу над нанесенням муралу «Дівчина, оточена лелеками». Самі художники повідомили місцевим ЗМІ, що їхнє завдання – зобразити успішну українську жінку, збиральний образ.

Однак, як повідомляє видання «Niklife», не все так просто, і недарма деякі активісти побачили політичний підтекст у зображенні. Зібравши деяку інформацію, місцеві ЗМІ зробили припущення, що новий мурал, з великою ймовірністю, присвячений Ользі Шарій – дружині скандального блогера Анатолія Шарія. На користь цього свідчили кілька фактів:

  • явна подібність портрета з дружиною Шарія
  • замовниками муралу виступили представники партії Шарія
  • дата завершення робіт – 25 березня – підозріло збігалася з днем ​​народження Ольги Шарій

Навколо своєрідної «політичної реклами» спалахнув скандал. Проти такого зображення були проукраїнські активісти та мешканці будинку. В результаті обличчя дівчини з мурала спочатку замалювали, а потім перемалювали, надавши інших рис.

Мурал з фрегатами та шаховими фігурами

Восени 2021 року Миколаїв був прикрашений новим муралом. Він складається з 2-ох частин: одна присвячена суднобудівному минулому міста, друга ж – шаховій тематиці.Мурал був подарований місту завдяки активним городянам та підприємцям із «МрійДій». Автором проєкту став відомий у Миколаєві street-художник В’ячеслав Балабаєв.

За задумом ініціаторів, мурал має прикрасити центр міста (перетин вулиць Фалєєвська та Набережна), тішити мешканців міста своїм виглядом, надихати, нагадувати про колишню славу міста корабелів.

На першій частині мурала зображені кораблі, які колись були побудовані на місцевих заводах: силует першого фрегата – «Святий Миколай», а також кораблі проєкту «Атлант» та «Кречет». Однак, і цей мурал став об’єктом критики суспільства. Зокрема, у партії «Демократична сокира» зазначили, що крейсери, обрані для муралу, перебувають на балансі флоту РФ. На думку представників партії, зображення їх недоречне та провокативне, оскільки вони використовувалися проти мирного населення Сирії та для анексії Криму. Організатори відповіли, що на муралі зображені лише проєкти, а не конкретні кораблі, проте бортовий номер, все ж, був зафарбований художником, аби уникнути асоціацій із флотом РФ.

Друга частина мурала присвячена шаховій тематиці. Така тематика була обрана недарма: з упевненістю можна стверджувати, що це данина Обласному шаховому клубу, який було відреставровано та відкрито трохи раніше.

Мурал зайняв площу близько 150 квадратних метрів і коштував творцям 100 тис. грн.

Приклади муралів, що вражають уяву, що несуть глибокий зміст, є в багатьох містах по всьому світу, в тому числі і в Україні. Чи бачили такі? Які мурали закордоном чи в інших українських містах вразили Вас?

Latest Posts

.,.,.,.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.