Понеділок, 15 Квітня, 2024

Від Московської до Маріупольської: які назви носила вулиця у різний час

Днями мер Миколаєва Олександр Сенкевич у ході прямого ефіру в соцмережах запропонував перейменувати вулицю Московську на вулицю Маріупольську, щоб увічнити славу міста-героя, яке, хоч і перебуває в блокаді досить тривалий час, але не здалося ворогові. Від пропозиції до дії не минуло багато часу: рішення про перейменування вулиці вже ухвалено, вулиці під назвою «Московська» у Миколаєві більше немає. Пропонуємо згадати історію вулиці, назва якої відтепер – «Маріупольська» на mykolaiv-future.

Скільки назв було у Московської?

Вулиця, яка нещодавно в Миколаєві називалася Московською, – одна з вулиць старого міста. Її довжина становить понад два кілометри.

Перша спроба дати вулиці назву відбулася у 19 столітті, у 1822 році. Поліцмейстер Федоров висунув пропозицію назвати вулицю Соборною, оскільки свій початок вулиця брала біля стін Адміралтейського собору. Втім, Соборною вулицею їй стати не вдалося: таку назву не затвердив адмірал Грейг. Тривалий час вулиця не мала взагалі жодної назви.

Через 13 років, 1835 року, поліцмейстер Автономов запропонував назвати вулицю Московською. Такий вибір назви був продиктований тим, що вулиця розташована у напрямку в бік Москви. На користь цієї назви також був той факт, що внизу Інгульського узвозу була так звана Московська застава – поліцейський пост, через який здійснювався в’їзд у Миколаїв.

Фото – Миколаївський базар

Вже у XX столітті вулицю перейменували ще раз. У 20-х роках вона стала називатись на честь українського письменника Івана Франка. Втім, вже за кілька десятиліть, до кінця XX століття, їй повернули першу офіційну назву – Московська.

Закон про декомунізацію не торкнувся Московської, їй залишили історичну назву. Проте, у зв’язку з російською військовою агресією і військовим вторгненням, що почалося у лютому 2022, було прийнято рішення про перейменування вулиці. Вибір пав на назву «Маріупольська» – на честь міста, відвага та звитяга якого захоплює всіх, попри на критичну ситуацію, в якій воно опинилося з першого тижня війни.

Ставлення миколаївців до нової назви вулиці

Миколаївці по-різному поставилися до перейменування вулиці Московської на Маріупольську. Користувачі в мережі схльоснулися в битві думок щодо доречності перейменування Московської: одні кажуть, що нова назва – чудова ідея, і справді варто таким чином увічнити історію блокадного міста, інші ж – навпаки, запевняють, що така назва може притягнути до Миколаєва невдачу, і варто було б почекати з таким рішенням до визволення Маріуполя. Треті ж, як і в мирні часи, стверджують, що для рішення про перейменування варто вибрати більш доречний час.

Видання Niklife повідомляє, що влада Маріуполя відреагувала на появу в Миколаєві вулиці, названої на честь їхнього міста, і повідомила, що у звільненому Маріуполі одна з вулиць також буде названа на честь міста Миколаєва.

Головне фото – ФБ Іван Смиренський

Latest Posts

.,.,.,.,. Copyright © Partial use of materials is allowed in the presence of a hyperlink to us.